Запорозькі козаки прийняли активну участь в організації та проведенні Дня добровольця в Запоріжжі.

Вперше в історії країни 14 березня 2017 року в Україні всі патріотичні сили, громадяни, волонтери, творча інтелігенція та що саме головне військові, вже багато з яких є ветеранами  АТО  відмічають нову визначну дату в календарі - День  добровольця. Минуло вже три роки з буремних часів Революції Гідності, Майдану, коли корумповані державні "керманичі" кинули владу та на чолі з Януковичем розбіглися хто куди з України. Народу залишилися величезні борги, зруйнована  та слабка система державного управління, скорочена до декількох десятків тисяч,  у важкому матеріальному положенні армія та  велика кількість прибічників та "смотрящих" в правоохоронних органах.

В цих надскладних умовах велика кількість представників нового вільного українського суспільства стала добровільно, з бажанням кращої долі для людей, користуючись демократичними принципами ,європейськими цінностями та історичним досвідом минулих часів не дала створити проект чужинців та бандитів по розколу держави, створенню"сірої" зони та перетворенню славетного козацького споконвічного центру визвольного руху опору на черговий анклав під назвою  "ЗНР". Ми - учасники тих подій гарно памятаємо, що були впевнені в перемогу, хоча  в плани супротивника входили різні методи - від страйків з побиттям до військового вторгнення та масових арештів та вбивств.  Ніхто з тих героїв - наших козаків-побратимів не думав про якісь преференції чи заняття теплих кабінетів . Добровольці, що з Майдану в центрі та областях пішли на фронт навіки залишаться в історії держави, а саме головне в памяті народу як захисники та визволителі. Ми впевнені. що цей день слід вважати днем честі та гідності , великої звитяги для всіх небайдужих, чесних та активних учасників всього періоду, починаючи з Революції гідності по сьогоднішній день, коли теж в армію ідуть добровільно за позовом серця, щоб забезпечити мир та спокій матерям, сестрам, батькам, пращурам та всій країні.

Відмічаючи свято ми низько склоняємо голови перед загиблими братами й волонтерами, що вже ніколи не повернуться з війни. Їх подвиг, самовідданість військовій справі та військовому боргу в суворій реальності  битви за незалежність України на віки буде прикладом для наступних поколінь, а наші прадіди й прапрадіди-герої минулих часів гордяться й благословляють нащадків на небі.

Завдяки народній підтримці швидко сформовані добровольчі батальйони зробили жорсткий заслон та встали непереборною силою на шляху окупантів, що на той час вже загарбали Крим та вважали вирішеним питання створення "Новоросії".  Пам’ятаю як спільно захищали та організовували операцію "Дозор" з самооборонцями , що пройшли горнило перших років ворожої навали Лобаса Олександра, Ігоря Грицаєнка, Іллю Лапіна, створивши з нуля потужну та високопрофесійну силу - 37 - й батальйон територіальної оборони, який до речі першим прийняв козацьку присягу підкресливши повагу до великої звитяжної спадщини предків. Багато добровольців пішли служити в 55-у артбригаду з наших отаманів це Юрій Хижняк, Ігор Лютий, Сергій Лисенко та багато інших козаків.

Блискавична фахова підготовка командира бригади полковника Брусова, його заступників, учасника бойових дій орденоносця полковника Немінського дозволили навчити добровольців бути справжніми майстрами артилерійської справи, уникнути помилок та 

створити в бригаді справжні братерські відносини, що в армії дуже важливо.  Навічно в особовому складі залишиться й син мого друга Миколи Говорухи - Олександр , сміливий український патріот віддавший життя за віру та волю країни.

Тому саме в Запоріжжі цей день відмічався урочисто та масштабно. Завдяки зусиллям оргкомітету облдержадміністрації було сплановано цілу низку заходів культурно-історичного та громадсько-політичного напрямів. Отамани та старшина - учасники бойових дій та волонтерських операцій, провели уроки мужності в школах та гідроенергетичному коледжі Запорізької державної інженерної академії. В облраді , спільно з керівництвом на урочистих зборах вручили нагороди від депутатського корпусу почесні грамоти солдатам та офіцерам - добровольцям 37-го батальйону та 55-ї бригади - нашим козакам. Володимир Подорожко в своєму виступі зазначив важливість для вшанування подвигу героїв фундацію Дня добровольця. Як активний учасник запорозького козацького руху підкреслив велике значення дій громадськості області щодо підтримки армії, волонтерства, організації інформаційного спротиву, національно-патріотичного виховання молоді, наукової та мицтеької роботи. Грамоти також були вручені побратимам й від Запорізької міської влади. На коордраді в цей день обговорені й питання допомоги сімям загиблих побратимів. Ректор Запорізької державної інженерної академії  Віктор Банах та директор гідроенергетичного коледжу Віктор Черненко активно підтримали плани ради щодо виховної роботи в учбових закладах та внесли цікаві пропозиції.

Для історії країни та козацьких переможних традицій важливо, що урочистий мітинг проходив на острові Хортиця, неподалік від реально існувавших фортифікацій Сагайдачного та Вишневецького, в місці де традиція сивої давнини змикається з сьогоденням. І це символічно. 

Біля церкви , як і століття тому ,  владика Фотій ( УПЦ КП ) відслужив молебень. Голова облдержадміністрації, генерал-майор СБУ Костянтин Іванович Бриль сказав добрі слова нашим добровольцям, підкресливши особисто їх великий внесок в недопущення окупантів на нашу територію, захист України, безмежну любов до Вітчизни та особисту мужність та звитягу. Говорив від щирого серця, просто, але з повагою до побратимів. Нам був до вподоби його виступ. Під оплески орденами та медалями були нагороджені ветерани АТО.  Також виступили керівники облради , міста Запоріжжя та учасники бойових дій. Потім всі щиро вітали друзів, фотографувалися, сміялися, гуморили. Хто із сльозами пригадував жахливі та драматичні  дні та ночі минулої служби. Добровольців підтримали учасники операції "Козацький волонтер", з десяти районів з’їхалися представники козацьких організацій, що відправлялися два роки в зону АТО, Серед учасників та нагороджених ми привітали козаків з самих потужних в Україні - МГО " Міжнародний союз козаків "Запорозька Січ", ГО "Запорозьке військо низове "Запорозька Січ", ГО " Козаки-Запорожці", "Запорозький кош" та інші. Нас привітали отамани з десяти областей. Від Великої Ради отаманів Запорозького козацтва ми направили відповідні листи до громадських та державних органів. Мітинг памяті пройшов в місті Запоріжжі в парку Металургів, покладені квіти до монументу памяті загиблих у війні .

Слід відмітити, що підтримати свято та переможців прийшли багато молоді, учнів та студентів. Великі групи на чолі з патріотами-викладачами та керівниками з Запорізької державеної інженерної академії та гідроенергетичного коледжу принесли та поклали багато квітів. З зацікавленням та повагою слухали виступаючих. 

Ввечері в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї була відкрита-експозиція про початок війни, добровольчі батальйони та волонтерський рух. Незважаючи на насичену програму дня відвідало музей не одна сотня людей. Телебачення, преса гарно таку інтересну в громадсько-політичному та історичному аспекті подію, бійці іноді впізнавали свої речі. На фотографіях були знайомі обличчя наших козаків-майданівців добровольців. Спорядження та предмети військової амуніції, пошкоджені вибухами та кулями бронежилети, каски, зброя захисників малювали яскраві картини боїв, драматичних подій, втрат та великої сили духу колишніх простих пересічних громадян, що взяли зброю та не дали прийти на нашу землю терористам та окупантам. Доречі й наш прапор МГО "Міжнародний союз козаків "Запорозька Січ"  до складу якого входять колишні самооборонівці, солдати та офіцери 37-го батальну та 55-ї бригади був представлений на виставці як символ непохитної відданості справі і захисту територіальної недоторканості та вірності стародавнім традиціям та звичаям пращурів . Багато наших членів ради приймали участь в допомозі та організації такої необхідної з точки зору правди та державної концепції інформаційної безпеки  талановитої та актуальної дії істориків та ветеранів запорозького козацького руху опору. Велика дяка Михайлу Мордовському, Георгію Шаповалову, шановному колективу музею. Свято завершив концерт неперевершених майстрів мистецтва Запорізької філармонії в залі урочистих прийомів музею.

Підводячи підсумки та проаналізувавши організацію заходів в інших областях хочу підкреслити, що урочистості в Запоріжжі були одними з найкращих. Це й налагоджена спільна співпраця громадськості з обласною державною владою та депутатами, активна конкретна допомога міських органів виконавчої влади, а саме головне підтримка та розуміння громади, що подвиг добровольців не повинен бути забутий ніколи.

Слава героям України ! Слава добровольцям!

З повагою, 

Голова Великої ради отаманів Запорозького козацтва,

член Національного союзу журналістів України,                                                       Дмитро Сухінін ( Гора )

Запоріжжя, оперативний штаб, 24 квітня 2017року.

 

 

Робоча зустріч керівництва КРК ЗОДА та заключення угоди про співпрацю з Запорізьким обласним інститутом післядипломної освіти

15 березня у Запорізькому обласному інституту післядипломної педагогічної освіти відбулась зустріч науково-педагогічних, педагогічних працівників інституту, педагогів-слухачів курсів підвищення кваліфікації та учасників тренінгу «Школа волонтерів» з представниками козацького руху та громадських організацій Запорізької області. У заході взяли участь керівництво інституту, співробітники Регіонального науково-методичний центру «Освіта та громадянське суспільство», інших структурних підрозділів КЗ «ЗОІППО» ЗОР.

Напередодні було відзначено День українського добровольця. Саме ця подія стала головною темою заходу, у якому взяли участь представники керівництва Координаційної ради з питань козацтва Сухінін Д.В., Білан П.А., Деркач М.О., Лямцев К.К., Лапін І.Є.Зустріч було розпочато гімном України, молебнем за військовими та хвилиною мовчання. Сухінін Д.В. висловив подяку освітянам за підтримку воїнів АТО та відзначив, що завдяки різноманітним акціям, в яких беруть участь освітяни, а також самі учні та їх батьки, показується приклад молодому поколінню. Він наголосив, що козацькими організаціями проводяться робота по захисту України, Запорізької області, зокрема, а також виховна, культурна, патріотична та просвітницька діяльність як серед дорослих так і серед шкільної молоді регіону. Викладачам було запропоновано взяти участь у наповненні «Альманаху українського козацтва», «Дні козацьких перемог», який відбудеться 4 червня на о.Хортиця, «Дні Байди Вишневецького». Присутніх було запрошено до першої Козацької бібліотеки ім. Байди Вишневецького, яка розташована у Запорізькій державній інженерній академії. У наповненню бібліотечного фонду взяли учать і співробітники Запорізького обласногоБуло зазначено, що в області проводяться патріотичні акції «Школярам про армію», «Вшануємо могили пращурів-героїв», «Молоді про Українську армію». Гості закликали присутніх до участі у волонтерському русі, а також до активної діяльності у різноманітних заходах козацьких та інших громадських організацій. інституту післядипломної педагогічної освіти, презентувавши різноманітну літературу. Лямцев К.К. наголосив на актуальності впровадження «Програми розвитку і функціонування української мови в Запорізькій області на 2016-2020 роки».До спільної роботи закликав і Білан П.А., наголосивши на Указі президента України №43/2017 Про Концепцію вдосконалення інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції України на 2017- 2020 роки.Військовий капелан Володимир акцентував увагу на необхідності духовного єднання українців в ім’я захисту Вітчизни.

На базі запорізького обласного інституту проходить тренінг «Школа волонтерів», саме перед її учасниками виступили Сухінін Д.В. та інші представники козацького руху регіону.В рамках зустрічі була підписана угода про співпрацю між Запорізьким обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти та обласною координаційною радою козацтва в Запоріжжі.В.о. ректора професор Гура Т.Є. висловила подяку гостям за участь у заходах присвячених Дню українського добровольця і запевнила керівників козацьких та інших громадських організацій у тому, що колектив інституту завжди був і буде флагманом у здійснені громадянсько-патріотичного виховання учнівської молоді.

