Василівський курінь в Запорізькій області поповнився ще одною організацією берегінь-волонтерок

27 січня 2017 року в м. Василівка в місцевому ліцеї було організовано концертну програму з виконанням талановитими дітьми та дорослими українських пісень та віршів. Напередодні знаменної дати , після концерту. на урочистих зборах, куди були запрошені учнівські колективи та керівництво Василівської райдержадміністрації, районної ради, Запорозького козацького руху опору (члени коордради та оперативного штабу ) отаман Василівського коша, відома та поважна людина в районі Губа Олександр Павлович та старійшина Ілієнко Володимир Григорович привели до козацької присяги двадцять три чарівних жіночок-берегинь багато з яких приймали участь у волонтерському русі , захід був освячений молитвою всі отримали відповідні документи на довгу добру пам"ять для нащадків. Василівські козаки  проводять багато заходів з виховної, краєзнавчої та оборонно-массово роботи, тому громада з повагою ставиться до їх діяльності. Голова коорлинаційної ради з питань козацтва ЗОДА Сухінін Дмитро, Голова РДА Кошеленко Валерій та голова райради Калінін Денис щіро подякували вельмишановним  побратимам та волонтеркам за роботу, підкреслили важливість для національно-патріотичного виховання проведення такого козацького свята та провели історичні паралелі оборони рідної землі від загарбників минулого та важких випробувань сьогодення. В зборах приймали участь отамани Сергій Волков, Павло Білан, козацький кореспондент ВКПІКЗ Євген Юров, керуючи справами Василівського місьвиконкому Кривуля Вікторія Вікторовна, новомиколаївці та учасники руху "Жінки за майбутнє".
Це показово, що до наших лав приєднується все більше людей з добрим серцем та відкритою душею. Історія знала не одну жінку отамана, тому впевнені в допомозі та залученні всіх бажаючи себе проявити жінок в справі відродження традицій, сердечно вітаємо керівника -  Олену Іванівну Ханат з обранням. Коордрада вважає долучення активістів до козацьких загонів в області, які конкретними бойовими чи громадсько-культурними  справами доказали своє високе призначення. одним з головним завдань своєї діяльності.

Начальник прес-служби КРК ЗОДА Михайло Мордовськой.

Президент вместе с супругой почтили память героев Крут

Президент Петр Порошенко вместе с супругой Мариной Порошенко почтили память защитников украинской государственности, погибших в бою около Крут.

Президентская чета возложила цветы к памятному кресту на Аскольдовой могиле в Киеве, где были похоронены отважные студенты.

Присутствующие почтили память погибших минутой молчания.

В мероприятиях также приняли участие Председатель Верховной Рады Андрей Парубий, члены Кабинета Министров, мэр Киева Виталий Кличко.

В обращении к украинскому народу в День памяти Героев Крут Петр Порошенко отметил, что героический бой под Крутами навсегда вписан в скрижали национальной истории - прежде всего, как пример свободолюбия и несокрушимости украинского народа.

«Сейчас, как и тогда, Россия развязала войну и отрицает свою агрессию, пытаясь распространить в мире миф о внутреннем конфликте в нашем государстве. Стало традицией в День памяти Героев Крут чтить память современных героев, отдавших свою жизнь за суверенитет и территориальную целостность государства уже в нынешней украино-российской войне. Вечная им память», - отмечается в обращении.

Запорізькі артилеристи стали читачами козацької бібліотеки

Делегація обласної координаційної ради козацтва привітала з Днем Соборності України військовослужбовців 55-ї окремої артилерійської бригади Збройних Сил України. Подарунком для наших захисників стало відкриття філії Першої національної козацької бібліотеки, де представлено понад сто унікальних видань з військової та політичної історії, життя видатних українців, творів класики та сучасних авторів.

- У всі часи слово було могутньою зброєю, яке надихало на боротьбу та перемогу. Важливо, щоб наші воїни – нащадки Богдана Хмельницького, Петра Сагайдачного, Івана Сірка – були мужніми та сильними духом, з честю проходили через випробування та гідно боронили рідну землю, - зазначив керівник бібліотеки, кандидат наук з державного управління  Дмитро Сухінін.

Святкова зустріч перейшла в засідання «круглого столу», присвячене єднанню українських земель. Вітання зі святом від очільника області Костянтина Бриля передала солдатам заступник начальника управління з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю облдержадміністрації Марія Горідько, яка наголосила, що національна єдність є не тільки базовою цінністю, а й обов’язковою передумовою успішного спротиву зовнішній агресії. Саме цього забракло українцям сто років тому і наша мета – не повторити помилок минулого, давати жорстку відсіч будь-яким спробам розділяти громадян України за мовними, регіональними чи етноконфесійними ознаками.

Учасник антитерористичної операції, командир 6-го батальйону територіальної оборони Ілля Лапін провів історичні паралелі між подіями сьогодення та 1917-21 років, зазначивши, що саме невміння знаходити компроміси і містечковість інтересів тодішніх керманичів призвели до втрати державності.

Заступник командира бригади Ігор Немінський подякував гостям за цікаву дискусію та висловив сподівання, що філія бібліотеки стане центром культурного життя однієї з найбільших артилерійських бригад України.

З повагою, голова координаційної ради з питань козацтва Запорізької облдержадміністрації, учасник Революції Гідності,
кандидат наук з державного управління, військовий історик, автор книг Дмитро Сухінін

Запорозькі козаки урочисто передали свій бойовий прапор до крайознавчого музею

14 січня 2017 року у великій виставковій залі Запорізького обласного краєзнавчого музею відбулася видатна подія. Згідно рішення Ради отаманів Міжнародного союзу козаків «Запорозька Січ» та Великої Ради отаманів Запорозького козацтва на довічне зберігання до музею був переданий прапор МСК «Запорозька Січ».

 

Рішення було прийняте одноголосно, а щоб підкреслити важливість та значення події для всеукраїнського патріотичного братства керівництву обласної установи було передано відповідний Універсал. Це справжній бойовий прапор належить до однієї з найпотужніших організацій в Україні, а може й світі, що налічує не одну тисячу козаків, має цікаву, велику та героїчну історію. Козаки саме нашої організації одними з перших були на Майдані в Києві, ризикуючи життям приймали активну участь в Революції Гідності, а декілька особистих складів 37-го батальйону прийняли козацьку присягу, вперше в історії Збройних Сил України. Першими з них були командувач частини Олександр Лобас та начальник штабу Ілля Лапін. Також багато козаків 55-ї артбригади на чолі з заступником командира Ігорем Немінським теж створили один з курінів нашої організації. Багато учасників бойових дій на сході України теж очолили підрозділи МСК «Запорозька Січ» в багатьох районах областей нашої держави. Враховуючи наявність великої кількості справжніх, але скромних сміливців-героїв, які своїми справами пишуть вже новітню історію Запорозького козацтва, а це і операції «Козацький волонтер», «Дозор», «Перехоплення», не тільки бойові, а ще й культурні, історичні, наукові, виховні, та навчальні заходи (створення вперше серед козацьких організацій країни Першої громадської козацької історичної бібліотеки імені князя Дмитра (Байди) Вишневецького та Міжнародної генеральної асамблеї нащадків відомих козацьких родин, фотолітопис, науково-практичні конференції, проведення Міжнародних козацьких Конгресів тощо).

 

Як Голові оргкомітетів багатьох заходів та Великої Ради отаманів Запорозького козацтва хочу подякувати отаманам Іллі Лапіну, Володимиру Лютому, Віктору Гонтарю, Миколаю Некіпілому, Олександру Губі, Павлу Білану, Юрію Кумуржи, Олександру Лобасу, Ігорю Немінському, Олександру Кошаріну, Миколі Григоряку, Сергію Гаріну, Сергію Кириченко, старшині Міжнародного союзу козаків «Запорозька Січ» (Мельник Володимир Миколайович, Матченко Валерій Іванович, Удод Григорій Миколайович), старшині, начальнику управління внутрішньої політики Запорізької облдержадміністраціїї Зубченку Олександру Сергійовичу, директору музею, заступнику керівника прес-служби Мордовському Михайлу Михайловичу, берегіням та кореспондентам козацьких ЗМІ Демченко Катерині та Дегтярьовій Олександрі за багаторічну бойову та організаційну роботу, завдяки чому ми сьогодні маємо свою новітню військово-політичну історію. Вважаю наші нащадки не забудуть сказати добре слово багато років поспіль за те що не дали окупантам та бандюгам захопити нашу землю, овіяну перемогами минулих століть. 

 

На заході виступили заступник начальника управління внутрішньої політики ЗОДА Горідько Марія В’ячеславівна, Ілля Лапін, Павло Білан, Микола Говоруха, Віктор Гонтарь та Олександр Літвін. 

 

Впевнений, що наша подія не залишиться не поміченою як владою так і шановним козацьким лицарським братством. Нехай такий перший приклад створення новітньої історії запорозького козацтва, створення експозиції подій бойової, майже,трирічної боротьби за незалежність в ХХІ ст. в нашій області надихне моїх колег вчених, істориків написати про свою діяльність в інших областях, покаже приклад керівникам облдержадміністрацій України (дякувати Брилю Костянтину Івановичу) велику користь плідної співпраці з активним прошарком українського суспільства з метою вирішення оборонних та інших питань створення потужної та міцної економічно розвиненої держави.

 

З повагою,

Голова Великої Ради отаманів

Запорозького козацтва

Сухінін Д.В.