Спільне урочисте зібрання КРК ЗОДА та добровольців-козаків, учасників бойових дій. Запоріжжя, 13 березня 2017 року.

В Запоріжжі проведено урочисте зібрання Координаційної ради та 
нагороджені козаки - учасники АТО на Сході України.
    З нагоди нової святкової дати в календарі України - Дня українського 
добровольця в Запоріжжі. в приміщенні Запорізької обласної ради були 
проведені урочисті збори Координаційної ради з питань козацтва ЗОДА, 
Великої Ради отаманів Запорозького козацтва. Взяли участь: 
Всеукраїнський Комітет з питань преси та інформації козацьких ЗМІ, 
Запорозький звичаєвий лицарський орден ім. князя Д.І. (Байди) 
Вишневецького, МГО "Міжнародного союзу козаків "Запорозька Січ", ГО 
"Молода Січ", ГО "Запорозьке військо низове "Запорозька Січ", ГО "Козаки 
- Запорожці", козаки-ліквідатори аварії на ЧАЕС, козаки - добровольці, 
військовослужбовці 37-го батальону теріторіальної оборони, 55-ї 
артбригади, ветеранів Збройних Сил України, представники громадської 
організації товариство "Просвіта" ім. Т.Г.Шевченка, Спілка письменників 
та журналістів області, представники Департаменту інформаційної 
діяльності та комунікацій громадськістю, облдержадміністрації, 
керівництво Запорізької обласної ради.
    Відкриваючи захід, як керівником козацького руху з початку 2014 року, 
операцій "Дозор" , "Перехоплення" та "Козацький волонтер", мною було 
підкреслено особливе значення подвигу чоловіків та жінок, що вийшли на 
Майдан захищати своє право на вільне життя, свободу та демократію в 
країні, де декілька років діяла злочинна влада, що обікрала сотні тисяч 
людей, завела карні справи на невинних та намагалася зробити суспільство 
тоталітарним та слабким. В свій час ворожі неукраїнські сили намагалися 
захопити владу в області та створити за допомогою іноземців "Новоросію". 
А після невдалих намагань та підкупів бандитів, був задіяний план з 
захоплення влади через вбивства та залякування окремих районів Донецької 
та Луганської областей.     Збройний тиск почався масштабно. І знову ті 
добровольці, що захистили нашу землю від окупантів пішли в Українську 
армію, в добровольчі батальони та показали агресору, як треба захищати 
свій дім, родину, друзів та пращурів. Тому цей день ми відзначаємо. як 
день всіх сміливих, звитяжних та праведних воїнів, що в лиху годину з 
честю боронили Батьківщину. Не пустили до нас мародерів та окупантів з 
ворожою ідеологією та цілями. Тому Майдан, Революція Гідності та 
фактична війна, що розв"язана російським агресором проти України, - для 
всіх добровольців хто вийшов з лав самооборони, козацтва, громадських 
патріотиичних організацій в Збройні сили України, на фронт, є справою 
добровольчої боротьби за краще майбутнє. Тому для нас вони навічно 
залишаться Добровольцями Віри та Волі.
    З вітальним словом виступив Володимир Подорожко, керівник апарату 
Запорізької обласної ради, член Піклувальної Ради Першої Національної 
громадської козацької історичної бібіліотеки ім. Д.І. (Байди) 
Вишневецького, який активно підтримував рух опору проти терористів. Він 
підкреслив про значний та вагомий внесок у створення добровольчих 
батальонів запорізького громадського активу, представників козацьких 
патріотичних загонів, ветеранів армії-учасників подій на Майдані. Від 
щирого серця сказав теплі слова шани й дяки всім хто прийняв на себе 
ворожу навалу. Від обласного депутатського корпусу вручив Почесні 
Грамоти солдатам, офіцерам, військовим лікарям 37-го козацького 
батальону територіальної оборони, багато з яких були учасниками 
Революції Гідності, а потім пішли на фронт. Завдяки їх силі духу та 
безмежної любові до Вітчизни плани російських окупантів були зламані. 
Володимир Подорожко також торкнувся питання необхідності співпраці з 
Координаційною радою з питань козацтва Запорізької області, куди 
увійшли самі дійові та потужні організації області та наші побратими. 
Подякував за системну багаторічну військово-політичну, 
культурно-історичну, виховну та волонтерську роботу. Позитивно відзначив 
проведення науково-практичних конференцій з метою збереження традицій та 
пам"яті нашої славетної історії.
    Начальник штабу 37-го батальону територіальної оборони, полковник 
запасу ЗСУ, за плечима якого не одна війна, доброволець, фактично 
прийнявший перший бій та як фахівець високого рівня швидко та майстерно 
організувавший опір агресору Ілля Євгенович Лапін привітав побратимів - 
добровольців, сказав добрі слова козакам — добровольцям, як генеральний 
отаман МГО "Міжнародний союз козаків "Запорозька Січ". З великою 
зацікавленістю слухали шановні присутні про подвиги бійців-побратимів 
військових лікарів, що врятували життя сотням поранених, про відсіч 
нападів на блокпости, що були розташовані в 20 км. від Донецьку, 
збереження та ремонт під обстрілами військової техніки. про бойову 
дружбу та взаємодопомогу на фронті. Ілля Лапін закликав також учасників 
АТО не реагувати на політичні провокації різних сумнівних керманичів 
партій, не приймати участь в акціях , що можуть зашкодити єдністі народу 
та армії, бути пильними та підтримувати патріотичний громадський рух. 
Таких людей великого життєвого та бойового досвіду завжди цікаво та 
корисно слухати молоді, а в цей день в залі не було вільного місця тому 
що питання були конкретними та актуальними. І напередодні професійного 
свята Дня українського добровольця говорили про майбутні плани.
    Так керівник федерації "Спас" Олександр Притула підкреслив велике 
виховне значення звичаєвого права, традицій козаччини, які допомагають 
бійцю бути впевненим в правоту своїх дій. Подякував він і козакам - 
тренерам, що виховують справжніх воїнів - лицарів Степу. В тому числі й 
завдяки високій спортивній підготовці, тренуванні тіла та духу вдалося 
зменшити кількість поранених на війні.
    Необхідно продовжувати військово-патріотичне виховання та розширювати 
вплив на молодь за допомогою відповідних програм.
Отаман ГО "Молода Січ" Анатолій Шеремет наголосив на необхідності 
роширення горизонтів щодо гри "Сокіл-Джура", запропонувавши створювати 
козацькі організації в учбових закладах для вирішення цього питання в 
країні.
    Ректор Запорізької державної інженерної академії Банах Віктор 
Аркадійович, доктор наук, професор, автор багатьох наукових робіт, 
патріот, активно підтримуючий козацьку та українську громадську освіту 
запропонував долучитися до виховної роботи добровольцям, цікаво розповів 
про виховні та учбові заходи в академії, про спільну результативну 
співпрацю із студентами та активістами руху в учбовому закладі, спільно 
в розташованій там Першій Національній козацькій громадській історичній 
бібліотеці. Запропонував спільно з педколективом та студентами, 
козацькими активістами проводити семінари, лекції та круглі столи з 
питань історії національно-визвольного руху та фундації української 
державності.
    Директор гідроенергетичного коледжу ЗДІА Віктор Черненко Віктор, 
досвічена людина, багато років виддавши виробництву, в свій час ніс 
службу на флоті теж привітав добровольців та розповів про реалізацію 
спільного поекту та підтримки Всеукраїнської патріотичної акції : 
"Молоді про українську армію" де на підставі фактичних матеріалів, 
зразків спорядження, фотографій та слайдів студентам воїни - учасники 
АТО, українські капелани, козаки - учасники спецоперацій та 
учбово-виховних заходів змістовно розповідали про службу в період 
бойових дій, мінну небезпеку та інші питання. Він підтримав козацьку 
програму та пообіцяв всебічно сприяти волонтерській роботі та створити в 
себе справжній козацький курінь за допомогою учасників бойових дій.
    Ветеран козацького руху опору, учасник ліквідації аварії на 
Чорнобильській АЕС, ветеран органів СБУ, полковник запасу Павло Білан 
пригадав часи навали на початку 2014 року, бойове чергування на 
блокпостах, охорону прав та свобод громадян, стратегічних об"єктів 
області, щиро подякував всім учасникам боротьби - добровольцям та 
наголосив, що ситуація в країні дуже складна, а на фронті ворог 
накопичує сили. Всім треба бути єдиними та подовжити операції та виховні 
патріотичні акції для школярів, студентів та молоді.
    Багато було виступаючих - учасників АТО, козаків, отаманів ( Микола 
Деркач, Віктор Прийменко, Микола Закопай, Роман Авдєєв та інші ), всі 
підтримали та затвердили Програмні цілі та завдання Запорозького 
козацтва, продовження операцій "Дозор", "Перехоплення", "Козацький 
волонтер", започатковані Всеукраїнські патріотичні акції - "Вшануймо 
українську історичну літературу". "Молоді про українську армію", 
"Вшануймо могили пращурів - героїв", роботу в козацькій бібліотеці, 
підтримки національної боротьби "Спас", проведення навчань та 
мобілізаційної роботи, провести День козацьких перемог, Дні 
Вишневецького та Сагайдачного, організовувати інші мистецькі та 
культурно-історичні заходи, щоб ніколи не вмерла свята пам"ять про 
Київську Русь-Україну, Гетьманську Державу, Українську Народну 
Республіку та боротьбу сьогодення за майбутнє мирне та щасливе. Багато 
старшини закликали й до більш скорішого вирішення питання закінчення 
Євроатлантичного інтеграційного процесу (тобто вступ нашої країни до 
НАТО ).
    Представники Української Православної церкви Київського Патріархату 
отець Василь та військовий капелан Володимир Синєпольський не тільки 
прочитали молитви та відслужили молебень, а активно приймали участь в 
дискусії щодо державної програми розвитку козацтва, на реальних 
прикладах нашої спільної діяльності доказуючи правильність та сувору 
необхідність сьогодення ретельно вивчати заповіти козаків - переможців 
минулого, долучати сучасних учасників АТО та бойових дій до виховної 
роботи, як і в інших європейськіх країнах любити та шанувати свою 
історію.
    Захід було закінчено традиційним молебном. Козацька громада вдячна 
обласній раді та облдержадміністрації за активну участь та допомогу в 
проведенні зустрічі ветеранів та урочистих зборів.
З повагою, Голова Великої Ради отаманів Запорозького козацтва
 Дмитро Сухінін

 

Хроніка суспільно-політичних, науково-практичних, мистецьких та виховних заходів Координаційної ради з питань козацтва Запорізької ОДА. Сухінін Д.В.

Хроніка суспільно-політичних, науково-практичних, мистецьких, культурно-історичних та виховних заходів Кординаційної ради з питань козацтва Запорізької облдержадміністрації з 10 — го по 19-те березня 2017року.
1. Підготовка та прийняття активної участі у проведенні літературно-музичного свята «Тернистими шляхами Кобзаря» з нагоди » 203-ї річниці від дня народження Т.Г. Шевченка спільно із студентами та викладачами кафедри українознавства Запорізької державної інженерної академії та активом Першої Національної козацької громадської історичної бібіліотеки ім. князя Д.І. (Байди ) Вишневецького. Організація книжкової експозиції та виховної роботи із студентами з популяризації української літератури.
2. Підготовка до проведення урочистих патріотичних заходів — Дня добровольця, 100-я української революції, вшанування 25-ї річниці Малого Герба України.
3. Участь в організаційній нараді в облдержадміністрації від головуванням Бойко З.М.
4. Організаційно-інформаційні заходи з керівниками козацьких громадських формувань щодо проведення в містах та районах Дня добровольця. Підготовка документів щодо нагородження козаків-добровольців, учасників бойових дій. Підготовка відповідного засідання КРК ЗОДА.
5. Проведення урочистого зібрання учасників бойових дій, козацької старшини, науковців, представників Союзів журналістів та письменників, митців спільно з керівництвом Запорізької облдержадміністрації , Запорізької обласної ради ( Подорожко В.В. ) та офіцерами та солдатами 55-ї артбригади до Дня добровольця. Нагородження захисників України.
6. Участь в організації та проведенні урочистих патріотичних зборів у відкритті в Запоріжжі, по вулиці Добровольчих батальонів інформаційної дошки пошани загиблих учасників бойових дій.
6. Прийняття участі у національно-патріотичних зборах на о. Хортиця, мітингу на честь загиблих героїв у парку Металургів,
8. Участь в організації та проведенні виставки присвяченої добровольцям в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї,
9. Проведення в Запорізькому обласному інституті післядипломної педагогічної освіти круглого столу з питань розширення національно — патріотичної та культурно-історичної роботи з керівництвом закладу та інформаційно-роз»яснювальних зустрічей з викладачами та заступниками директорів середніх шкіл області з питань громадсько-політичної курсу держави щодо теріторіальної недоторканості та подальшого розвитку волонтерського руху.
10. Участь керівників козацьких органіазацій в телепередачі — » По суті » з питань проведення антитерористичної операції та підтримці державної концепції інформаційногот спротиву антиукраїнській пропаганді.
11. Допомога в організації та проведенні в Запорізкій філармонії мистецького ансамблю пісні й танцю з м. Київ.
12. Урок мужності, прийом до лав козацтва в Покровській середній школі та патріотичні заходи в краєзнавчому музеї Покровського района, робоча зустріч з головою Покровської РДА ( Покровський полк МСК «Запорозька Січ».
13. Організація спортивних обласних змагань федерації «Спас».
14/ Підготовка до видання книги — «Новітня військово-політична історія Запорозького козацтва».
В організаційних заходах активну участь взяли члени Координаційної ради з питань козацтва ЗОДА, МГО » Міжнаподний союз «Запорозька Січ», ГО «Козаки-Запорожці», ГО » Запорозьке військо ннизове «Запорозька Січ», Велика Рада отаманів Запорозького козацтва, Федерація «Спас», Запорозький звичаєвий лицарський орден ім. князя Д.І. ( Байди ) Вишневецького, Перша Національна козацька громадська історична бібіліотека, Запорізький гідроенергетичний коледж та Запорізька державна інженерна академія, Запорізький обласний краєзнавчий музей. Активну допомогу та участь надавало управління внутрішньої політики ЗОДА та департамент освіти та науки облдержадміністрації.

Голова Координаційної ради з питань козацтва ЗОДА Сухінін Д.В.
Запоріжжя, оперативний штаб, 19 березня 2017року.

Студенти, викладачі Запорізької державної інженерної академії та активісти козацької історичної бібіліотеки вшанували твори Т.Г.Шевченка

Студенти , викладачі Запорізької державної інженерної академії та активісти Першої Національної громадської козацької історичної бібліотеки ім . князя Д.І. ( Байди ) Вишневецького провели в читальному залі відомого своїми талановитими та відданими державницькій українській ідеї учбовому закладі цікавий урочистий захід — літературно-музичне свято — «Тернистими шляхами Кобзаря» , з нагоди 203-ї річниці від дня народження великого поета світового рівня -Тараса Григоровича Шевченка. Захід організувала кафедра українознавства академії. Також студенти та гості ознайомилися з новою експозицією з творів геніального майстра слова де була представлена література ЗДІА та козацької історичної бібліотеки. Книги для читачів ми зібрали в різних містах України, а поезію Тараса Григоровича в гарно оформлених та яскраво ілюстрованих зразках допомогли придбати Ю.Луценко, В.Кличко,Л.Лук’яненко. Думаю що популяризація українських авторів художньої та документальної направленності , спогадів та наукової літератури буди сприяти поверненю до витоків нашої високої культури слова. А проведені заходи свідчать про велику зацікавленість молоді в отриманні знаннь своєї історії та традицій через вивченя вагомого скарбу не тілки літкратури минулих столітть, але й сучасності. Сьогодні до проблеми розвитку світогляду. фундаментальних поглядів на вічні питання свободи, прав людини, добра, демократії та боротьби за незалежність, про що писав наш один з літературних першоходців та засновників письменницьких традицій необхідно ставитися більш уважно, а державі допомагати. як в нашій області , молоді , захисникам країни знайти правильні відповіді в творах вітчизняних авторів. впевнений, що долучення колег з обласних союзів письменників та журналістів, що надали згоду на спільну співпрацю надасть можливості суттєво розширити горизонти знаннь та допоможе виховати людину майбутнього з обізнану, свідому, з гарною освітою та непохитною громадянською поцицією — любові до рідної землі. Шана й дяка всім організаторам та учасникам заходу. В 2017 році Координаційна рада з питань козацтва Запорізької облдержадміністрації, Великої Ради отаманів Запорозького козацтва, МГО «Міжнародний союз козаків «Запорозька Січ» , » Запорозьке військо низове «Запррозька Січ» , ГО «Козаки — Запорожці» планують планують провести аналогічні культурні зустрічі в лавах Збройних сил України ( 55-й артбригаді та 37-му батальйоні тероборони де вже створені філіали козацької бібліотеки.

З повагою, голова Всеукраїнського Комітету з питань преси та інформації козацьких ЗМІ
член Національного союзу журналістів Дмитро Сухінін
Запоріжжя, оперативний штаб, 19 березня 2017 року.

Захід» Молодої Січі»

18 березня 2017 року вихованці обласної дитячої та міської молодіжної козацьких організацій Запорозького Коша «Молодої Січі» провели планові заняття з стрілецької підготовки на базі військової частини Запорізького гарнізону.
Представники військової частини зробили показ зброї на найвищому рівні – біля кожного виду зброї стояв свій інструктор, бійці були вдягнені у відповідну екіпіровку для наочності. Вихованці змогли відчути і на собі потужність, вагу зброї, бронежилетів, шоломів… Перед тим вихованці побачили, що таке казарма, каптерка, зброярня, штабні і стройове відділення. Троє з старшокласників вже влітку мають вступати після 9 класу до ліцею з підсиленою фізичною підготовкою «Захисник». Цікаво, що по завершенні екскурсії, абітурієнти казали: «Я ще більше хочу стати військовим!»
Керівники козацької організації висловлюють щиру подяку від себе і від вихованців офіцерам і сержантам підрозділу Збройних Сил України за патріотизм і розуміння виховної роботи серед шкільної молоді. Один день у війську зробив більше, ніж рік реклами на телебаченні.

Козаки побували на буремній Донеччині

Представники Покровського районного осередку Міжнародного союзу козаків “Запорозька Січ” відвідали з гуманітарним візитом одне з військових з’єднань у зоні АТО, а також провели урок козацької мужності для учнів Катеринівської школи.

Багато чуток ходить про козацькі формування, в тому числі про ті, що сформовані на Покровській землі, адже вони досі зазнають усіляких реформацій-трансформацій. Наче б і хороша справа – відродження давніх звичаїв і традицій, а багато чого сприймається людьми скептично, а то й насмішкувато чи з недовірою. Тому наша зустріч з отаманом Покровського осередку МСК “Запорозька Січ” М.М. Никипілим відразу перетворилася на діалог “правда-неправда”. Та суть не в цьому.
– Кожен має право думати й говорити так, як йому забажається, – висловив свою думку Микола Миколайович після кількох хвилин “докопування до істини”. – Всяке буває у житті. Але ми допомагали і будемо допомагати нашим військовим. А якщо виникне така потреба, то всі разом візьмемо зброю до рук і станемо на передній край у боротьбі за єдність, незалежність України і спокійне, щасливе життя рідного краю.
– Як же ви потрапили майже на передову цього разу?
– Та як і всі волонтери. Підготували “передачу” і поїхали. Правда, перед цим командир полку, що займається ремонтом понівеченої військової техніки, звернувся до нас сам із проханням “придумати щось” для забезпечення з’єднання комп’ютерним обладнанням.
– І знайшли? Хто цим займався?
– Майже чотири місяці ми збирали кошти і шукали підходящий варіант. В основному, вирішення цього питання лягло на плечі козаків Сергія Кравченка та Олександра Кошаріна. А відвозив оргтехніку, а заодно ще й теплий одяг, консервацію, інші харчі я з козаками Олександром Горбом і Миколою Барвіненком. Так і працює наш комп’ютер від 12 лютого у штабі згаданого полку.
– А чому саме в цей полк і чому саме вас просили про допомогу?
– Ну, напевно через те, що там служать четверо наших козаків, членів Покровського РО МСК “Запорозька Січ” – осавул Анатолій Кулинич, старший лейтенант ЗСУ Валерій Нещерет, Олег Кузнєцов та ще один заїжджий боєць, який у нас на Покровщині приймав козацьку присягу.
– І як ставляться до козаків професійні військові?
– Добре, з повагою, розумінням. До речі, кожен третій солдат полку вже зараз із гордістю носить козацькі зачіску (оселедець) і вуса, а деякі з них подали заяви для прийому їх у козаки нашого осередку. Тож після свята Пасхи ми плануємо ще одну поїздку туди ж для проведення процедури козацької присяги із залученням священика УПЦ Київського патріархату (це – одне з їхніх побажань). Зустрічали нас тепло, по-дружньому. Цього разу бійців полку було вишикувано на плацу, і ми спільно з їхнім командиром провели мітинг, присвячений Україні, патріотизму, любові і обов’язку захищати рідних та Вітчизну від усякого зла. А потім я, виконуючи доручення голови Координаційної ради з питань козацтва при Запорізькій ОДА Д.В. Сухініна, вручив козацькі відзнаки п’ятьом кращим бійцям полку.
– Чи є ще десь козаки-покровчани на передовій?
– Аякже, козаки нашого осередку Микола Цебелко, Ярослав Колісник та інші служать у різних військових з’єднаннях ЗСУ у зоні АТО.
– Чула, що ви не лише перед дорослими звітуєте про зроблене козаками, а й перед дітьми. Чи розуміє юнь, для чого це?
– Ще й як розуміє! Зараз діти у багатьох випадках, у тому числі й у патріотизмі свідоміші за деяких дорослих. Ось і 21 лютого наша “делегація” (я, військові старшини Анатолій Василенко і Микола Барвіненко, підосавул Олександр Горб та козак, донедавна учасник АТО Володимир Шпилюк) на запрошення дирекції Катеринівської ЗОШ побувала на зустрічі із школярами. Спільними зусиллями ми не просто провели урок мужності, а побесідували з підростаючим поколінням і про відродження козацтва на наших теренах, і про нашу волонтерську роботу, і про операцію “Дозор та перехоплення”, і про співпрацю з козаками інших формувань та Генеральною канцелярією нашої МСК, і про потребу бути сильними, грамотними, мужніми, щоб уміти захищати рідну землю в будь-яку хвилину, і про задум щодо організації козаками занять з допризовної підготовки школярів.
– А не сприймають хлопці та дівчата ваші розповіді, бесіди, заклики, як якусь гру? Мовляв, час такий настав, коли козацтво просто ввійшло в моду?
– Повірте, діти все це сприймають дуже серйозно. І їм треба допомагати дорослішати і виростати гідними синами і доньками рідної землі. Як говорить наш Верховний отаман Ілля Євгенович Лапін: “Діти – це наше майбутнє, наша зміна. Є діти – значить, є майбутнє у нас і є майбутнє у держави”.
– Дякую за бесіду.

Інтерв’ю вела Людмила ФЕДОРЕНКО
член НСЖ України з 2006 року.

Посвячення в козачата

З-поміж розмаїття дитячих спілок сучасного світу колектив Покровської ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 давно обрав для себе (на думку дорослих і дітей) найдостойнішу – Козацьку республіку. Отож щороку до її лав приймають нових учнів, які хочуть носити звання “козачата”, жити за козацькими правилами і пишатися своєю Батьківщиною.