Славетним пращурам Запорозьким козакам від вдячних нащадків за збережену волю, честь і звитягу…


Сьогодні наше місто Бердянськ, як і вся Україна переживають найбільше випробування в своїй новітній історії – 4-й рік збройної боротьби з російським агресором за незалежність, свободу та територіальну цілісність. У цій неоголошеній «гібридній» війні ми вже маємо загиблих і поранених, проте маємо і першу історичну перемогу – згуртовану українську патріотичну бердянську громаду та українську націю, яка готова боротися за свої національні та політичні права
Всі представники міських козацьких організацій: «Українське вільне козацтво», «Українське реєстрове козацтво», “Азовське козацьке військо”, «Козацьке військо Запорозьське Низове «Запорізька січ», працівники освіти і культури, волонтери єдині у тому, що:  Запорозьке козацтво, як і багато століть тому, за першим покликом Вітчизни, з усім завзяттям та самовідданістю, сьогодні боронить українську землю, громадський спокій, захищає конституційні права та законні інтереси Українського народу. Ми закликаємо всіх патріотів України та Запорізького краю: встати на захист нашої держави, вступати до лав Української армії, або підтримати збройні сили в будь-який інший спосіб. Брати українці, в єдності наша сила та перемога! Слава Україні!
         Головна мета роботи міської координаційної громадської ради козацьких організацій  – об’єднати зусилля всіх сучасних козацьких формувань на території Бердянська на державних конструктивних позиціях, адже саме козацтво спільно з освітянами, підшефними військовими частинами активно займається військово-патріотичним вихованням молоді, пропагуванням здорового способу життя, вивченням  історії України та народних козацьких звичаїв, у громадських формуваннях спільно з поліцією охороняє в місті Бердянську громадський порядок.
 Козацтво унікальне, воно характерне саме для нашої держави, і без нього неможливо уявити нашу історію. Виняткова історична роль козацтва – одна з небагатьох істин, яка не викликає сумнівів у людей з абсолютно різними поглядами на політику, ідеологію та історію України. Відродження історичних та культурних традицій Українського козацтва, виховання патріотизму є не тільки головним завданням чисельних козацьких організацій, а й одним з пріоритетних напрямків у роботі виконавчого комітету Бердянської міської ради!                     
        Щороку в жовтні ми проводимо урочисті збори з отамани  патріотичних козацьких організацій міста Бердянська, на яких щиро вітаємо з Днем Українського козацтва,  Днем захисника України, Покрови Пресвятої Богородиці – триєдиним святом усіх представників славетного лицарського роду, гідних нащадків великих прадідів, у чиїх жилах пульсує гаряча козацька кров і живе дух наших героїчних запорожців.
19 серпня 2016 року бердянська  делегація від міської координаційної ради козацьких організацій міста Бердянська щиро вітає славетне козацтво на Другому міжнародному Конгресі в м. Запоріжжя.
В планах міської влади і координаційної ради - сприяння заходам козацьких громадських організацій Бердянська у проведенні військово-патріотичної та виховної роботи серед дітей і молоді та створення і відкриття діяльності козацьких позашкільних навчальних закладів («Школа Джур», «Школа Спас», інші секції та гуртки) спільно з міським відділом освіти.
Щороку за ініціативою координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання і координаційної ради козацьких організацій міста  бердянці приймають  участь у Всеукраїнському козацькому фестивалі «Покрова на Хортиці», який відбувається в жовтні на території національного заповідника «Хортиця». А спільно з міським відділом освіти проводимо спортивні патріотичні змагання: «Нащадки козацької слави».
         Ще одне дуже важливе направлення діяльності координаційної ради козацьких організацій спільно з педагогічним університетом, краєзнавчим музеєм – це сприяння в проведенні науково-дослідницької та просвітницької роботи з питань відродження та розвитку історичних, патріотичних та культурних традицій Українського козацтва. Козацтво завжди було символом честі, сили і мужності нашого народу, дарувало історії яскраві зразки жертовного служіння Батьківщині, самовідданого захисту рідної землі, продовження славних українських козацьких традицій. Козацтво є гордістю нашого народу, душею України, її надією і оберегом. Просвітницьку допомогу нам надають: доктор історичних наук, професор БДПУ Ігор Лиман, голова міського громадського осередку Всеукраїнської організації «Товариство Просвіта ім. Тараса Шевченка Володимир Пилипенко, директор краєзнавчого музею Людмила Ноздріна, краєзнавець Євген Денисов.
 Координаційна рада козацьких організацій працює щоб у бердянців збільшувались: почуття національно гідності, гордості замість манкурства, безкультур’я, неосвіченості; формуємо національну свідомість населення міста, як основу консолідації суспільства. Саме патріотизм, складові української ментальності: мова, традиції, культура, козацький дух, повага до державних символів, мораль, християнство об’єднують нашу українську націю.

            Практичні справи козацьких організацій міста Бердянська:
- активна країнознавчо-пошукова діяльність з реальною реконструкцією пам’ятника одному із засновників м. Бердянська – військовому старшині Азовського козачого війська Івану ГеоргієвичуЗасоріну;
- плідна діяльність  Бердянської школи традиційного козацького бойового мистецтва  «Спас» і однойменного Центру національно-патріотичного виховання та формування здорового способу життя громадян міста Бердянська  (все на громадських засадах); 
- підготовка та розповсюдження фільму по навчальним закладам про Бердянську школу СПАС;
- відзначення180-річчя Азовського козацького війська, проведення Тризни за загиблими козаками біля козацького православного хреста;
- діяльність громадських формувань по охороні громадського порядку і державного кордону: «Бердянська самооборона», «СОБР», «Козацька дружина Єсаул»;
- урочисте відкриття до 185 річниці Бердянська пам’ятної дошки ініціатору створення нашої координаційної ради козацьких організацій, командиру першого громадського формування «Порядок у нашому домі» Камаєву Олександру Антоновичу;
- діяльність військового пошукового загону «Полігон» з метою знаходження кожного невідомого загиблого солдата Другої світової війни і віддання військової честі під час захоронення;
- діяльність по благоустрою та створенню  парку Козацької слави;
- активна діяльність козацької організації «Дніпровська Січ» у БСШ №16;
- організація щорічного фестивалю бойових мистецтв і спортивних єдиноборств за участю Запорізької обласної школи «СПАС.
Під час військової агресії Російської Федерації в Україні, ідеологічної війни кремля, - саме відродження історичних та культурних традицій Українського козацтва, виховання патріотизму, готовності в любий час стати на захист України є головним завданням і пріоритетом Бердянської міської влади і міських козацьких організацій. А завдання міської координаційної ради козацьких організацій – об’єднати зусилля всіх сучасних українських козацьких формувань на території Бердянська на державних конструктивних позиціях для військово-патріотичного  виховання молоді.
 Для Українського козацтва настав час істини. Ми повинні довести сьогодні бердянцям, що слова гімну України «докажем, що ми браття козацького роду» не випадкові, а підтверджені історією.
    Позиція виконавчого комітету Бердянської міської ради, козацьких організацій Бердянська щодо національно-патріотичного виховання громадян міста є непорушною і однозначною. Саме цей напрямок роботи визначено одним з пріоритетних. Міська влада усвідомлює, що значну позитивну роль для консолідації Бердянської громади в напрямку підвищення якості життя відіграють активні та дієздатні громадяни України, патріоти, представники українського козацтва і волонтери міста, які виступають головною рушійною силою, каталізатором здорових процесів у Бердянську. І сьогодні органи місцевого самоврядування спільно з науковцями, освітянами, військовими, правоохоронними органами, громадським козацькими організаціями намагаються зробити систему національно-патріотичного виховання більш ефективною і дієвою.
    Кординаційна рада з питань національно-патріотичного виховання громадян міста Бердянська спирається на широку підтримку членів територіальної громади. Більше 750 бердянців сьогодні зі зброєю в руках захищають наш Запорізький край і Україну. 450 бердянців стали волонтерами. 526 мешканців міста станом на 12.01.2017 мають посвідчення учасника бойових дій в АТО. 12 бердянських героїв віддали своє життя за вільну і незалежну Україну: Станіслав Карачевський, Сергій Шерстньов, Віталій Піддубний, Віктор Дев`яткін, Володимир Довганюк, Олег Щербань, Олег Семеновський, Володимир Зюзь, Дмитро Чабанов, Олексій Марченко, Юрій Коваль, Віктор Нестеренко. Залишились діти без батьків, дружини без чоловіків. Але герої не вмирають, пам`ять про наших героїв вічна!
      Під час збройної російської агресії, економічної та іделогічної війни в Україні є дуже важливими питання: підвищення бойового духу військовослужбовців, активізації національно-патріотичного виховання молоді, гідне вшанування пам’яті загиблих солдатів та офіцерів, популяризація волонтерської діяльності і державних символів України. Координаційна рада козацьких організацій спільно з представниками громадських організацій національно-патріотичного спрямування проводить систему відповідних заходів. Тільки злагоджена взаємодія органів місцевого самоврядування із громадськістю допоможе здолати всі виклики і небезпеки під час агресії Російської Федерації в Україні.
          В ідеологічній війні з російським агресором, де не дозволяється говорити українською, витирають ноги і зпалюють Державний Прапор України, ми спільно: міська влада і патріотична громадськість маємо ефективно розвивати і популяризувати українську мову в Бердянську, яка століттями піддавалась утискам та заборонам. Нині коли маємо не лише збройну війну, а й війну інформаційну, необхідно разом надійно захистити нашу мову і культуру від посягань «русского мира».

Сьогодні все більше бердянців стають національно-свідомими, відчуваючи власну відповідальність за долю країни, за майбутнє своїх дітей, за право вільно жити на рідній землі. Все більше українців записуються добровольцями до
Української армії, беруть зброю до рук, щоб захищати свободу, незалежність і територіальну цілісність України.
            Для бердянських патріотів найвищою цінністю є Україна, її суверенітет, її мова, національні інтереси. Тому з Україною в серці, відповідальністю за свою країну ми робимо важливу конструктивну справу по вихованню справжніх патріотів Бердянська, України і Запорізького краю, яка складається з цеглинок щоденної праці.
       Будемо і надалі боронити свою державу, продовжувати свій шлях до демократичного суспільства, до чесної та справедливої країни, яка має бути без насилля, корупції та брехні. І власним прикладом, ми з вами, патріоти свого міста, Запорізького краю і України допоможемо міській владі і Бердянській громаді відроджувати і надалі українську національно-патріотичну свідомість та пережити складні часи непопулярних реформ.
 Сьогодні бердянські козаки: отаман Новоспасівського куріня Українського Вільного козацтва Валерій Кутовий захищає Україну на Донетчині. Отаман козацького куреня "Міжнародна академія козацтва" Микола Балашов, офіцер, учасник АТО, з 20 серпня вдруге підписав контракт зі ЗСУ; заступник отамана Балашова - козак Володя Смердов теж учасник АТО. Отаман міського козацького куріня Українського Реєстрового козацтва офіцер Ігор Мацько з вересня 2015 року пішов добровольцем по мобілізації в ЗСУ. Отаман Бердянського куріня вільного козацтва ім.Н.Махна Микола Будніков весною 2014 - командир Бердянської самооборони очолив боротьбу патріотичної громадськості з сепаратистами, спільно з правоохоронними органами не пустили бердянських сепартистів до міськвиконкому та захистили Державний Прапор України. Козаки організації «Спілка вільних козаків» сьогодні і в день і в ночі спільно з прикордонниками охороняють кордон. Координаційна рада козацьких організацій гордиться такими козаками!
    Українська земля щедро полита кров’ю її мешканців та ворогів, земля, на якій протягом віків точилися трагічні й, водночас, героїчні події.
    Намагаючись підняти один за одним пласти нашої з вами історії, бачимо споконвічне прагнення українства до волі, незалежності та благоденства рідної землі, неньки України.
                             І завжди український народ оберігали від повного знищення, від хижих зазіхань ворогів, від лиха та, здавалася  б, безнадії, вищі сили. Ті сили, які надихали на нелегку боротьбу лицарів степу – козаків, українську інтелігенцію, поетів, письменників і художників, діячів Української революції та борців за волю – Українську Повстанську Армію, дисидентів середини двадцятого століття та власне, творців української незалежної держави, а сьогодні воїнів Української армії, добровольчих батальйонів, які гідно відстоюють свободу і незалежність України проти російського агресора.
    Щира віра нашого народу в Божу допомогу, сповнені сліз молитви до Божої Матері – покровительки всього воїнства українського були почуті десь там, в небесній канцелярії. Почуті і втілені в життя І наш з вами святий обов’язок – неухильно дотримуватися заповідей предків, берегти здобуте у важкій боротьбі і стати справжніми патріотами молодої держави – України.
 Сьогодні тільки разом ми переможемо: міська влада і громада, учасники і ветерани АТО, військові, отамани козацьких куренів, активні волонтери, які допомагають сьогодні Українській армії зберегти територіальну цілісність і незалежність України.
         Друзі, продовжуємо разом боротьбу за українську національну свідомість кожного кожного бердянця. Впевнений, ворогові не зламати дух нашої Бердянської громади!


 

Секретар координаційної ради
козацьких організацій міста Бердянська
Ігор Зубрицький

Козацьке коло в Запоріжжі на Різдво Христове

За стародавніми звичаями Запорозькі козаки провели козацьке коло. Після гарних та талановитих виступів міських та обласних артистів, які талановито виконали багато українських пісень, на високому рівні декламували традиційні та патріотичні вірші, незабутньо та цікаво як і дорослі танцювали діти. Незважаючи на вітер та морозець різдвяний багато людей з діточками прийшли на площу Фестивальну, а козаки міжнародної федерації "Спас" створили справжню атмосферу свята не тільки своїми досягненнями на сцені, а й провели з козаками інших організацій ( Міжнародний союз козаків "Запорозька січ" та іншими ) для розігріву та підтримки духу сили та звитяги традиційну Лава на лаву, перемогла дружба.
На колі, яке вів Олександр Притула (дяка й шана за організацію свята), після молебну, благословення та привітання УПЦ КП отця Василя виступив голова Великої Ради отаманів Запорозького козацтва Дмитро Сухінін (Гора), голова КРК ЗОДА, учасник Майдану,  спецоперацій він звітував про роботу коордради ЗОДА, старшини, ветеранів руху. Мова йшла про допомогу армії, службу козаків в батальйонах та бригадах, моброботу, культурно-історичну та військово-патріотичну роботу, навчання та організацію заходів направлену на підвищення інтелектуального та духовного рівня старшини та братів-козаків, збереження вікової спадщини наших пращурів через створення відповідних структур та проведення науково-популярних заходів. Схвалено було продовження операцій "Дозор", Перехоплення", "Козацький волонтер", "Вшануймо українську історичну літературу", "Вшануймо пам'ять пращурів-героїв переможців". Отаман, учасник Революції Гідності. член КРК ЗОДА Костянтин Рижов також щиро привітав поважне зібрання, розповів про досягнення та проведену роботу в організації та області,велику виховну та спортивну діяльність, чемпіонів та навчальну роботу а армії, за що отримав оплески та дяку. Про перемоги, завдання на рік. підтримку армії емоційно та фахово говорив отаман МСК "Запорозька січ", командир 6-го батальйону, полковник ВСУ. учасник АТО Ілля Лапін (Бронза), запевнив всіх, що козаки його підрозділу також чесно будуть нести почесний обов'язок захищати рідну землю. Багато було привітань, добрих слів, побажань та гумору сміху, захід сподобався містянам , гостям. та нашим ріднесеньким діточкам.

Помічник голови КРК з питань культури, Євген Жаворонков.

Вперше в новітній історії Запорозького козацтва створено Велику Раду отаманів Запорозького козацтва і Генеральну Асамблею

          24 грудня 2016 року в зал урочистих засідань зібралися отамани, козацька старшина, представники наукової та мистецької еліти з метою  створення Великої Ради отаманів Запорозького козацтва.

 

          Для продовження важливої роботи щодо збереження спадщини стародавньої історії, велетенського руху до свободи, справедливості, людяності та створення через століття нашої рідної України. Дуже важливо, що тема відтворення, вивчення та збереження безцінної інформації про події тисячолітньої Руси-України, Гетьманської держави, Української народної республіки, Гетьманату сьогодення приваблює письменників, державників, старійшин, старшину та отаманів, а саме головне молодь, що прагне отримати правду від документальних джерел, архівів, метричних книг з церков, розповідей дідусів та батьків, колишніх назв територій чи селищ. Всі хто приймав участь в історії новітньої Запорозької січі та майже новітньої історії України гарно розуміли одну важливу річ, без нас, нащадків великих, сильних духом талановитих та наполегливих творців єдиної країни, наших переможців - пращурів не було б життя сьогодні і мабуть завтра. Тому пропозиція, винесена мною на обговорення під час зібрання, про створення Міжнародної Генеральної Асамблеї нащадків гетьманських, отаманських та видатних козацьких родин, - була сприйнята позитивно.

 

          Серед запрошених, високоповажних гостей був Ігор Всеволодович- голова княжого Дому сім'ї нащадків І.С. Мазепи. Він підкреслив важливість для історії та актуальність вже не тільки для нас, а й для майбутніх поколінь  нашаї спільної діяльності: не тільки спеціалістів-архівістів, а громадян, які пишаються нашою загальною та сімейною епопеєю подвигів, перемог, досягнень. Також серед запрошених: начальник управління внутрішньої політики та зв'язків з громадськістю Запорізької облдержадміністрації, козак Зубченко Олександр Сергійович, який запевнив, що влада підтримувала і буде завжди підтримувати Запорозький козацький рух.

 

          Голова Запорізької ОДА Костянтин Іванович Бриль підтримав програму "Запоріжжя-козацька столиця України" і підкреслив, що керівництво області високо цінує вагомий внесок запорожців, які в операціях "Дозор", "Перехоплення", "Козацький волонтер" та бойових діях на Сході України не дали терористам захопити наш Запорізький край. Президент Міжнародної федерації "Спас" Олександр Леонтійович Притула наголосив про необхідність не тільки вченим, а самим козакам проводити таку цікаву та корисну творчу роботу по вивченню минулого свого козацького роду, життя та боротьба якого створили можливість для нас жити вільно на своїй землі.

 

          Нащадок в багатьох поколіннях, отаман Покровського полку Микола Миколайович Некіпілий яскраво розповів про пращурів, які воювали у Першу світову війну та зрадів за можливість продовжити, за допомогою фахівців, цю почесну діяльність. Начальник штабу 37-го козацького батальйону, учасник АТО, начальник штабу Координаційної ради з питань козацтва Запорізької ОДА також підтримав рух до пошуку історичної правди, як нащадковий родовий козак з роду Гусаків, які приймали активну участь у визвольній боротьбі в багатьох війнах, - підкреслив важливість збереження не тільки в серцях синів чи онуків, а в документах та історичних свідоцтвах, які згодом можливо буде передати до архівних установ та музеїв.

 

          Отаман ГО "Молода січ" Анатолій Миколайович Шеремет теж підтримав ідею та навів приклади цієї важливої роботи, що була ним проведена. Як спеціаліст високого рівня, цікаво та конкретно виступив директор обласного краєзнавчого музею Мордовський Михайло Михайлович. Спираючись на особистий досвід, він блискавично проаналізував стан справ в цьому напрямі в державних установах України та в музеях держави.  Михайло Мордовський правильно й чітко окреслив нашу діяльність з точки зору академічної науки. Поставив акценти на необхідності в першу чергу: державних службовців, працівників музеїв та архівів допомагати аматорам, громадським  активістам й всім зацікавленим людям шукати свої коріння, бо це велика частина нашого загального минулого.