Не стала винятком і цьогорічна весна. На урочистості з нагоди посвячення в козачата прибули не лише майбутні козачата, а й сформовані в минулі роки дитячі козацькі загони, вчителі, батьки, представники Міжнародного Союзу Козаків “Запорозька Січ” з міст Запоріжжя і Дніпро та селища Покровське.
Після внесення прапора Козацької республіки почесними гостями відбулася, як і годиться, козацька перекличка, після якої школярики-другокласники заходилися доводити і словесно, й на ділі свою готовність поповнити лави козачат. Вони розповідали про себе і про те, як здобували знання та жили, готуючись до вступу в козачата і проходячи сходинками росту, тобто сходинками доброти, здоров’я, дружби, товариськості.На вершину ж доблесті хлопчики і дівчатка піднімалися привселюдно, ніби здаючи екзамен на готовність служити Вкраїні. На “історичному” етапі діти розповідали, хто такі козаки, вивчали козацькі правила і козацькі заповіді, на “загадковому” етапі – відгадували патріотичні загадки, “на ігровому” – змагалися в конкурсах “Як козаки взувалися”, “Як козаки на конях стрибали” та “Як козаки через річку переправлялися”. А потім ще й піснями переконували, що вони вже доросли до статусу козачат.

Кожен учень 2-А і 2-Б класів із рук гостей, справжніх козаків отримав “Заповіді козаків” і “Посвідчення козачати”, а з рук матерів – гарячі українські козацькі пампушки. Берегинь козацького роду, козацьких традицій і козацьких звичаїв – педагогів Л.В. Пилипенко, Л.Є. Комарову, Т.О. Щепець, Л.П. Потапенко, В.А. Каліберду, Л.М. Потапенко – нагороджено грамотами Дніпропетровської та Запорізької облдержадміністрацій за співпрацю у патріотичному вихованні підростаючого покоління.
Готуючи цей захід, заступник з виховної роботи Світлана Миколаївна Микуліна, педагог-організатор Наталія Валеріївна Кондратенко, класоводи Людмила Володимирівна Пилипенко та Людмила Євгеніївна Комарова старалися організувати його так, аби діти не просто знали чи розуміли, а й усвідомили, що Запорозька Січ – це наша історія, збагачена біографіями наших предків, що козаччина була і є не лише виявом державності українського народу, а й джерелом лицарського духу, воїнської звитяги, палкої любові до рідної землі. Аби діти зростали свідомими патріотами своєї держави.

Людмила ФЕДОРЕНКО,
член НСЖ України.

Співпраця – на часі

Для встановлення тісної співпраці з місцевою владою та козацькими осередками з робочим візитом на Покровщині побували представники Міжнародного Союзу Козаків “Запорозька Січ” та координатори козацького руху при Дніпропетровській і Запорізькій ОДА.

Після короткочасного козацького кола біля каплички в селі Олександрівка, де вирішувались деякі організаційно-кадрові питання, голова координаційної ради з питань козацтва Запорізької ОДА, член НСЖ України Д.В. Сухінін, голова координаційної ради з питань козацтва Дніпропетровської ОДА, Верховний отаман Всеукраїнської Академії козацтва М.М. Кущ, генеральний отаман МСК “Запорозька Січ” І.Є. Лапін, отаман Покровського осередку цього формування М.М. Никипілий, начальник штабу координаційної ради з питань козацтва В.М. Мельніченко, генеральний суддя МСК П.А. Білан, педагог-козак, відмінник народної освіти А.Д. Цвятков та інші козаки відвідали Покровську ЗОШ І-ІІІ ст. № 2.
У навчальному закладі вони побували далеко не вперше, знову відзначили професійну майстерність педагогічного колективу та високий рівень патріотичного виховання учнівської молоді, схвально відгукнулися про участь школярів у Всеукраїнській патріотичній акції “Молоді – про українську армію”, започаткованій козаками. Козаки провели урок мужності, розповіли про операції “Дозор”, “Перехоплення”, “Козацький волонтер”, подарували бібліотеці школи літературу з Євроатлантичної інтеграції, взяли активну участь у святі “Посвячення в козачата”.
Цього ж дня відбулася робоча зустріч голови Покровської райдержадміністрації з вищевказаними посадовими особами (серед них – кілька учасників АТО) від МСК “Запорозька Січ”, який об’єднує козацькі формування шести областей України. Наголошували на необхідності співпраці та зміцнення зв’язків козаків із місцевою владою в багатьох питаннях, зокрема у військово-патріотичному вихованні, культурно-історичній роботі, втіленні у життя концепції “Інформаційний спротив”, всебічному сприянні наближенню перемоги у відстоєнні територіальної цілісності України.
Говорили також про наболіле: про нові форми роботи, шляхи координації дій, а то й об’єднання справді працюючих козацьких формувань (їх аж дев’ять на території району, але не всі сповідують проукраїнську ідеологію); про можливості фінансування козацьких заходів і деяких видів праці козаків місцевою владою; про виділення будівлі під офісне приміщення районного осередку МСК “Запорозька Січ”; про підтримку ініціатив отамана Покровського полку М.М. Никипілого (підполковника міліції, перевіреної часом людини, надійного бійця, якого бачили побратими в ділі, коли треба було захищати і ризикувати, і який має кількарічний досвід співпраці з райвідділом ВС у питаннях охорони порядку) тощо.
Сторони подякували одна одній за зустріч, домовилися про тісне подальше співробітництво і спільне долання перешкод, що виникають у суспільсві, особливо зараз, у фактично воєнний час, коли треба і інформаційно, і конкретними справами активно відстоювати не лише свої інтереси, а в першу чергу інтереси держави в усіх галузях життя і джерелах впливу на свідомість громадян.

Людмила ФЕДОРЕНКО
член НСЖ України.

Студенти, викладачі Запорізької державної інженерної академії та активісти козацької історичної бібіліотеки вшанували твори Т.Г.Шевченка

Студенти , викладачі Запорізької державної інженерної академії та активісти Першої Національної громадської козацької історичної бібліотеки ім . князя Д.І. ( Байди ) Вишневецького провели в читальному залі відомого своїми талановитими та відданими державницькій українській ідеї учбовому закладі цікавий урочистий захід — літературно-музичне свято — «Тернистими шляхами Кобзаря» , з нагоди 203-ї річниці від дня народження великого поета світового рівня -Тараса Григоровича Шевченка. Захід організувала кафедра українознавства академії. Також студенти та гості ознайомилися з новою експозицією з творів геніального майстра слова де була представлена література ЗДІА та козацької історичної бібліотеки. Книги для читачів ми зібрали в різних містах України, а поезію Тараса Григоровича в гарно оформлених та яскраво ілюстрованих зразках допомогли придбати Ю.Луценко, В.Кличко,Л.Лук’яненко. Думаю що популяризація українських авторів художньої та документальної направленності , спогадів та наукової літератури буди сприяти поверненю до витоків нашої високої культури слова. А проведені заходи свідчать про велику зацікавленість молоді в отриманні знаннь своєї історії та традицій через вивченя вагомого скарбу не тілки літкратури минулих столітть, але й сучасності. Сьогодні до проблеми розвитку світогляду. фундаментальних поглядів на вічні питання свободи, прав людини, добра, демократії та боротьби за незалежність, про що писав наш один з літературних першоходців та засновників письменницьких традицій необхідно ставитися більш уважно, а державі допомагати. як в нашій області , молоді , захисникам країни знайти правильні відповіді в творах вітчизняних авторів. впевнений, що долучення колег з обласних союзів письменників та журналістів, що надали згоду на спільну співпрацю надасть можливості суттєво розширити горизонти знаннь та допоможе виховати людину майбутнього з обізнану, свідому, з гарною освітою та непохитною громадянською поцицією — любові до рідної землі. Шана й дяка всім організаторам та учасникам заходу. В 2017 році Координаційна рада з питань козацтва Запорізької облдержадміністрації, Великої Ради отаманів Запорозького козацтва, МГО «Міжнародний союз козаків «Запорозька Січ» , » Запорозьке військо низове «Запррозька Січ» , ГО «Козаки — Запорожці» планують планують провести аналогічні культурні зустрічі в лавах Збройних сил України ( 55-й артбригаді та 37-му батальйоні тероборони де вже створені філіали козацької бібліотеки.З повагою, голова Всеукраїнського Комітету з питань преси та інформації козацьких ЗМІ

член Національного союзу журналістів Дмитро Сухінін
Запоріжжя, оперативний штаб, 19 березня 2017 року.

Запорозькі козаки продовжили проведення Вскукраїнської патріотичної акції — «Молоді про українську армію» в гідроенергетичному коледжі Запорізької державної інженерної академії

В Запорізькій області набирає обертів третя серйозна творча робота учасників Революції Гідності, захисників — добровольців ЗСУ, педагогів та капеланів УПЦ КП щодо організації в школах, учілищах, технікумах та вищіх учбових закладах лекцій, семінарів та конференнцій щодо правдивого та об»єктивного освітлення боротьби за незалежність та теріторіальну цілісність нашої країни, недопущення планів ворогу по створенню химерних терористичних угрупувань та захоплення влади. На таких заходах використовуюсться відео та кіноматеріали, предмети спорядження та побуту, пояснюються дії щодо безпеки для життя та здоров»я у необхідних випадках. Розповідають наші побратими і про складності та жахи життя підлітків в окупованих та сірих зонах, бо багато з нас після звільнення багатьох селищ та міст наслухався та побачів руйнацію не тільки будівель чи інфраструктури , а може, це саме головне, морально-психологічного стану. Як активний учасник заходу впевнений, що таку ацію треба розповсюджувати на інші області України, долучаючи очевидців, людей живої сучасної бойової історії руху опору, бо виховання майбутніх поколінь вимагає правдивих та реальних прикладів звитяжної боротьби за віру та волю які передаватимуться згодом , як і вминулі часи «з уст в уста». Пам»ятаю як ми колись уважно та зацікавлено інколи з гордістю, а інколи з ненавистб до окупантів слухали літопис колишньої світової війни від наших дідів та прадідів про кров, подвиги. великі людські драми та Велику Перемогу, що дала вирости новим поколінням громадян — захисників, громадян — нащадків славетних козаків — Запорожців.От і сьогодні в гідроенергетичному коледжі зібралися учасники бойової визволної роботи, добровольці, волонтери , представники капеланського корпусу УПЦ КП а уважні слухачі — студенти мали змогу послухати від нас — учасників героїчних подій про те як днями та ночами, ризикубчи життям, бійці та командири не дали бандитам ствоити сірі чи чорні зони на нашій землі , рятували , навчали та допомагали дітям та літнім людям, ховаючи іх від обстрілів та прикриваючи своїми тілами. Як волонтери пробиралися крізь вогонь та міни до військових частин , везли теплі речі, листи від школярів з теплими зігріваючими душу словами великої шани й дяки за силу духу та колосальну волю до перемоги, несли та залишали частину свого серця , там на полях битв , де залишали своє життя кращі сини України заради миру та спокою на старовинній землі пращурів-козаків Гетьманщіни.Дуже приємно , що на пропозицію проведення такої зустрічі з представниками педагогічного колективу та студентами з великим задоволенням та зацікавленістю відгукнулися директор Віктор В»ячеславович Черненко, викладачі — патріоти Приймак Оксана Василівна, Сичова Наталія Григорівна, Бірюкова Наталія Олександрівна, Виноградова Анна Сергійовна, Потапова Анжеліна Олександрівна. Треба сказати добрі слова й про аудиторію, наше майбутнє — про студентів сьогодні, а завтра керівників підприємств та науково-технічних організацій держави. Всі уважно слухали виступаючих, було помітно, що колектив учбового закладу налаштований на плідну співпрацю, гарно вихований та підтримуючий ідею єдності народу , священого права та обов»язку в складну годину допомгти депржаві та армії. А питання які задавали майбутні фахівці показали , що всі уважно слідкують за військово-політичною ситуацією, знають про видатні історичні події нашого минулого, переможних походів Запорозького козацтва. Було приємно відповідати , спілкуватися та планувати тематику наступних заходів з молодими активістами : Михайлом Хібіним, Володимиром Шаповаловим, Олександром Варениковим,Богданом Суіновим, Тимофієм Дикопавленко та іншими. Домовились й про створення козацького куреня , а шановні студентки попрохали не забути й про них, як берегінь. Така атмосфера інтересу, поваги, порозуміння могла бути тільки в закладі де національно-патріотичне виховання ведеться на високому професійному рівні, а активність студентів обумовлена бажаням педагогів нести не тількі спеціальні знання, а створити людину з міцними морально-етичними поглядами.Досвід показав правильність дій Координаційної ради з питань козацтва облдержадміністрації, Великої Ради отаманів Запорозького козацтва, МГО » Міжнародний союз козаків «Запорозька Січ «, по створенню лекторської групи та розповсюдженню акції, як одної з форм виховної роботи на інші області України. А долучення безпосередніх учасників подій сміливого капелана УПЦ КП отця Володимира Синєпольського, талановитого волонтера-вчітеля Сергія Ігнатченка, батьків учасників АТО Миколи Говорухи , Володимира Лютого, керівників учбових закладів та комадирів — добровольців, вже ветеранів руху опору Іллі Лапіна, Павла Івка та багатьох інших надасть можливість молоді знати правду вже про сучасну історію та сучасних видатних козаків.

Сьогодні Запоріжжя є полігоном нових ідей, методів та підходів до різних аспектів подальшої генези виховної, інформаційно-роз»яснювальної, культурно-історичної та військово-патріотичної діяльністі в умовах фактичної війни, а запорукою успіху є підтримка з боку облдержадміністрації та обласної ради народних депутатів, а результатом є мир та спокій на славетній землі Запорозького коша.

З повагою, Голова Великої Ради отаманів Запорозького козацтва , член Національного союзу журналістів України, кандидат наук з державного управління Дмитро Сухінін.
м. Запоріжжя, оперативний штаб, 13 березня 2017р.

«Козацька масниця»

В Запоріжжі 26 лютого на історико — культурном комплексі «Запорозький дуб» пройшло свято «Козацька масниця». Організаторами свята виступили Запорізька міська рада, ДЮСШ «Спас», Запорізький обласний центр патріотичного виховання молоді та Запорозьке Військо Низове «Запорозька Січ».
Свято «Козацької масниці» відкрив директор ДЮСШ «Спас» Костянтин Рижов, гостей привітав голова координаційної ради з питань козацтва при Запорізькій обласній державній адміністрації Дмитро Сухінін.
У цей день запоріжцям випала нагода побачити дивовижний концерт за участю козацької православної школи»Спас», молодих запорізьких виконавців, а також фаер-шоу. Для гостей були проведені різноманітні конкурси, ярмарок сувенірів, всі бажаючі могли скуштувати смачні козацькі страви.
За традицією козаки в останній день перед великим постом збиралися і святкували сиропустну неділю, проводили різні козацькі забави-дуження, билися на кулачках. Козаки вважали, що кулаками допомагають вибити один у одного чортів , а потім попросили один у одного пробачення, і очисти свою душу перед великим постом. Так і сьогодні всі бажаючі мали змогу випробувати себе в боях лава на лаву, які організували спасівці для дітей, парубків і дорослих.
На завершення свята, опудало, яке є символом зими, спалили. Цей обряд означає, що холодній зимі вже настав час поступитися квітучій весні.

Запорізькі артилеристи стали читачами козацької бібліотеки

Делегація обласної координаційної ради козацтва привітала з Днем Соборності України військовослужбовців 55-ї окремої артилерійської бригади Збройних Сил України. Подарунком для наших захисників стало відкриття філії Першої національної козацької бібліотеки, де представлено понад сто унікальних видань з військової та політичної історії, життя видатних українців, творів класики та сучасних авторів.— У всі часи слово було могутньою зброєю, яке надихало на боротьбу та перемогу. Важливо, щоб наші воїни – нащадки Богдана Хмельницького, Петра Сагайдачного, Івана Сірка – були мужніми та сильними духом, з честю проходили через випробування та гідно боронили рідну землю, — зазначив керівник бібліотеки, кандидат наук з державного управління Дмитро Сухінін.Святкова зустріч перейшла в засідання «круглого столу», присвячене єднанню українських земель. Вітання зі святом від очільника області Костянтина Бриля передала солдатам заступник начальника управління з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю облдержадміністрації Марія Горідько, яка наголосила, що національна єдність є не тільки базовою цінністю, а й обов’язковою передумовою успішного спротиву зовнішній агресії. Саме цього забракло українцям сто років тому і наша мета – не повторити помилок минулого, давати жорстку відсіч будь-яким спробам розділяти громадян України за мовними, регіональними чи етноконфесійними ознаками.Учасник антитерористичної операції, командир 6-го батальйону територіальної оборони Ілля Лапін провів історичні паралелі між подіями сьогодення та 1917-21 років, зазначивши, що саме невміння знаходити компроміси і містечковість інтересів тодішніх керманичів призвели до втрати державності.Заступник командира бригади Ігор Немінський подякував гостям за цікаву дискусію та висловив сподівання, що філія бібліотеки стане центром культурного життя однієї з найбільших артилерійських бригад України.

З повагою, голова координаційної ради з питань козацтва Запорізької облдержадміністрації, учасник Революції Гідності,
кандидат наук з державного управління, військовий історик, автор книг Дмитро Сухінін

Козаки відвідали прем’єру фільму «Жива»

19 січня у славетній колисці козацтва, місті Запоріжжі відбулася довгоочікувана прем’єра фільму Тараса Химичя «Жива». До нас у місто особисто завітала головна героїня Ольга Комановська та презентувала цей фільм. Картина приємно вразив присутніх глядачів своїм завзятим сюжетом та мальовничими схилами Карпат. Сюжет фільму розповідає глядачу, як головна героїня Анна Попович візв’язкова УПА мужньо, завзято, хоробро та відчайдушно боролась з тими нелегкими примхами життя, які відведені на її долю та долі таких же патріотів своєї країни. Вони були здатні покласти своє життя, але не зрадити своїх ідеологічних принципів, і з честю нести тієї ноші яку було покладено. Всієї величі фільму не передати у тексті, тому радимо переглянути цей фільм, його засновано на реальних подіях. Звісно у фільму була й історія палкого кохання. Ми усім Всеукраїнським комітетом козацтва переглянули цей дивовижний фільм. Були присутні голова , представник преси,
отамани, бійці, козаки.

Радник голови з питань преси та інформації козацьких ЗМІ
Дємчєнко Катерина.

Козаки відвідали прем’єру фільму «Аеропорт»

Козаки відвідали прем’єру фільму «Аеропорт» в кінотеатрі ім. Довженка. Даний документальний фільм знятий про події літа – осені 2014 року. В ньому зображені деталі оборони аеропорту. В центрі сюжету – розповідь полковника військ спецпризначення із позивним Редут, який із 1 жовтня очолив оборону донецького аеропорту, що тривала загалом 242 дні. Також використані розповіді його соратників, волонтерів, журналістів. Українські військові держали оборону вісім місяців і в лютому 2015 року змушені були покинути зруйнований об’єкт через неможливість продовжувати оборону під масованими атаками. Під завалами аеропорту після відходу сил АТО загинули десятки військових, деякі були поранені та взяті в полон. За мужність і стійкість захисників донецького аеропорту з вересня 2014 року стали називати “кіборгами”.

З повагою, Голова Великої Ради отаманів Запорозького козацтва Сухінін Д.В.

ПОДЯКА

Координаційна рада з питань козацтва Запорізької облдержадміністрації, Велика Рада Отаманів Запорозького козацтва, МГО "Міжнародний Союз козаків "Запорозька Січ" висловлюють щиру подяку голові міжнародної асамблеї нащадків видатних козацьких родів Мазепі Ігорю Всеволодовичу за поповнення книжкового фонду рідкісними примірниками вітчизняної літератури Першої Національної громадської козацької історичної бібліотеки ім. князя Д.І. (Байди) Вишневецького. Ми вдячні Вам за багаторічну суттєву та значну підтримку Запорозького козацького руху опору, активну участь в операції "Козацький волонтер" , культурно-історичних та краєзнавських заходах нашої області.

Козаки Покровського полку МСК "Запорозька Січ" 12  та 17 лютого 2017 року провели черговий рейд операції "Козацький волонтер" та допомогли комп"ютерною технікою та іншими необхідними речами козакам-військовослужбовцям ремонтно-будівного полку у м. Покровськ. Велика шана і дяка отаману Некіпілому М.М. Кращі солдати та офіцери за дорученням голови КРК ЗОДА Сухініна Д.В. були нагороджені орденами "Покрова Пресвятої Богородиці". Також 16 лютого в с. Катериновка, Покровського району було проведено урок мужності, де прийняли участь М. Некіпілий, Горб О., Барвіненко М., Василенко А. та учасник бойових дій козак В. Шпірюк.             Радник Голови КРК ЗОДА С. Ігнатченко

18 ЛЮТОГО В ПРИМІЩЕННІ ЗАПОРІЗЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ БУЛА ПРОВЕДЕНА ВЕЛИКА РАДА ГО "ЗАПОРОЗЬКЕ ВІЙСЬКО НИЗОВЕ "ЗАПОРОЗЬКА СІЧ". КООРДИНАЦІЙНА РАДА З ПИТАНЬ КОЗАЦТВА ЩИРО ВІТАЄ З ОБРАННЯМ  ОТАМАНОМ НА НАСТУПНИЙ ТЕРМІН РИЖОВА КОСТЯНТИНА АНАТОЛІЙОВИЧА, ВЕЛЬМИШАНОВНОГО КЕРІВНИКА ЗАПОРІЗЬКОЇ МІСЬКОЇ СПОРТИВНОЇ ШКОЛИ "СПАС", АКТИВНОГО УЧАСНИКА ОПЕРАЦІЙ "ДОЗОР", "ПЕРЕХОПЛЕННЯ" ТА "КОЗАЦЬКИЙ ВОЛОНТЕР".    З повагою, Дмитро Сухінін.

Козаки, науковці та військові в Запоріжжі провели науково-практичну конференцію з питань історії армії УНР

24 лютого 2017 року в приміщенні Запорізької обласної ради за ініціативою Координаційної ради з питань козацтва ЗОДА була проведена науково-практична конференція за темою: «Відродження української армії – минуле та сьогодення». В роботі прийняли участь науковці, учасники АТО, ветерани 37-го козацького батальону тероборони, офіцери 55-ї артбригади, управління внутрішньої політики, департаменту освіти та науки облдержадміністрації, військкомату, обласного краєзнавчого музею, громадської організації «Просвіта», старшина самих потужних та активних організацій МГО «Міжнародний союз козаків «Запорозька Січ», Всеукраїнського Комітету з питань преси та інформації козацьких ЗМІ ВРОУ,  ГО «Запорозьке військо низове «Запорозька Січ», ГО «Запорізького звичаєвого козацького лицарського ордену ім.князя Д.І. (Байди) Вишневецького», ГО «Козаки – запорожці», ГО «Молода Січ», Великої Ради отаманів Запорозького козацтва, Ради старійшин, учбових закладів міста Запоріжжя – «Захисник», «Січовий колегіум», Запорізького центру політехнічної освіти, Пологівського козацького полку.

 

Треба підкреслити, що вперше, в такому широкому представницькому форматі питання значення та наслідків видатних подій військово-політичної історі відродження та фундації української армії на початку ХХ століття розглядається козацькою спільнотою України з залученням фахівців високого рівня, культурологів та військовослужбовців. На відміну від інших інституцій Запорізька облдержадміністрація та обласна рада приймають активну системну участь у наукових та військово-патріотичних заходах Запорозького козацького руху опору тому за декілька років активної взаємодії було вирішено багато питань оборонного, виховного, волонтерського та культурно-історичного характеру. Завдяки спільній роботі не допущений розбрат та зірвані плани бандитів та агресора по дестабілізації області. За три роки напрацьовано багато проектів які зараз втілюються у життя в інших областях.