 

          Ми зобов'язані  перед пам'яттю прадідів виконати борг по збереженню скарбу всесвітнього значення. Козацький отаман з Енергодару, учасник бойових дій, учасник Революції Гідності Сергій Васильович Волков теж активно підтримав ідею вивчення історії козацького роду та розповів про своїх пращурів, що приймали участь майже в усіх війнах останні двісті років. На жаль залишилося замало документів, багато було знищено окупантами. та більшовиками, але треба наполегливо шукати правду свого стародавнього роду.

 

          Цікаві розповіді ми почули від отаманів-учасників спецоперацій та самооборони Лютого Володимира Миколайовича (голови ради отаманів Міжнародного союзу козаків "Запорозька Січ", батько героя-учасника АТО),  Губи Олександра Павловича, Грицаєнка Ігоря Миколайовича, Кашаріна Олександра Олександровича, Григоряки Миколи Михайловича, Лютого Ігоря Володимировича, які встали на захист свободи та незалежності і не дали злочинній владі й надалі ошукувати народ. Високоповажні керівники та  представники потужних Дніпровських патріотичних сил: Кущ Микола Миколайович, Мельниченко Володимир Іванович, Кучинський Віктор Ігнатович, Іващенко Валерій Петрович. Дякуємо також старійшинам, учасникам визвольного руху новітньої історії Запорозького козацтва Синьопольському Ігорю Анатолійовичу, Матченку Валерію Івановичу, Гонтарю Миколі Миколайовичу та іншим.

 

          Запрошений, за звичаєм, священник Української православної Церкви Київського Патріархату отець Василь, який благословив створення Великої Ради отаманів Запорозького козацтва і Генеральної Асамблеї нащадків гетьманських, отаманських та видатних козацьких родів та підкреслив актуальність питання повернення до своєї родової спадщини, велику користь історичній науці, світовій спільноті побратимів, державним установам України і пообіцяв надавати допомогу з архівною церковною документацією з свого боку що зберіглася в УПЦ КП. Важливість вирішення проблеми гарно розуміє і єпископ Запорізький та Мелітопольський УПЦ Київського Патріархату Фотій.

 

          До речі, мій вчитель, вельмишановний колишній багаторічний директор Запорізького краєзнавчого музею, професор, доктор історичних наук, автор багатьох всесвітньовідомих книг, представник нашої козацької старшини Шаповалов Георгій Іванович дав згоду на спільну наукову співпрацю, допомогу та експертний супровід цієї великої роботи. яка, що символічно, почала свій урочистий рух із Запоріжжя - духовної столиці світового козацтва.

 

          Впевнений, що нам допоможуть наші друзі та козаки (в декількох поколіннях) з Канади , Європейських країн, Сполучених Штатів Америки,  де зараз знаходяться, небайдужі до цієї справи, нащадки гетьманів, отаманів та видатних козаків.

 

          Були обрані робочі органи та керівництво. За нашою пропозицією головою Генеральної Асамблеї було обрано Ігоря Всеволодовича Мазепу, першим заступником - генеральним писарем Сухініна Дмитра Валентиновича, в раду увійшли всі фундатори заходу.

 

          Важливим було прийняття рішення про створення Великої Ради отаманів Запорозького козацтва. До складу Ради увійшли: Сухінін Дмитро Валентинович, Мазепа Ігор Всеволодович, Лапін Ілля Євгенович, Лютий Володимир Миколайович, Білан Павло Антонович, Гонтар Віктор Миколайович, Притула Олександр Леонтійович, Грицаєнко Ігор Миколайович, Собакар Леонід Петрович, Гонтар Віктор Миколайович, Некіпілий Микола Миколайович, Рижов Костянтин Анатолійович, Губа Олександр Павлович, Камаєв Олександр Олександрович, Шкребитько Євген Сергійович, Кашарін Олександр Олександрович, Григляк Микола Михайлович Літвін Олександр Іванович, Кущ Микола Миколайович, Кучинський Віктор Ігнатович, Волков Сергій Вікторович, Шпитальов Геннадій Георгійович, Говоруха Микола Семенович, Лютий Ігор Володимирович, Гарін Сергій Геннадійович, Плужник Олександр Іванович, Кальченко Юрій Іванович, Живиця Михайло Аркадійович, Черемесюк Олег Леонідович, Фуніка Василь Іванович.           Старійшинами обрали Дедюка Леоніда Олексійовича, Цвяткова Анатолія Дмитровича, Хохлова Григорія Миколайовича, Синьопольського Ігоря Анатолійовича, Матченка Валерія Івановича, Шаповалова Георгія Івановича.           Головою ради обрано Сухініна Дмитра Валентиновича, начальником штабу-генеральним писарем Лапіна Іллю Євгенійовича, членами штабу Мордовського Михайла Михайловича, Пилипенка Віталія Павловича, Жаворонкова Євгена Олександровича, Авдєєва Романа Олександровича, Бондара Олексія Івановича, Бощановського Олександра Владиславовича, Кузьміна Євгена Тихоновича, Маніту Миколу Миколайовича, Собакаря Леоніда Петровича, Зубрицького Ігоря Івановича.

 

          Від УПЦ КП запросили отця Василя.  Дуже приємно, що привітання до таких серйозних заходів, проведених вперше в новітній бойовій історії Запорозького козацтва, надіслав народний депутат України Микола Олександрович Фролов, активний учасник операції "Козацький волонтер".

 

          Також до лав когорти отаманів Запорозького звичаєвого козацького лицарського ордену ім. князя Д.І.Вишнивецького (Байди) були обрані представники вельмишановних потужних патріотичних організацій, де козаки приймали участь у бойових діях, спецопераціях, в Революції Гідності, культурно-історичних та військово-політичних акціях.

 

          Після цікавої екскурсії по краєзнавчому музею, обговорення актуальних питань плану військово-патріотичного виховання молоді та участі у волонтерської та мобілізаційній роботі активісти руху опору, ветерани, самооборонці, митці та науковці отримали Почесні грамоти, що символічно, від Запорізького міського голови Володимира Буряка.

 

          Вкрай важливо, щоб все те, що ми започаткували та відроджували за роки боротьби за свободу і незалежність України, й надалі продовжували

 

отамани та козацька старшина наступних поколінь. Український козацький визвольний рух бути жити стільки в пам'яті народній, скільки його будуть шанувати. вивчати науковці, творити митці, а козаки будуть гідними своїх нащадків, надихнувших Європу до принципів справедливості, поваги. гідності та народовладдя. Козацькому роду-не має переводу!

 

 

 

З повагою. Голова Ради отаманів Запорозького козацтва,

 

керівник операції "Дозор", голова КРК ЗОДА  Д.В.Сухінін

 

Запорозькі козаки провели міжнародну конференцію патріотичних сил

6 грудня в залі урочистих прийомів Запорізької обласної ради зібралися представники потужних козацьких організацій прифронтових областей України. За запрошенням керівника Запорозького козацького руху, заступника Верховного отамана України Дмитра Сухініна, за сприянням Центру інформації та документації НАТО в Україні, посольства Литви в місті була проведена Перша міжнародна українсько-литовська конференція патріотичних громадських організацій. Від республіки Литва активну участь прийняв представник Союзу Стрільців Литви пан Егідіус Кабашинскас. Згідно рішення Другого історичного міжнародного Конгресу козацтва, Великої Ради отамана України щодо підтримки євроатлантичної інтеграції України , посилення роботи щодо військово-патріотичного виховання , поширення волонтерського руху, допомоги армії та обміну культурно-історичною інформацією та досвідом з європейськими патріотичними силами, початок цієї важливої роботи було вирішено зробити в Запоріжжі.
В змістовній доповіді генерала козацтва Сухініна про військово-політичну ситуацію, діяльність в оборонної сфері, роз'яснювальну та охоронну нелегку працю воєнного періоду історії країни, захист громадянського населення. взаємодію з армією та владними інститутами , патріотично налаштованими козацькими громадськими організаціями , штабом волонтерів, взаємодіями з ветеранами АТО та учасниками бойових дій , також своєчасно пролунала пропозиція про необхідність ретельного вивчення досвіду східноєвропейських патріотичних організацій , розповсюдження нових корисних нашому суспільству форм. Важливою була пропозиція про створення постійно діючої Асамблеї європейських патріотичних громадських патріотичних організацій для прискорення процесів європейської та євроатлантичної інтеграції, укріплення дружніх стосунків, обороноздатності країн та дружби між народами.
Шановний пан Егідіус Кабашинскас щиро привітав високе зібрання та цікаво з прикладами конкретної організації роботи розповів про організацію діяльності та цікаву історію минулого та заходів сьогодення колег з Союзу Стрільців Литви. Всі дуже уважно слухали досвіченого оратора , фахівця та патріота своєї країни. Дуже важливо було почути його думки про майбутнє Європи, співпрацю організації з армією, інститутами державної та місцевої влади, конкретні кроки та успіхи в роботі по створенню системи навчань, організаційної діяльності, спортивним,культурним та оборонно-масовим заходам які проводяться з громадянами та військовими. Пан Егідіус передав дуже важливі та необхідні документи нормативно - правові акти Литви для допомоги нам в роботі, поділився досвідом волонтерської направленості. Сказав теплі слова про дружбу з українцями, підтримку литовським суспільством братнього українського народу. Він підкреслив великий економічний, інтелектуальний та культурний потенціал нашої області та України в цілому. Дуже високо оцінив наші досягнення в науковій сфері та обороні. Відповів на багато запитань козацьких ватажків щодо оцінки ситуації в Європі та на сході України, говорив як спеціаліст та серйозний ерудований експерт. Зацікавився нашою ініціативою та обіцяв передати наші пропозиції своїм побратимам в ССЛ.
Олександр Зубченко, відомий козак,член КРК ЗОДА, учасник волонтерського руху - начальник управління внутрішньої політики облдержадміністрації фахово проаналізував майже трирічну діяльність козацького руху,високо оцінив системну допомогу армії, заходи всеукраїнського та міжнародного характеру, які проводять керманичі, наголосив , що співпраця козацтва, патріотичних сил, армії, влади та народу це запорука перемоги та сталого й швидкого розвитку громадянського суспільства , культури та економіки регіону та держави. Від ОДА щиро подякував гостю за допомогу та корисну інформацію та співпрацю.
Також виступили герої-учасники антитерористичної операції, бойових дій на сході України, які визволяли від бандитів, окупантів та терористів села та міста Донецької та Луганської області тимчасово захопленні злочинцями. Колишній командир 55-Ї артбригади , начальник штабу першого козацького Запорозького батальйону ЗСУ , полковник Ілля Лапін( нині отаман самої великої організації Міжнародний Союз козаків "Запорозька січ", де основою є обстріляні та досвічені ветерани), він розповів про важкі часи в бойової історії, перемоги та труднощі, дав характеристику агресорам та окупантам, підтримав створення Асамблеї та підкреслив важливість поглиблення співпраці з друзями з Литви.
Офіцери та солдати 55-ї артбригади,які теж прийняли козацьку присягу теж розповіли правду про війну, знущання та нечоловічі умови в полоні окупантів, гібридну війну російських вояк, подякували своєчасно організовану операцію "Козацький волонтер". Полковнк ЗСУ Павло Івко ( колишній заступник командира 37-го батальйону ) наголосив на необхідності й надалі формувати армію України з фахівців посилювати збройно та зміцнювати стосунки з козацькими загонами , вивчати іноземний досвід та привітав всіх з Днем Української армії.
Олександр Притула ( керівник Міжнародної федерації "Спас" ) також підтримав необхідність міжнародних стосунків з прибалтійськими колегами, пропозицію пана Егідіуса про таборів для дітей по вивченню культури історії , техніки та прийомів національної боротьби. Виховання майбутніх захисників рідної землі. Створення умов та нормативної бази щодо розвитку та легітимізації національного виду спорту. Яскраво розповідав про Революцію Гідності, Майдан в Запоріжжі , наші героїчні дії по захисту свободи та правди, коли козаки- Запорожці , справжні патріоти  Сухінін Дмитро (Голова ради), він, Костянтин Рижов, Ілля Лапін, Олександр Лобас Ігор Грицаєнко, ветерани (Синьопольський І.А.,Білан П.А. Матченко В.І.) та багато інших ризикуючи життям не пустили в місто "Новоросію"  , Костянтин Рижов ( керівник організації "Запорозьке військо низове") , вихователь, тренер з багаторічним стажем цікаво розповідав про спортивно-виховну роботу, як учасник майдану пригадав багато прикладів самовідданості козаків. Отаман "Спілки вільних козаків" Станіслав Матвієнко ( член ради, учасник процесу заключення угоди про співпрацю з представником НАТО в Україні, учасник операції "Дозор" та "Перехоплення"). підтвердив необхідність боротьби з окупантами та терористами, на прикладі своєї організації яка теж активно займається оборонною роботою, закликав всіх й надалі проводити спільні дії, щоб не допустити  ворога в свій дім.Від старійшин козацтва в роботі конференції приймав участь колишні й командир артилерійської батареї. колишній керівник учбового закладу. смілива людина Синьпольський І.А., як вимагає звичай він з задоволенням дав згоду на продовження спільної роботи з литовськими друзями та створення Асамлеї, підтвердив корисність організованого заходу та пропозиції їголовуючого..
Хвилиною мовчання вшанували пам'ять загиблих у війні.
Наприкінці конференції Дмитро Валентинович вручив шановному пану Егідіусу Кабашинскасу книги про Україну, Запоріжжя та героїв-воїнів АТО. А наш литовський колега подарував в важливі книги з питань розвитку військово-патріотичної роботи. Сторони домовилися продовжити корисні контакти та співпрацю.
Далі відбулася робоча зустріч з керівником апарату Запорізької обласної ради Володимиром Подорожком де від колег ще раз була висловлена щира дяка й шана за допомогу Литві Україні, підкреслена важливість міжнародного співробітництва та взаємної допомоги, підтримано зміцнення спільної роботи Запорозького козацтва та Союзу стрільців Литви, дана висока оцінка роботі козацької ради з питань виховної, оборонної, культурно-історичної та волонтерської праці. Підкреслено високий рівень спільної співпраці депутатів та козаків.
Враховуючи велике свято - День Української армії , за запрошенням члена Всеукраїнського комітету з питань преси та інформації козацьких ЗМІ Валентина Терлецького пан Егідіус , керівник руху Дмитро Сухінін, отаман МСК "Запорозька січ" Ілля Лапін, голова ради отаманів МСК , батько сина - героя учасника бойових дій Володимир Лютий, активний учасник операції "Дозор", відомий мисливець. волтер Леонід Собакар, отаман ЗВН, майданівець Костянтин Рижов прийняли участь у прямому ефірі, програмі обласного державного телебачення "По суті"де литовський побратим виступив з дуже незвичайною інтересною промовою про діяльність своєї організації, плани ворожих сил. підкреслив необхідність зміцнення дружніх стосунків та поглиблення спільну патріотичну та культурно-історичну діяльність.
Хочу підкреслити на останок . що довготривала робота козацького руху, наша рада, керівництво як генератор ідей дали приклад всім в Україні як необхідно об'єднуватися, приносити користь суспільству, будувати модель поведінки, створювати умови для поліпшення виховної роботи з молоддю та козаками-військовослужбовцями, Необхідно конкретними діями на фронті та в тилу, як в Запоріжжі, давати сигнал європейському суспільству, що ми були , є,і будемо європейцями за складом характеру, дій, поглядів та руху до свободи , на жаль , через війну.
Радник голови КРК ЗОДА з питань
мистецтва та культури                                                         Євген Жаворонков

Президент: Ми маємо створити Музей пам’яті жертв Голодомору – геноциду Українського народу

Президент Петро Порошенко наголошує на важливості створення музейної частини у Меморіальному комплексі пам’яті жертв Голодомору – геноциду Українського народу.

 

Глава держави нагадав, що у 2007 році був створений Меморіальний комплекс пам’яті жертв Голодомору, який став місцем паломництва для багатьох українців. «Але музейної частини, яка б відповідала кращим світовим зразкам музейно-меморіального мистецтва, досі не побудовано. Я переконаний, що слід розпочати роботу з метою створення гідного музейного закладу», — сказав Петро Порошенко під час виступу у День пам’яті жертв голодоморів в Україні.

 

Президент переконаний, що до цієї справи мають долучитися і неурядові кола – представники українського бізнесу, українська, а також світова громадськість.

 

«Злочини проти людяності не мають терміну давності. З об’єктивних причин організаторів Голодомору неможливо покарати, але вірю, що вони вже горять в геєні вогняній. Ми ж маємо виконати святий обов’язок перед пам’яттю мільйонів закатованих голодом українців – ми маємо зберегти Україну. Україну єдину, соборну, незалежну», — зазначив Петро Порошенко.

 

Президент наголосив, що відчуває відповідальність за збереження незалежності та соборності України – «не лише перед теперішнім поколінням, але й перед мільйонами тих, які дивляться на нас із оцього наразі холодного неба». Він підкреслив, що запорукою нашої перемоги може бути лише непохитна єдність українського народу.

 

Глава держави також повідомив, що підписав Указ «Про заходи у зв’язку з 85-ми роковинами Голодомору 1932 – 1933 років в Україні – геноциду Українського народу», в якому, в тому числі дав доручення Міністерству закордонних справ продовжувати роботу щодо визнання світовою спільнотою, іноземними державами та міжнародними організаціями Голодомору геноцидом Українського народу.

 

Петро Порошенко нагадав, що днями виповнюється рівно десять років, з моменту ухвалення Верховною Радою закону, яким Голодомор 1932–1933 років визнано геноцидом. «Таку оцінку тих трагічних подій підтримує переважна більшість українців. Десятки країн світу кваліфікують цей злочин тоталітарного режиму саме як геноцид», — підкреслив він та додав, що в той час, як народний депутат, теж голосував за цей закон.


Запорозьке козацтво продовжує об’єднання. В місті Дніпро проведено міжобласний культурно-спортивний фестиваль

Вчора в місто Дніпро з’їхалися козаки з різних областей рідної Матінки-України на урочисті збори, козацьке коло, та справжнє мистецьке та спортивне свято. Зал, де проходив цей креативний захід, був якісно підготовлений – національна символіка, козацькі атрибути та прапори потужних загонів, все підвищувало настрій старшини, старійшин, отаманів, солдат та офіцерів – козаків, які захищали та захищають Вітчизну сьогодні на фронті із зброєю в руках та гарячою любов’ю до людей у серці. Були й родини учасників спортивних змагань та блискучих мистецьких виступів діточок.

 

На початку заходу учасники Революції Гідності та спецоперацій «Дозор», «Козацький волонтер», офіцери та командири підрозділів Збройних сил України, які приймали участь в АТО провели козацьке коло та підтвердили бажання йти шляхом об’єднання зусиль направлених на захист незалежності держави, прав та свобод громадян, розширювати братню сім’ю українців-козаків та підтримувати курс на національно-патріотичне виховання молоді, покращення заходів щодо поглибленого вивчення культури, військової та політичної історії країни та Європи, підкреслюючи роль Київської Русі, Гетьманської Держави, Запорозького Війська Низового в розвитку та захисті інтересів європейців різних часів. 