 

Тому й сьогодні в доповіді мною було зроблено наголос на проблеми подальшого вивчення військових традицій, подвигів та організації армії українських патріотів за часи УНР, Гетьманату та Директорії.  Останні часи та в ХХ столітті тематика та генеза армійських бойових підрозділів , їх тактика та стратегія , озброєння та комплектування вивчені не досить глибоко. Далеко не всі командири та отамани зайняли почесні місця в нашому національному Пантеоні Слави та доброї пам'яті. Чекають вивчення багато трагічних подій, поразок та помилок, що привели до  великої крові. Було запропоновано створити окреме енциклопедичне видання з цього періоду та проаналізувати періоди та дати значних для історії України, армії та козацтва перемог чи процесу створення державних бойових частин. Так був даний огляд та аналіз дій державних керівників, отаманів, організаторів та перших керманичів, для нас особливо важливого, наприклад, Окремого Запорізького  корпусу створеного в березні 1918 року (а потім дивізії), що діяв як загальновійськове з'єднання Української Народної Республіки, до якого, до речі входили броньоавтомобільний та кінно-гірний дивізіони та військово-повітряна ескадра. Першим командиром був призначений полковник Петро Болбочан, під керівництвом якого були визволені в березні-квітні 1918 року від більшовиків Лівобережна Україна, Донбас та Крим. Ця дата багатьма громадянами забута, а керівники козацьких полків корпусу багатьом взагалі невідомі. Краще суспільство проінформовано про Корпус Січових стрільців та їх внесок в боротьбу за незалежність. Необхідно віддати данину поваги й воякам Синьожупанникам та підрозділам Вільного Козацтва, що були створені навесні 1917 року на землях Херсонщини, Одещини, Поділлі та Волині. Треба віддати данину поваги за сміливі дії проти загарбників зі Сходу та не залишити у забутті створений у липні 1918 року урядом гетьмана Павла Скоропадського Лубенецький кінно-козачий полк , а потім 1-й Лубенецький ім. Максима Залізняка, яким командував легендарний генерал-хорунжий Іван Омелянович-Павленко.  Також у липні 1918 року була створена ще одна серйозна та потужна формація – Сердюцька дивізія (5000 бійців), командир – полковник В.І Кліменко, цей полк входив до складу Окремої кінної дивізії, якою командував Іван Омеляновмч – Павленко. Теж можно сказати й про створення українського військово-морського флоту, історично цікавого та знакового факта – початку дій в листопаді 1917 року першого морського куріня ім. Сагайдачного (612 офіцерів та матросів) в Севастополі, а в Києві в жовтні 1917 року була створена Генеральна Українська Морська Рада (пізніше Генеральне секретаріатство морських справ, де першим керівником був Дмитро Антонович). 14 січня 1918 року Центральною Радою був затверджений відповідний закон про флот Української Народної Республіки. Враховуючи суб'єктивні та об'єктивні проблеми державотворення, окупацію, боротьбу за свободу та територіальну цілісність молодої країни все робилося вперше, а війна з більшовиками завадила багатьом реальним позитивним перспективам організації потужної армії та флоту, все-таки ми є нащадками героїчних сміливих та відважних українців які започаткували демократичну, європейську державу, багато з яких віддали, як і сьогодні життя та здоров'я за перемогу. Нам необхідно пам'ятати про визначні дати нашої історії, на кращих прикладах навчати патріотизму молодь та допомагати українській армії в питаннях культурно-історичної діяльності, вивчення документальної спадщини бойових походів та досвіду яскравих та талановитих командирів українських збройних сил ХХ та ХХІ століть.

 

Присутні погодилися з актуальністю теми. Георгій Шаповалов запропонував вивчити бойовий шлях Запорізького корпусу та внести до знаменних дат день створення підрозділу, враховуючи його століття в наступному році. Костянтин Лямцев нагадав на необхідності вшанувати пам'ять українських частин, що на острові Хортиці у 1918-му давали присягу на вірність Україні. Владислав Чумак підкреслив важливість співпраці армії з козацтвом та предложив спільно створити програму вивчення військової історії, долучитися до виховної та моброботи, Олександр Зубченко дав професійну характеристику діяльності козаків-науковців та запросив Коордраду та отаманів долучитися до проведення заходів в м. Бердянськ з ювілейних дат створення флоту. Лариса Чурікова, шановні освітяни – Михайло Живиця, Вікторія Михайлова, Сергій Ігнатченко розповіли про проведення та підтримку козацьких Всеукраїнських патріотичних акцій в учбових закладах : «Вшануймо українську історичну літературу», «Школярам про армію», «Вшануймо могили пращурів-героїв» та внесення відповідних змін до лекційного курсу створеної при КРК ЗОДА лекторської групи з питань оборонно-масової роботи та початкової військової навчальної підготовки. Ігор Синєпольський доповів по хід операції «Козацький волонтер» та запропонував слушні пропозиції до тематики конференції. Михайло Шатухо анонсував проект програми із змінами про історію армії УНР та допомоги учасникам АТО та проведення реабілітаційних заходів з учасниками бойових дій, долучення солдатів та сержантів до активної просвітницької та учбової діяльності. Богдан Рижов, Володимир Лютий та Павло Білан запропонували запровадити окрему програму для козаків та старшини про армію УНР та обов'язково отаманам з культурологами на місцях провести аналогічну просвітницьку роботу, пане Віталій військовий представник 55-ї артбригади підтримав пропозиції та додав,  що семінарські заняття можно провести з бійцями в артбригаді.

 

Враховуючи велике значення теми конференції було прийнято рішення зробити програму пам'ятних дат та видатних подій в історії різних періодів Збройних сил України та звернутися до Генерального штабу ЗСУ з пропозицією відновлення традиційних та звичаєвих видів форми, звань, нагород та присвоєння найкращім імен видатних отаманів та Гетьманів України, командирів та полководців-переможців минулого та сьогодення.

 

Мені було дуже приємно доповісти колегам та побратимам, що до книжкового фонду Першої козацької історичної бібліотеки подарували  рідкісні та змістовні книги Голова Міжнародної  Генеральної Асамблеї нащадків козацьких родів Ігор Мазепа (активний прихильник та учасник Запорозького козацького руху опору) та заступник керівника Асоціації міст України Валерій Баранов, співпрацівник центра інформації та документації НАТО в Україні Світлана Ротаєнко.

 

Також урочисто було вручено посвідчення радника  голови Всеукраїнського Комітету з питань преси та інформації козацьких ЗМІ – берегині, нащадку козаків, громадському діячеві Світлані Лиходід.

 

З повагою,

Голова Великої ради отаманів Запорозького козацтва,

член Національної спілки журналістів України

Дмитро Сухінін

Запорізька обласна федерація козацького бойового мистецтва «Спас» провела Відкритий Чемпіонат міста Запоріжжя з «Українського рукопашу «Спас»

Вшановуючи пам’ять героїв Крут, 11 лютого у ЗОШ № 100  Запорізька обласна федерація козацького бойового мистецтва «Спас» провела Відкритий Чемпіонат міста Запоріжжя з «Українського рукопашу «Спас». Цей турнір федерація проводить більше 10 років і в цьому році у змаганнях прийняло участь 164 спортсмена запорізьких міської та обласної шкіл «Спас».

 

На урочисте відкриття турніру до спасівці в гості завітали почесні гості:

Президент ГО Всеукраїнської федерації «Спас», Радник міністра молоді і спорту України, доктор філософії    Олександр Притула

– Віце-президент ГО Всеукраїнської федерації , кошовий отаман  Запорозького Війська Низового «Запорозька Січ» Костянтин Рижов,

– -Герой московсько-української війни, «кіборг», депутат Запорізької міської ради В’ячеслав Зайцев.

– Голова Координаційній з питань козацтва  при Запорізькій обласній раді, кандидат наук, майстер спорту Дмитро Сухінін.

– Духовник Запорозького козацтва пане-отче Василь

Отаман «Пластунівського куреня» Запорозького Війська Низового «Запорозька Січ» учасник московсько-української війни Михайло Преображенцев.

Відкрив змагання кошовий отаман  Запорозького Війська Низового «Запорозька Січ» Костянтин Рижов. Духовник Запорозького козацтва пане-отче Василь прочитав молитву за нашіх героів-захистників України. Потім виступили з привітальними словами почесні гості турніру.

Після виступів почесних гостей вихованець ДЮСШ «Спас» Базаренко Тімофій (тренер Ю. Москаленко) заспівав пісню про Україну, показавши що Спас це не тільки рукопаш, а і наша бойова культура Українського народу. Потім був показовий виступ молодиків запорізької міської школи «Спас» (директор Костянтин Рижов). Урочистості закінчив Олександр Притула зачитавши сакральне «Слово Заповіт Стосове».

Бої турніру проходили на двох килимах, спочатку свої вміння показували спортсмени до 12 років, а після жовтяків старші учні. По домовленістю тренерів в змаганнях не приймали участь досвідчені спортсмени, давши можливість позмагатися між  собою початківцям.

Змагання пройшли в дружній атмосфері, за емоційною підтримкою батьків і зичливців юних спасівці.

Хотілося відзначити спортсменів які перемогли в номінаціях «За кращу техніку» наг Новіков Денис, «Найкоротший бій» Пшенічний Ярослав, «За волю до перемоги» Кабахідзе Олександер.

Хотілося б подякувати клубу берегинь «Козацьке дозвілля» за організацію майстер класів з побутово-ужиткових мистецтв для спасівці. Це стало вже традицією, що під час спасівських заходів проводяться виставки і майстер класи для всіх бажаючих долучитися до народної творчості, що сприяє відродженню народних промислів на Запоріжжі.

 

Запоріжжя ще раз показало, що воно є колискою козацтво і тут плекається справжній козацький дух, воля і сила України.

 

Слава Запорозькому козацтву!

Слава Україні!

В Запоріжжі 26 лютого на історико – культурном комплексі «Запорозький дуб» пройшло свято «Козацька масниця»

В Запоріжжі 26 лютого на історико – культурном комплексі  «Запорозький дуб» пройшло свято «Козацька масниця». Організаторами свята виступили Запорізька міська рада, ДЮСШ «Спас», Запорізький обласний центр патріотичного виховання молоді та Запорозьке Військо Низове «Запорозька Січ».

Свято «Козацької масниці» відкрив директор ДЮСШ «Спас»   Костянтин Рижов, гостей привітав голова координаційної ради з питань козацтва при Запорізькій обласній державній адміністрації Дмитро Сухінін.

У цей день запоріжцям випала нагода побачити дивовижний концерт за участю козацької православної школи»Спас», молодих запорізьких виконавців, а також фаер-шоу. Для гостей були проведені різноманітні конкурси, ярмарок сувенірів, всі бажаючі могли скуштувати смачні козацькі страви.

За традицією козаки в останній день перед великим постом збиралися і святкували сиропустну неділю, проводили різні козацькі забави-дуження, билися на кулачках. Козаки вважали, що кулаками допомагають вибити один у одного чортів , а потім попросили один у одного пробачення, і  очисти свою душу перед великим постом. Так і сьогодні всі бажаючі мали змогу випробувати  себе в боях лава на лаву, які організували спасівці для дітей, парубків і дорослих.

На завершення свята, опудало, яке є символом зими, спалили. Цей обряд означає, що холодній зимі вже настав час поступитися квітучій весні.

У козацькій бібліотеці відзначили День рідної мови

З нагоди Дня рідної мови у Першій національній козацькій бібліотеці, яка працює на базі Запорізької державної інженерної академії, відбувся відкритий урок «Переходимо на українську». Бібліотека, яку заснували  квітні 2016 року, нині налічує понад 1,5 тис. цінних та рідкісних видань з історії української культури та козацтва, творів класиків та сучасних авторів. Привітати студентів до аудиторій прийшли представники органів виконавчої влади, козацького руху, громадські активісти.

Заступник голови – керівник апарату облдержадміністрації Зінаїда Бойко наголосила на величезному значенні рідної мови протягом усього життя людини.

 - Разом із прапором, гербом, гімном мова є одним із ключових атрибутів державності. Мамине слово дає нам сил та наснаги, допомагає у навчанні та творчості, надихає на нові досягнення, - зазначила посадовець. Від обласної влада вона подарувала керівнику бібліотеки Дмитру Сухініну ілюстровану енциклопедію Запорізької області і патріотичний календар «Україна крізь віки», створений запорізькими волонтерами.

Народний депутат України першого скликання Олександр Білоусенко розповів про пошуки свого родоводу, історію написання книг «З Україною в серці» та «У пошуках кращої долі», де розкривається сповнене карколомних змін життя Півдня України у буремному XX столітті. Член «Просвіти», учасник боротьби за незалежність України у 1980-90 роки Костянтин Лямцев нагадав про століття цілеспрямованого нищення всього українського царатом та комуністичним режимом, наголосив на важливості збереження та розвитку мови як основного чинника національної ідентичності.