 

Урочистий захід почався молитвою та спільним виконанням високоповажними гостями Гімну України. На сцену вийшли всі отамани та командири військових частин, голова оргкомітету, досвідчений та відомий кінолог з європейським ім’ям (завдяки його зусиллям багато прикордонників врятували життя та затримали злочинців), генерал, отаман та в минулому рекордсмен-боксер Микола Миколайович Кущ. Він щиро привітав всіх, хто приїхав на фестиваль, побажав успіхів та перемог, люб’язно надав слово всім бажаючим. Мені, як керівнику Запорозького козацького руху, було приємно бачити результат довготривалого процесу об’єднання побратимів-патріотів, загартованих бойовими випробуваннями та тою великою роботою, що почалася з Майдану та оборони областей від бандитів та сепаратистів, захисту не тільки нашої території, а мабуть, всієї Європи. Про це сказав відверто. З наукової точки зору, ми, як жителі центральноєвропейської держави, згідно бачення перспективи розвитку нашими пращурами-героями повернулися до своєї сім’ї братніх народів, а євроінтеграція завжди була притаманна політикам минулого. Передав вітання й від обласної державної влади.

 

Дуже змістовно та цікаво виступали отамани Віктор Ігнатович Кучинський (справжній талановитий вихователь цілої плеяди вітчизняних тренерів з боротьби тхеквандо та спортсменів-переможців, отаман активний учасник спецоперацій та патріотичного руху), генерал-отаман Іващенко Валерій Петрович (ГО «Козацьке Об’єднання Всеукраїнського козацького війська), учасники бойових дій, страші офіцери Збройних сил України, колишній начальник штабу 37-го батальйону полковник Лапін Ілля Євгенович, зараз отаман Міжнародного союзу козаків «Запорозька Січ», полковник української армії, колишній командир батальйону «Січеслав» Борщевич Олег Сергеевич, які розповіли про фактичну війну, реалії дій агресора на нашій землі та закликали й надалі допомагати бійцям та фронту мобілізаційною, волонтерською та мистецькою працею. Старійшина, ветеран праці, вихователь Ситник Анатолій Іванович запропонував поглибити роботу з навчальними закладами, створювати козацькі патріотичні організації, займатися поширенням всеукраїнської гри «Джура» та привітав всіх з урочистим заходом. Отаман Мельниченко Володимир Іванович, як активний учасник козацького руху, один з видатних ватажків дніпровців, відданий ідеї об’єднання здорових сил, підкреслив важливість фестивалю як чинника високої культури подальшого руху українського мистецтва, традицій та звичаїв козацтва на Запорожжі. Багато добрих слів було сказано ораторами з різних областей про підтримку нових ініціатив та нормативно-правових актів щодо подальшого розвитку оборонної та інформаційної політики державою, необхідність приділяти більше уваги (як в Запоріжжі) вирішенню питань зміцнення козацького руху, який в складні часи прийшов на допомогу й захист свободи. Необхідність створення координаційних рад з питань козацтва при облдержадміністраціях.

 

Далі було, прямо скажу, феєричне дійство. Виступали справжні майстри спортивного танцю 110-ї середньої школи, ансамбль «Сузір’я», спортсмени борці тхеквандо, співав бандурист... Але все по порядку.

 

Коли глядачі зайняли свої місця в теплій та затишній залі, раптово на сцену вибігли міцні парні в кімоно та хлопчики з дівчатками, біля них стояв відомий на всю країну тренер з боротьби тхеквандо Чикольба Геннадій Миколайович (генерал-осавул, отаман Олімпійської паланки МГО «Кодацьке військо Запорозьке»), чітко й голосно подававший команди до початку учбового бою. Високотехнічно, точно та швидко виконувалися вправи. Всі були дуже здивовані та хвилювалися за спортсменів, було таке враження, що команда різних за віком молоді працювала як єдиний механізм. Дуже приємно було бачити силу духу й по справжньому спортивний, як в старі часи казали, герц (кураж), багато з нас (колишніх спортсменів) відчували гордість за майбутнє країни те є такі люди та велику повагу до тренерського складу, яким керує заслужений майстер спорту Віктор Ігнатович Кучинський. Оплески, гучні вигуки схвали проводжали спортсменів зі сцени.

 

Ось все стихло, а сцена розцвіла, наповнилася великою теплою й світлою енергією дитячих сердець. Дівчата наче маленькі янголятка з казок Андерсена почали чарівні танцювальні етюди, граціозно, коли швидко, коли повільно кружили як дивні яскраво розфарбовані метелики стрибали. З великою грацією, талановито виступали видатні артисти світового рівня. Красива музика, справжні українські пісні, одяг та костюми були підібрані правильно та створили справжню гармонію на сцені, все це завдяки митцю та керівникам всеукраїнського рівня Олені та Наталі Ващенкам. Було зрозуміло, що виховання дівчат та високий клас ансамблю «Сузір’я» (МГО «Кодацьке військо Запорозьке») зробили справжнє свято мистецтва в залі. Командири та бійці довго скандували артистам «Браво» та із сльозами щастя проводжали виступаючих, таке не завжди побачиш, а для тих хто завтра уходив на фронт та блокпости знову ризикувати життям це був ще один Великий Акт Поваги й Шани за мир тут, вдома...

 

Бандурист Харченко Валерій Володимирович, хоробрий громадянин, заслужений митець виконував пісні сивої давнини. Багато разів їздив на фронт, попадав і під обстріли, але повертався до козаків-фронтовиків. А його бандура, як голос правди й волі, закликала до подвигів заради Вітчизни. Зал уважно слухав та не хотів відпускати високоповажного артиста.

 

Фестиваль, козацьке коло, збори патріотичного активу все пройшло на високому рівні підготовки. Ми були дуже задоволені теплим братерським прийомом, гарно продуманою та спланованою програмою. Впевнений, що такі патріотичні акції треба проводити не тільки в Запоріжжі, або Дніпрі, але й в інших областях, запрошуючи гостей-побратимів. Велика всім організаторам, Батькам та учасникам.

 

З повагою,

Заступник Верховного отамана України,

Голова Всеукраїнського комітету з питань преси

та інформації козацьких ЗМІ ВРОУ,

член Національного союзу журналістів України,

військовий історик

Сухінін Д.В.


Учасники АТО в Гуляйполі приєдналися до лав Запорозького козацтва

18 листопада в краєзнавчому музеї в місті Гуляйполе були проведені цікаві й дуже корисні заходи культурно-історичного характеру та з питань національно-патріотичного виховання. Згідно плану роботи координаційної ради з питань козацтва ЗОДА представником музею, паном Юрієм Міщенком, справжнім фахівцем своєї справи, істориком, головою КРК, керівником операцій «Дозор» та «Перехоплення», учасником Революції Гідності Сухініним Д.В, учасником бойових дій, полковником ЗСУ, колишнім начальником штабу 37-го батальйону, отаманом МСК «Запорозька Січ» Лапіним І.Є., колишнім заступником командира 37-го батальйону, полковником ЗСУ Івко П.А., з мешканцями міста, учасниками АТО та волонтерського руху був проведений семінар за темою: «Роль Запорозького козацького руху в період революційних подій на початку ХХ ст. в Україні». З великим інтересом та задоволенням слухали виступаючих, було задано багато питань про тактику бою Нестора Івановича Махна, організацію армії, інформаційну та агітаційну роботу, освітянську та виховну діяльність, як і сьогодні козаки захищали Рідну Землю, Волю й Віру, як і сьогодні на їх долю випало багато випробувань, перемог, страждань та все-таки в історії герої минулого й сьогодення залишаться в пам’яті народу як непереможні борці за народне щастя. Дуже приємно, що невеликий за розмірами музей має багато рідкісних експонатів та фотографій, що дає змогу більш реалістично представити труднощі та велику ціну, яку заплатили, в різні часи гуляйпільці за мир та спокій у себе вдома. Всі вирішили роботу по підвищенню історичних знань всіляко розширювати та долучати до цього молодь та дітей.

 

Далі Дмитро Валентинович розповів про роботу з питань євроатлантичної інтеграції, необхідність підвищення бойової готовності армії, обмін досвідом оборонної та виховної роботи з представниками сил Північноатлантичного Альянсу, втілювати у життя рішення Міністерства оборони та керівних органів державної влади області. Всі були роздані гарно надруковані та змістовні інформаційні матеріали. Громада підтримала пропозиції, багато учасників внесли корисні пропозиції.

 

Серйозною темою став Марафон в області щодо підтримки бійців АТО, на зборах члени обласного оперативного штабу Лапін І.Є., Івко П.А. розповіли про проведену козацькою старшиною роботу спільно з управлінням внутрішньої політики облдержадміністрації, колишній сержант учасник бойових дій на сході України, депутат районної ради Сергій Білий та інші подякували організаторам за допомогу та небайдужість та вирішили долучитися. Сухінін Д.В. зачитав привітання козакам від голови Запорізької обласної ради та розповів про підтримку керівництвом депутатського корпусу програми розвитку козацтва на 2017 рік та ознайомив присутніх з рішеннями Другого історичного міжнародного конгресу козацтва, обласної координаційної ради та Великої Ради отаманів України на підтримку обороноздатності країни.

 

Наприкінці заходу всі зібралися в коло та вирішили створити у складі Міжнародного союзу козаків «Запорозька Січ» гуляйпільський курінь учасників АТО, отаманом обрали шановного бойового товариша Сергія Білого. Згідно стародавньої традиції була складена присяга, кожен урочисто цілував прапор, до кожного доторкнулася стародавня справжня бойова козацька шашка, а старшина, старійшини 37-го батальйону та заступник Верховного отамана України щиро привітали побратимів.

 

Знаково, що за останній період нові організації були створені в містах Бердянську, Мелітополі, Енергодарі, Пологах, Покровському, Василівці, Запоріжжі та інших областях України. Проведена велика спільна з владою та армією робота, але попереду багато важких, але вкрай необхідних заходів.

 

З повагою, начальник штабу МСК «Запорозька січ»

Сергій Ігнатченко


Запорозькі козаки вшанували пам'ять Нестора Махна в Гуляйполі

12 листопада, в прекрасний сонячний теплий день за встановленою традицією та рішенням координаційної ради з питань козацтва Запорізької облдержадміністрації в колиску колишнього руху опору окупантам, місто овіяне легендами та полите кров’ю сміливих синів України – Гуляйполе, з’їхались отамани, учасники бойових дій, молодь, старшина, захисники правди та віри з семи областей. Біля пам’ятника останнього керівника Запорозького коша ХХ століття, полководця, талановитого організатора самоврядування, сміливого та сильного духом Нестора Івановича Махна відбулася патріотична акція – урочисті збори  з нагоди його чергової річниці з дня народження. 

 

Відкрив мітинг організатор та керівник Запорозького козацького руху, військовий історик, науковець, Дмитро Сухінін, який правильно підкреслив важливість шани й поваги до героїчного минулого, ретельного вивчення життєвої правди та донесення її до козацького братства, про необхідність змити бруд з великих ватажків героїв минулого, провів паралелі з сьогоденням міцним та відважним опором агресорам та окупантам який сотворили правнуки, теперішні учасники АТО, спецоперацій «Дозор» та «Перехоплення» прикордонники, козаки-військовослужбовці та громадські активісти. Було підкреслено, що в наші дні армія, козацтво, народ і влада спільними зусиллями зупинили навалу й не пустили ворога до наші землі. Зачитана вітальна адреса від Запорізької обласної ради як ще один важливий символ поваги до важкої козацької та військової справи. До захисників України звернувся Владико Фотій з теплими словами, які, впевнений, дійшли до кожної людини та провів молебень на помин душі Нестора Івановича. Вшанував зібрання й директор Департаменту культури, національностей та релігій ОДА  В. Мороко, який подякував всім гостям за приїзд, розповів про цікаву концертну програму, яку бачили багато наших побратимів та запросив до виставки прапорів козацьких загонів минулого. Верховний Отаман Микола Кущ з Дніпра, академік та голова ГО ім.. Махна Н.І. запропонував перепоховати прах Батьки в Гуляйполі, повернувши з Франції. Віддав шану та підкреслив особисту скромність та доброзичливість й справедливість останнього отамана Великого Степу. Колишній начальник штабу 37-го батальйону полковник ЗСУ Ілля Лапін підкреслив наявність дару полководця, рідкісної можливості в ті далекі часи революції та громадянської війни обирати правильну тактику та стратегію успіху та перемог. Подякував всім лицарям Степу, справжнім воякам-героям теперішньої фактичної війни за незалежність країни. Правильно та емоційно сильно виступали Віктор Кучинсткий, Микола Нікіпілий, старійшини з Запоріжжя, Енергодару, місцеві депутати-учасники АТО та представники волонтерського руху.

 

Після закінчення урочистостей та фотографування на добру пам’ять, Дмитро Валентинович запросив гостей до концерту дітей великого таланту, виставки картин на козацьку тематику та висококласних сувенірів місцевих жінок із золотими руками та мистецькою фантазією. Майже семінар відбувся у місцевому краєзнавчому музеї, де фахівець, науковець дуже цікава керівник особисто розповідала про історію міста, махновського революційного руху, бойову роботу та розвиток подій у багатьох війнах які пережили мешканці Гуляйполя. Всі присутні були в захваті від мандрівки у героїчне минуле, довго й щиро дякували за увагу до козацтва.

 

В кінці заходу учасники побували в штабі отамана Махна, фотографувалися на добру пам’ять та обмінювалися адресами для подальшого спілкування, дякували запорожцям за збереження звичаїв та гарну організацію заходів. Окремо хочу сказати й про те, що за рішенням оперштабу та бажанням чоловіків-героїв учасників АТО, яких благословила українська церква Київського патріархату на козацтво, а отамани (Дмитро Сухінін, Ілля Лапін, Микола Кущ) провели обряд посвяти наче створено ще одну Гуляйпільську козацьку організацію, як ще один символ Перемоги сиди духу та волі над ворогом.

 

Впевнений, що подібні заходи, які проводять в Запоріжжі для пам’яті та любові до великих постатей світової відомості треба проводити у всіх областях, а влада, як у нас повинна підтримувати нові традиції.

 

З повагою,

начальник штабу МСК «Запорозька Січ»

Сергій Ігнатченко


Вперше в новітьньої історії українського козацтва отамани потужних патріотичних організацій склали історичну угоду з представником центра інформайії та документації НАТО

В Запоріжжі за пропозицією керівництва координаційної ради з питань козацтва Запорізької облдержадміністрації, 9 жовтня в приміщенні обласної ради була проведена конференція з питань євроатлантичної інтеграції. Вперше в новітній історії українського козацтва, отамани потужних та впливових патріотичних організацій уклали угоди про співпрацю з представником центра інформації та документації НАТО в Україні.

 

Слід підкреслити, що Запорозьке козацтво традиційно було вирішальним чинником державотворення, за багато століть набуло серйозний та вагомий досвід боротьби за свободу. А демократичні традиції суспільної організації та керування куренями, кошем й взагалі звичаєва любов до свободи та справедливості ставили Русь-Україну, Гетьманську державу, Українську народну республіку в центр уваги та поваги всієї Європи. В різні часи козаки доказували свою чесність, талант, добропорядність, вміння укладати угоди та дотримуватися цивілізованих європейських правил поведінки як на теренах дипломатії, ведення державних та господарських справ, а коли було треба й бойових переможних походах для захисту народу та визволення своїх з рабської неволі.

 

Козацьке товариство, за невеликий час пройшло дуже серйозну трансформацію світогляду, політичного мислення, відношення до європейських цінностей, культури, спільного минулого. Хибна та небезпечна політика РФ, окупація, агресія, збройний конфлікт на сході нашої держави дали змогу багатьом громадянам швидко розібратися, що треба робити для захисту своїх дітей, онуків та майбутнього в цілому. Завдяки правильному, але в різні часи дуже повільному курсу керівництва України була створена, на сьогодні достатня, нормативно-правова база (Укази Президента України, Постанови Уряду, державні програми про співпрацю з Північноатлантичним Альянсом та Міністерством оборони) яка дає можливості у прискореному темпі рушити до більш тісної співпраці, а невдовзі стати членом оборонного союзу вільних країн Європи. Особливо це чітко розуміють військовослужбовці – учасники АТО, родини поранених та загиблих на фронті. За багато десятиліть миру на континенті декілька поколінь виросли не знаючи жахи війни. Переважна більшість населення була впевнена, що поняття «окупант» залишилося в книгах та серіалах про Другу світову війну та середньовіччя.

 

Тому українських патріотичний рух був підтриманий багатьма зарубіжними організаціями та в Резолюції Другого історичного міжнародного конгресу козацтва, за нашою пропозицією, було прописано рішення про підтримку курсу на європейську та євроатлантичну інтеграцію, Запорізька координаційна рада облдержадміністрації, та Велика Рада отаманів України в своїх постановах закликали козаків до заходів щодо співпраці із структурами НАТО та відповідними вітчизняними урядовими та громадськими організаціями.

 

За декілька років, завдяки силі духу, великої любові до Батьківщини, звитязі, притаманної нашому народові ми не пустили ворогів-бандитів до себе, а проект «Новоросія» ганебно зник зі шпальт жовтої преси. Як і сотні років тому ми стали на захист Русі-України та всієї Європи за право вільно дихати й жити на цьому світі, а операції «Дозор», «Перехоплення», «Козацький волонтер», велика культурна, історична, освітянська та виховна робота зробили можливим повернутися до розуміння політики наших всесвітньовідомих пращурів – героїв Дмитра Вишневецького (Байди), Петра Сагайдачного, Богдана Хмельницького, Івана Мазепи, Івана Виговського, Пилипа Орлика, які були не тільки полководцями, а політиками та державотворцями з великої літери й бачили Гетьманщину центральноєвропейською демократичною, економічно провиненою країною. Нам необхідно й пам’ятати про невирішені проблеми, не зробити помилок, не вагатися, а твердо йти обраним шляхом, незважаючи на труднощі чи протидію політичних опонентів.

 

Історичним актом укладення угод Запорозьке козацтво підтвердило свою державницьку, безкомпромісну позицію щодо бачення України в майбутньому одною з перших за розвитком в Європі. Для скептиків нагадаю, що колись Німеччина лежала в колосальної за масштабами руїні, а сьогодні виробляє високотехнологічний продукт та має потужну соціальну базу.

 

Як голова зібрання та доповідач я доповів колегам про проведену роботу, дав аналіз військово-політичної ситуації в країні, Європі, та світі, розповів про правову базу та підкреслив історичну важливість підготованих документів, які повертають нас шляху Київської Русі-України та Гетьманату, підкреслив, що Альянс не тільки вирішує питання військові, а й економічні, культурні, освітянські, інформаційні та комунікаційні. Навів історичні приклади правильних та помилкових рішень які приводили іноді до руйнації вітчизняних владних інститутів та взагалі добробуту суспільства. Подякував голові ОДА генералу СБУ Брилю К.І. за допомогу в роботі та плідну с співпрацю з управліннями держустанови. Поділився досвідом та напрацюваннями за роки боротьби.