Ректор ЗДІА Віктор Банах подякував гостям та висловив упевненість, що козацька бібліотека стане майданчиком для цікавих дискусій з письменниками, поетами, журналістами, воїнами антитерористичної операції, а друковане слово сприятиме формуванню у майбутніх спеціалістів патріотизму, гордості та відповідальності за свою державу.

Завершилася зустріч інтелектуальним поєдинком на брейн-рінзі між студентськими командами – знавцями української мови та літератури.

 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю

Запоріжці вшанували пам’ять Героїв Небесної Сотні

У третю річницю розстрілу Героїв Небесної Сотні біля пам’ятного знака, що на площі біля облдержадміністрації, відбувся жалобний мітинг. Пам'ять Героїв ушанували голова облдержадміністрації Костянтин Бриль, народний депутат України Ігор Артюшенко, заступник голови облради Владислав Марченко, Запорізький міський голова Володимир Буряк. Також участь у заході взяли представники органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, громадськості та військовослужбовці.

Відповідно до Указу Президента України Петра Порошенка щороку 20 лютого в Україні відзначається День Героїв Небесної Сотні. Цього дня небайдужі запоріжці зібрались, аби вшанувати мужність, стійкість та силу духу співвітчизників, які під час Революції Гідності віддали своє життя, відстоюючи права і свободи людини та європейське майбутнє України. Серед тих, хто наближав перемогу Українського народу, запорізькі Герої Небесної Сотні  Сергій Синенко та Василь Сергієнко, а також учасники оборони Майдану та Михайлівського собору в найважчу ніч, з 18 на 19 лютого 2014 року, – Євген Гарагуля та Андрій Беліков.

Звертаючись до учасників мітингу, Костянтин Бриль зазначив, що герої віддали своє життя недарма і їх імена будуть викарбовані золотими літерами в історії нашої держави.

- Минуло три роки від Революції Гідності. Наразі є об’єктивні та суб’єктивні фактори, через які у людей виникає невдоволення її результатами. Серед них політична та економічна криза, але головне – в країні триває війна. Маю надію, що українці  розуміють, коли ситуація нагнітається популістами і хтось штучно намагається створити пожежу, за це подякує тільки зовнішній ворог. Жодна країна, що пройшла через зміни, не отримувала швидких результатів. Єдине, що нам сьогодні дуже потрібно – закінчення війни, аби українці реально змогли втілити в життя ті ідеали, за які поклала життя наша Небесна Сотня, - підкреслив голова облдержадміністрації Костянтин Бриль.

Під час мітингу представники релігійних конфесій провели молебень за загиблими героями. Також присутні вшанували пам’ять Героїв Небесної Сотні та всіх тих, хто загинув у боротьбі за свободу і незалежність України, хвилиною мовчання, поклали квіти до пам’ятного знака Героям Революції Гідності.

 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю


В Запоріжжі козаки спільно з журналістами та письменниками області провели конференцію

16 лютого 2017 р. за рішенням Всеукраїнського Комітету з питань преси та інформації козацьких ЗМІ ВРОУ вперше в новітній історії на обласну конференцію зібралися представники обласних союзів журналістів, письменників, пресс-служб 55-ї артбригади, Запорізького державного университету, Запорізького обласного краєзнавчого музею, департаменту освіти та культури ОДА, управління внутрішньої політики, Коордради з питань козацтва облдержадміністрації, Великої Ради отаманів Запорозького козацтва, старійшин, ветеранів СБУ та МВС, старшини МГО «Міжнародний союз козаків «Запорозька Січ», ГО «Козаки - Запорожці» та ГО «Запорозьке військо низове «Запорозька Січ»,  учасників АТО,  учбових закладів –  Запорізької державної інженерної академії, Січового Колегіуму , держнавчального закладу «Запорізький політехнічний центр професійно-технічної освіти», Першої Національної громадської історичної козацької бібіліотеки.

 

Враховуючи достатньо широке представництво творчої інтелігенції для обговорення на порядок денний були винесенні актуальні та вкрай важливі для суспільства питання організаціїї спільної співпраці в галузі національно-патріотичного виховання молоді, просвітницької діяльності в армії, створення системи інформаційного спротиву засобам масової інформації окупантів та бандитів, вирішення проблем пов'язаних з друкуванням сучасних письменників, поетів та публіцистів, необхідності розповсюдження вітчизняних сучасних майстрів українського слова, участі у роботі над державною програмою розвитку козацтва, підтримки євроатлантичного вектору руху козацькими та патріотичними організаціями, розширення присутності авторської художньої та поетичної літератури в інтернет, в твіттері та на сторінках Фейсбуку, робота над новітньою історією Запорізького козацтва, волонтерського руху, героїчної боротьби армії за територіальну цілісність нашої держави, спокійне життя людей.

 

Як доповідачу та головуючому мені було дуже приємно бачити таку серйозну авторитетну й впливову групу людей різних професій об'єднаних одними цілями. Таке представництво талановитих та сміливих українців дозволило в діловій атмосфері дружби та взаємної допомоги розглянути важливі питання проблем у галузях популяризації вітчизняних творів, спільної боротьби з неправдою та завдань в сфері оперативного інформування населення про військово-політичну ситуацію та підняти питання з посилення виховної роботи та допомоги держави  відважними та безкорисними волонтерами інформаційних військ. Було підкреслено й велике значення слова, необхідність допомоги молодим майстрам патріотичного художнього та поетичного слова. Козаки та освітяни поділилися досвідом проведення обласних та Всеукраїнських патріотичних акцій : «Вшануймо українську історичну літературу», «Вшануймо могили пращурів-героїв». Всіх зацікавила наша козацька ініціатива з проведення ще однієї нової виховної акції – «Школярам про армію», де козаки-педагоги, учасники АТО, капелани УПЦ КП із предметами військового побуту та спорядження, зразками та слайдами з малюнками дітей та дорослих у формі гри та розповіді давали картину звитяжної бойової роботи бійцями на фронті (батьками та братами учнів та студентів). Була надана інформація про створення вже Філій Першої Національної громадської козацької історичної бібліотеки в 37-батальйоні та 55-й артбригаді , ГО «Гетьманська шляхетська  Академія» та козацького ліцею, видавницької діяльності козацької літератури відомої та заслуженої організації – «Дике поле», нового об'єднання нащадків видатних козацьких родів до якого увійшли багато сучасних активістів Запорозького козацького руху опору та шановні представники інших дев'яти областей.

 

Було запропоновано підготувати: проект програми дій щодо розширення інформаційного впливу на суспільство, звернень до органів державної влади щодо виділення коштів для друкування вітчизняних літераторів, підтримки волонтерів-журналістів, підготовки документальних та художніх творів про новітню історію Запорозького козацтва (учасників АТО та спецоперацій), створення документальних фільмів та творчих виступів для поранених бійців в частинах та на фронті. Особливу увагу було спрямовано на вшанування та організацію урочистих та виховних заходах до ювілейних та знаменних дат в історії держави (500-я з дня народження Д.І.Вишневецького, 100-річчя створення вільного козацтва військових підрозділів УНР, 100-річчю Дня Злуки, Дня Прапору Запорізької області та інших). Прийнято декілька важливих рішень – про створення Запорізького центру підтримки євроатлантичної інтеграції України (директор Шатухо Михайло), допомоги по створенню ГО Спілки родин загиблих в АТО в Запоріжжі  (пропозиція Миколи Говорухи) та друкованого ЗМІ – «Вісника Всеукраїнського Комітету з питань преси та інформації козацьких ЗМІ» (Сухінін Дмитро).

 

Висловили свої думки та виступили з корисними пропозиціями Катерина Демченко, Михайло Мордовськой, Георгій Шаповалов, Володимир Віхляєв, Олександр Зубченко, Ігор Синєпольський, Лариса Чурикова, Дмитро Верескун, Микола Говоруха, Володимир Лютий, Валентина Шестопалова , Михайло Шатухо, Сергій Білівненко, Олександр Д'яченко,  Валентина Єршова,  Галина Савєльєва, Наталія Кузнєцова,

Олександр Лазутін, Олександр Горшков, капелан УПЦ КП отець Володимир, Павло Білан, Володимир Братищенко.

 

Члени Всеукраїнського Комітету з питань преси та інформації козацьких ЗМІ, враховуючи велике суспільно-політичне значення розглянутих питань та доцільний формат зустрічі та зацікавленість учасників проводити Всеукраїнську конференцію щорічно.

 

Подарунки  від нашої козацької Ради за плідну співпрацю було вручено керівництву обласних осередків Національних Союзів журналістів та письменників, Валентині Шестопаловій, Павлу Білану, Олександру Горшкову, Дмитру Верескуну. Також до козацьких організацій були передана довідкова література від центру інформації та документації НАТО в Україні.

 

Головуючий на конференції, 

голова КРК ЗОДА

Дмитро Сухінін


Козаки вшанували пам'ять про загиблих в Афганістані

Напередодні Дня пам’яті учасників бойових дій на території інших держав та 28-ї річниці виводу радянських військ з Афганістану, що відзначається 15 лютого, курсанти «Школи джур» ЦДЮТ (керівники: Волков С.В., Кириченко В.І.) відвідали офіс-музей «Союз ветеранів Афганістану».

 

В дружньому спілкуванні з воїнами-афганцями діти дізналися про подвиги наших земляків в тій війні. А також переглянули експозицію воєнної атрибутики того часу. За чашкою чаю Черненко Іван Олексійович, учасник бойових дій, розповідав про ті страшні події та героїзм воїнів.

 

Двадцять вісім років тому, 15 лютого 1989 року, закінчилася одна із трагічних воїн другої половини ХХ століття – війна в Афганістані. Як відомо, 28 років тому останній радянський воїн залишив територію Афганістану, де протягом 1979 – 1989 років точилася війна. Війна в Афганістані забрала життя понад 2 млн людей. Загинули близько 15 тис воїнів, з яких більше 3 тис – українці.

 

15 лютого ми схиляємо голови перед світлою пам’яттю полеглих, вшановуємо тих, кому довелося воювати в чужих країнах.

 

Верховний отаман козацтва

Всеукраїнської Запорізької Громади

«Братство козаків»

Волков С.В.,

заступник Верховного отамана

Кириченко В.І.


Спас на всі 100!

Вшановуючи пам'ять героїв Крут, 11 лютого у ЗОШ № 100, Запорізька обласна федерація козацького бойового мистецтва «Спас» провела Відкритий Чемпіонат міста Запоріжжя з «Українського рукопашу «Спас». Цей турнір федерація проводить більше 10 років і в цьому році у змаганнях прийняло участь 164 спортсмена запорізьких міської та обласної шкіл «Спас».

 

На урочисте відкриття турніру до спасівці в гості завітали почесні гості: президент ГО Всеукраїнської федерації «Спас» Радник міністра молоді і спорту України доктор філософії Олександр Притула; віце-президент ГО Всеукраїнської федерації кошовий отаман Запорозького Війська Низового «Запорозька Січ» Костянтин Рижов; ветеран московсько-української війни «кіборг» депутат Запорізької міської ради В’ячеслав Зайцев; голова Координаційної ради з питань козацтва ЗОДА кандидат наук майстер спорту Дмитро Сухінін; духовник Запорозького козацтва отець Василь; отаман «Пластунівського куреня» Запорозького Війська Низового «Запорозька Січ» учасник московсько-української війни Михайло Преображенцев.

 

Відкрив змагання кошовий отаман Запорозького Війська Низового «Запорозька Січ» Костянтин Рижов.

 

Духовник Запорозького козацтва отець Василь прочитав молитву за наших героїв - захисників України. Потім виступили з привітальними словами почесні гості турніру.

 

Після виступів почесних гостей вихованець ДЮСШ «Спас» Базаренко Тимофій (тренер Ю. Москаленко) заспівав пісню про Україну, показавши що Спас це не тільки рукопаш, а і наша бойова культура Українського народу.

 

Потім був показовий виступ молодиків запорізької міської школи «Спас» (директор Костянтин Рижов). Урочистості закінчив Олександр Притула зачитавши сакральне «Слово Заповіт Стосове».

 

Бої турніру проходили на двох килимах, спочатку свої вміння показували спортсмени до 12 років, а після жовтяків старші учні. По домовленістю тренерів в змаганнях не приймали участь досвідчені спортсмени, давши можливість позмагатися між собою початківцям. 

 

Змагання пройшли в дружній атмосфері за емоційною підтримкою батьків та прихильників юних спасівців. Хтілося би відзначити спортсменів, котрі перемогли в номінаціях «За кращу техніку» Новіков Денис, «Найкоротший бій» Пшенічний Ярослав, «За волю до перемоги» Кабахідзе Олександр.

 

Хтілося би подякувати клубу берегинь «Козацьке дозвілля» за організацію майстер - класів з побутово-ужиткових мистецтв для спасівці. Це стало вже традицією, що під час спасівських заходів проводяться виставки і майстер класи для всіх бажаючих долучитися до народної творчості, що сприяє відродженню народних промислів на Запоріжжі.

 

Запоріжжя ще раз показало, що місто є колискою козацтва і в ньому плекається справжній козацький дух, воля і сила України.


У Молочанському НВК пройшов районний етап Всеукраїнського фізкультурно-патріотичного фестивалю «Козацький гарт»

02.02.2017 в спортивному залі Молочанського навчально-виховного комплексу пройшов районний етап Всеукраїнського фізкультурно-патріотичного фестивалю «Козацький гарт». Фестиваль має на меті формування здорового способу життя, підвищення соціальної активності і зміцнення здоров’я учнівської молоді, поліпшення національно-патріотичного виховання учнів загальноосвітніх навчальних закладів. Його основними завданнями є: підвищення рівня фізичної підготовленості та збільшення рухової активності школярів, формування стійких мотивацій до самостійних занять фізичною культурою і спортом, відродження національних традицій та культурної спадщини українського народу.

 

У змаганнях на базі Молочанського НВК взяли участь команди Молочанського НВК, Молочанської, Остриківської та Новенської ЗОШ І-ІІІ ступенів. До складу команд увійшли учні 5 — 10 класів. Спортсмени демонстрували швидкість, спритність та витривалість під час проведення естафет.

 

За підсумками районного етапу Всеукраїнського фізкультурно-патріотичного фестивалю «Козацький гарт» І місце виборола команда Молочанського НВК, ІІ – команда Молочанської ЗОШ І-ІІІ ступенів, ІІІ – команда Остриківської ЗОШ І-ІІІ ступенів. Усі команди-призери були нагороджені грамотами.


Запорозькі козаки провели Велику Раду в Покровському та допомогли пораненим в АТО

4 січня 2017 року в смт Покровське зібралися козаки. старшина, старейшини та отамани з Запорізької та Дніпропетровської областей на чергову Велику Раду. Згідно стародавньої традиції та Статуту МГО «Міжнародний союз козаків «Запорозька Січ» на порядку денному були питання звіту про роботу Покровського осередку, участі в операціях «Дозор», «Перехоплення», та «Козацький волонтер», підтримки всеукраїнських патріотичних акцій започаткованих Запорозькими козаками, участі козаків в АТО та виховної роботі з молоддю.

 

Треба підкреслити, що козаки — покровчани на чолі з отаманом Некіпілим Миколою Миколайовичем проводять багаторічну системну роботу. Багато побратимів на фпонті, літні люди та ветерани руху допомагають армії. Багато про це говорили присутні, а ми — керівницто Координаційної ради та нашої організації «МСК «Запорозька Січ» неодноразово включалися , відповідали на прохоння спільної праці будь то забезпечення продовольчими товарами, доукомлектування військових теплими речами, налагодження теплопостачання та постачання води до приміщеня де розміщені були солдати. Спільно проводили ми й навчання із зброєю, провдили у школі уроки мужності . Багато необхідного у важких умовах фактичної війни проти України зробили козаки Покровського. Микола Миколайович зробив змістовну доповідь, а ми з задоволенням підтримали його, начальник штабу пан Горб додав необхідні подробиці, Анатолій Василенко теж звітував з питань волонтерської діяльності.

 

Важливим було питання підвищення рівня самоорганізації, створення коордради з питань козацтва при Покровській РДА.

 

На урочистому зборі були присутні військовослужбовці, учасники антитерористичної операції, поранені. Розповідь старшого солдата Віталія про війну, випробування, небезпеку всі слухали уважно, з хвилюванням та повагою, морально підтримуючи бійців. За пропозицією Дмитра Сухініна присутні. за звичаєм, на козацькому зібранні надали фінансову допомогу героям.

 

Володимир Лютий, Володимир Мельниченко, отець Михайло — старший козацький священник УПЦ КП, Олександр Кошарін сказали слова щирої дяки за мир та спокій, що забезпечіли військові в області.

 

Наприкінці заходу Дмитро Валентинович підвів підсумки, розповів про плани на наступний рік, пригадав про події останніх трьох років, першу спільно з дніпровцями та облуправлінням СБУ в Дніпровській області операцію «Перехоплення» та багато заходів де без заохочень та пільг козаки ризикуючи життям рятували життя громадян, а кращіх — ветеранів руху було нагороджено Подяками голови Запорізької державної адміністрації, генерал-майора СБУ Бриля Костянтина Івановича, який приділяє серйозну увагу розбудові нового патріотичного козацтва. Всьому Покровському осередку МСК ЗС та раді старійшин були вручені цінні подарунки від керівництва Запорізької обласної ради, багато підрозділів якої традиційно допомагають проводити заходи всеукраїнського та міжнародного рівня.

 

Також помічником отамана Некіпілого М.М. було обрано Володимира Мельниченка справжнього патріота, члена Дніпровської громадської коордради.

 

За проханням шановної козацької громади ансамбль районного Будинку культури під керівництвом пані Галаган Валентини Іванівни зробив чудовий концерт де були й веселі танці й українська пісня. Дуже приємно було чуть в стародавньому центрі козацьких перемог — Покровському талановитих, обдарованих Богов та гарно обучених дівчат та хлопчиків, які яскраво та з високою майстерністю виконували номери програми свята. А шановна пані Боярчук , що створює шедеври — вишиванки провела майже лекцію по сакральних знаках та подарувала оберіги отаманам. Шана й дяка всім за величезний та почесний труд педагога-вихователя.

 

Збори козаків ще раз підтвердили незламність волі до перемоги та високий морально-політичний настрій організації захисників рідної землі.

 

Голова ради отаманів

МСК «Запорозька Січ»

Володимир Лютий

(батько учасника АТО)


В Запоріжжі отамани, старшина та офіцери 55-ї арт бригади провели чергові збори координаційної ради при ЗОДА

3 лютого 2017 року в приміщенні Запорізької облдержадміністрації проведено чергові планові збори координаційної ради з питань козацтва при облдержадміністрації. Враховуючи суттєве загострення ситуації на фронті, багаточисельні обстріли Авдієвки з боку бандитських угрупувань так званих «ДНР» та «ЛНР» , багаточисельні пошкодження міської інфраструктури та велику небезпеку для життя мешканців міста та можливе подальше розгортання військового конфлікту на теріторію прифронтових областей.Дмитро Валентинович, голова козацького руху опору, керівник Коордради виніс актуальні питання продовження операцій «Дозор» , «Перехоплення» та » Козацький волонтер » ( в січні та лютому групи під проводом Іллі Лапіна, Олександра Дьяченка, Дмитра Сухініна проводили заходи гуманітарного характеру в військових частинах, в тому числі у фронтовій зоні) , як першочергові , для запорожців, доповів про роботу МГО «Міжнародний союз козаків «Запорозька Січ», висловив вдячність за змістовні звіти федерації «Спас» та ГО «Молода Січ» ( керівник Анатолій Шеремет) Про характер бойових дій та необхідні оборонні заходи розповів заступник командира 55-ї артбригади Ігорь Немінський ( очільник козацького осередку в бригаді ), він зазначив, що спільна робота з метою недопущення терористів на нашу землю повинна проводитися спільно армією, громадою, представниками влади й козацтвом. Серйозне та важливе питання — участь у моброботі козацької старшини та старейшин. Приклади героїчного служіння Батьківщині козацькими 37-м та батальоном «Січеслав», побратимами, що несуть службу в підрозділах морської піхоти та на кордонах держави свідчать про неможливість повернення злочинної бандитської влади, на гроші якої існує тероризм в Україні. Олександр Зубченко , керівник підрозділу Департаменту освіти та культури ОДА Лариса Чурікова звернули увагу на необхідність розширення заходів національно-патріотичного виховання молоді підтримали патріотичні акції » Вшануймо українську історичну літературу», » Вшануймо пам»ять та поховання пращурів — захисників » та діяльність Першої Національної громадської козацької історичної бібіліотеки ( шана й дяка МГО » Міжнародний союз козаків «Запорозька Січ», ГО » Запорозьке військо низове» Запорозька Січ», старейшинам Матченко В.І., Синєпольському І.А.,Мельнику В.І.) гру «Сокіл-Джура» та культурно-спортиівні заходи федерації «Спас» та запросили прийняти участь у роботі відповідних громадських структур при Департаменті. Олександр Притула, Костянтин Рижов запропонували свою допомогу у навчанні бійців військових підрозділів. Велику увагу було приділено науково-практичній та культурно-історичній співпраці з вишами області та України, в першу чергу для поглибленого вивченя геополітичних подій в світі та нашій країні у минулому та виховання майбутніх керівників та активістів козацького та громадського руху. Дмитро Валентинович доповів про необхідність проведення конференцій та семінарів про державницьку діяльнвсть, 100 — й ювілей проголошення Акту Соборності України, 500-я з дня народження Дмитра Вишневецького, та ювілейну дату Вільного козацтва, організацію та проведення Третього міжнародного Конгресу козацтва, Дня козацьких перемог та Дня захисника України, активної підтримки релігійних православних заходів, видання книг про новітню історію Запорозького козацтва та Книги Другого історичного Конгресу козацтва, продовження циклу телевізійних передач «Козацька звитяга». Розповів про реалізацію ідеї докфільму «Золота підкова козацьких походів», також своїми творчими планами поділився Валентин Терлецький-активний учасник комітету з питань преси та інформації козацьких ЗМІ, палкий прихильник козацького руху, талановита та активна людина, гарно відома у медіа просторі країни. Представники організації Анатолія Шеремета зазначили необхідність підтримки інформаційного спротиву необ»єктивній інформації , формування позиції молоді через сторінки Фейсбук та Твиттер.

 

З пропозицією про оранізацію архівно-пошукової роботи , створеної нещодавно, Генеральної Асамблеї нащадків видатних козацьких родів, виступили Павло Білан , Віталій Пилипенко та на прикладах Миколи Некіпілого, Леоніда Собокаря, що розшукали та надали матеріали про своїх прадідів до редколегії з метою видання книги під назвою «Козацька пам»ять» запросив всіх до цієї священної місії.

 

Одноголосно було прийнято рішення прийняти до коордради Віктора Банаха ( ректора Запорізької інженерної академії, одного з провідних фундаторів історичної козацької бібліотеки), Валентина Терлецького, Федоренка Юрія Миколайовича , ветерана 55-ї артбригади полковника Могилівця Юрія Євгеновича, учасника бойових дій, людини досвіченої та високоморальної, виховника солдат та молоді та відомого громадськго діяча Миколи Говорухи.

 

Голова ради отаманів Володимир Лютий запропонував прийняти участь в роботі Ради отаманів Покровського району та спираючись на звіт урочисто вручити Подяки голови Запорізької ОДА козацьким активістам.

 

Також було прийнято рішення про внесення до плану роботи питання системних навчань осавульських слкжб та заохочення козаків до почесної діяльності — служби в українській армії.

 

Вкрай важливим було питання проведення заходів з викриття агентів впливу та спростування антиукраїнських неправдивих та ненаукових тез щодо відсутності патріотичного козацького руху в Україні. Про це говорили Д. Сухінін, Л. Притула, Павло Білан,. капелан отець Юрій. О. Зубченко та інші, щодо науковця з м. Рівного, який виступив у ЗМІ з негативною оцінкою патріотичного коазацького руху, без відповідного аналізу та діяльності в період серйозних випробувань. Прийнято рішення про проведення відповідних заходів та виступу представників КРК ЗОДА у СМІ.