 

Пропозицію підтримали відомі отамани – офіцери ЗСУ – учасники бойових дій – Лапін І.Є (закликав посилити оборону країни, боротися за свободу та неприпустимість недооцінки ворога), отець Степан (представник Української православної церкви Київського патріархату) підтримав роботу в армії про створення капеланської служби, навів приклади реальної допомоги бійцям у складних обставинах, дав негативну оцінку розпалюванню ворожнечі на релігійній основі з боку інших церков, батьки військовослужбовців учасників АТО – керівники козацьких організацій – Кущ М.М. Лютий В.М., Микола Говоруха – батько загиблого героя солдата підкреслили важливість створення системи колективної оборони, небезпеку війни в Європі. Притула О.Л. та Рижов К.А. (які виховали багатьох сильних духом та фізично захисників та учасників АТО) також наполягали на посиленні національно-патріотичної роботи в учбових закладах, підкресливши, що козаки це авангард нації, а старійшини Синьопольський І.А., та Матченко В.І. погодилися допомагати у створенні та роботі Гетьманської шляхетської академії яку ми вже реєструємо в Запоріжжі. Була внесена пропозиція щодо нагородження військових (як в розвинутих європейських країнах та США) побувавших у полоні. Змістовно виступали отамани Кучинський В.І., Мельниченко В.І., Григоряк М.М., Гарін С.Г., Авдєєв Р.О., Ігнатченко С.Б., Грицаєнко І.М. (з перших днів Революції Гідності – активний учасник самооборони), полковник козацтва, спортсмен із світовим ім’ям пан Олександр Горшков (позивний «СИЧ»), представники науковців ЗНУ, культурологи, видавці козацької літератури.

 

Особливо треба підкреслити внесок Олександра Лукашенка (керівника представництва в Запоріжжі центру інформації та документації НАТО в Україні. Протягом всього непростого для нас періоду, починаючи з 2014 року, а особливо у 2016 р. нами спільно було проведено багато заходів в козацьких організаціях, учбових закладах, з патріотами руху, колишніми військовослужбовцями, митцями з метою роз’яснення політичного курсу Президента, необхідності підтримки євроатлантичного напряму дій громадянським суспільством, підвищення обороноздатності держави.

 

Впевнений, що наш зразок результативної роботи дасть змогу і в інших областях, особливо прифронтової зони, створити належні умови для проведення роз’яснювальної діяльності в козацьких організаціях в підтримку незалежності та забезпечення сталого та прискореного руху до приєднання до Євроатлантичного блоку. А козацька старшина проведе аналогічні заходи спільно з місцевими органами виконавчої та законодавчої влади на благо миру та щастя спільного життя в Європейському Домі.

 

З повагою,

голова постійно діючого оргкомітету

Міжнародного Конгресу козацтва,

Голова Всеукраїнського комітету

з питань преси та інформації

козацьких ЗМІ ВРОУ

Сухінін Д.В.


Волонтерська акція у козацькому ліцеї

Під час проведення Покровського ярмарку до Свята Покрови Пресвятої Богородиці, Дня українського козацтва та Дня захисника України, учні козацького ліцею своїм трудом зібрали коштів на суму 4 445 грн.

 

На ці кошти Велика Козацька рада (представники учнівського самоврядування), та Мала Козацька Рада (старостат) дитячо-козацької організації прийняли рішення придбати медичні препарати для воїнів-козаків, які виконують бойові завдання в зоні АТО.

 

21 жовтня 2016 р. на зібранні Великого та Малого кола були присутні отаман МСК «Запорозька Січ», нш 37 омпб полковник Лапін Ілля Євгенович, голова ГО ветеранів АТО Мороко Валерій Васильович, та волонтер Мороко Марія Олександрівна.

 

Перед учнями козацького ліцею, керівництвом закладу виступив зі словами подяки і великої шани від воїнів-козаків полковник Лапін Ілля, він вкотре наголосив, що в Державі йде кровопролитна російсько-українська війна і кожен громадянин, що б він не робив і де б він не знаходився, він повинен вчитися, працювати, жити для перемоги над ворогом.

 

Ліки, а також лимони були відправлені козакам 55-ї оабр, особливо цінними були малюнки та обереги, які діти зробили своїми руками та вклали у них частку своїх маленьких, але вільних сердець. «Слава Україні» лунали наприкінці наголоси дітей, нащадків славетних козаків!


Козаки уклали угоду з НАТО

09 листопада 2016 р. в приміщенні Запорізької ОДА шістнадцять потужних козацьких організацій склали угоду про співробітництво з Північноатлантичним Альянсом. Ми переконані, що незалежна, демократична цілісна Україна є одним з ключових факторів забезпечення стабільності в Європі.

 

Співпраця організацій стосується багато питань, що становлять спільний інтерес, зокрема: 

  • питання, що стосується громадської безпеки кості;
  • розвиток безпеки та стабільності на Сході України, в цілому, і Запорізької області та м. Запоріжжя, а також в м. Дніпро та Дніпропетровської області, зокрема;
  • залучення недержавних громадських організацій до участі у забезпеченні громадської безпеки, антитерористичним діям РДГ Російської федерації через сприяння діяльності органів МВС України та Служби безпеки України;
  • залучення мобільних груп козацьких організацій в оперативних зусиллях «Дозор»;
  • боротьба з контрабандою.

Це є перший, але не останній крок на шляху співпраці з міжнародними організаціями за незалежність, та свободу України. Ми чітко розуміємо, що тільки спільними зусиллями всіх прогресивних сил, а козацтво у всі віки було авангардом боротьби за незалежність, можливо знищити цю гідру – міжнародний тероризм, та загарбництво.

 

Отаман ГО МСК «Запорозька Січ»

Ілля Лапін


В Пологах Запорізької області до лав козацтва приєдналися учасники АТО та молодь

Пологівський район нашої області має дуже цікаву для мешканців, краєзнавців та науковців історію. Традиційно козацький край виховав тисячі захисників України, за століття існування на цієї землі козацьких помешкань дуже гарно розвивалися господарство та промисловість, а люди були головною прикрасою.

 

Й сьогодні однією з самих потужних козацьких організацій керує справжній патріот, батько, вже дідусь шановний та відомий в Україні Гонтар Віктор Миколайович. Шляхетний нащадок роду відважних захисників Гетьманської держави, він створив не тільки багаточисельну організацію, а у важкі часи фактичної війни з агресором налагодив дійову оборону району, прийняв активну участь в операції «Дозор» та «Козацький волонтер». Спільно з правоохоронними органами та громадськістю проводить рейди для забезпечення миру та спокою селян.

 

Знаково, що до такого отамана з різних сіл приїжджають люди, які поділяють патріотичні погляди та бажають вступити до славної сім’Ї лицарського братства. На урочистих зборах, присвячених подвигам пращурів багатьох битв й Другої світової теж учасники АТО, молодь прийняли важливе рішення просити козацької посвяти та присягнули Україні, Волі та Вірі. Після урочистого молебну у храмі української православної церкви Київського патріархату, де було дуже багато віруючих та козацької старшини, змістовно та цікаво, спираючись на історичні факти та Біблію святі отці наставляли прихожан та благословили майбутніх козаків, підкресливши велике значення захисту рідної землі й шану суспільства за подвиги заради миру.

 

Після молебну, як вимагає традиція та давній звичай, всі вишикувались біля церкви та голосно сказали святі слова козацької присяги, поцілували прапор, а мені була дана честь козацькою шашкою підтвердити високе звання КОЗАКА, поклавши її на плечі чоловіків із словами: «Бути тобі козаком!». Із добрими та теплими словами шани виступили отамани Гонтар Віктор Миколайович, Лапін Ілля Євгенович, голва ради отаманів Лютий Володимир Миколайович, старійшина Удод Григорій Миколайович, керівники райдержадміністрації,районної селищної рад

 

В такий день всі присутні, з великою повагою та інтересом, слухали стародавні й сучасні пісні про звитягу та переможні походи козаків-героїв, а співали старійшини-ветерани праці та мистецького руху та так артистів довго не хотіли відпускати, влаштували їм справжню овацію.

 

Після нагородження кращих бійців ЗСУ та волонтерського руху, за відповідним рішенням отаман Гонтар спільно з нами вручив документи (універсали про підвищенні в званнях офіцерів загону.

 

Всі щиро вітали нових козаків, нагороджених та заслужених командирів підрозділів. Треба підкреслити, що до лав полку прийшли більше сорока чоловік, а означає, що в районі завдяки роботі зростає патріотичний рух.

 

Велика рада Пологівського полку одноголосно підтвердила повноваження отамана Гонтаря Віктора Миколайовича та обрала нових членів старшинської команди, старійшини та свята церква (отець Єлисей) затвердили рішення та благословили зібрання.

 

Впевнений, такий масштабний захід могли провести тільки люди до яких суспільство ставиться з особливою повагою.

 

Голова Запорозького козацького руху опору

Дмитро Сухінін


Козаки за євроатлантичну інтеграцію!

В Запоріжжі за пропозицією керівництва координаційної ради з питань козацтва Запорізької облдержадміністрації, 9 жовтня в приміщенні обласної ради була проведена конференція з питань євроатлантичної інтеграції. Вперше в новітньої історії українського козацтва, отамани потужних та впливових патріотичних організацій уклали угоди про співпрацю з представником центра інформації та документації НАТО в Україні.

 

Треба підкреслити, що Запорозьке козацтво традиційно було вирішальним чинником державотворення, за багато століть набуло серйозний та вагомий досвід боротьби за свободу. А демократичні традиції суспільної організації та керування куренями, кошем й взагалі звичаєва любов до свободи та справедливості ставили Русь-Україну, Гетьманську державу, Українську народну республіку в центр уваги та поваги всієї Європи. В різні часи козаки доказували свою чесність, талант, добропорядність, вміння укладати угоди та дотримуватися цивілізованих європейських правил поведінки як на теренах дипломатії, ведення державних та господарських справ, а коли було треба й бойових переможних походах для захисту народу та визволення своїх з рабської неволі.

 

Козацьке товариство, за невеликий час пройшло дуже серйозну трансформацію світогляду, політичного мислення, відношення до європейських цінностей, культури, спільного минулого. Хибна та небезпечна політика РФ, окупація, агресія, збройний конфлікт на сході нашої держави дали змогу багатьом громадянам швидко розібратися, що треба робити для захисту своїх дітей, онуків та майбутнього в цілому. Завдяки правильному, але в різні часи дуже повільному курсу керівництва України була створена, на сьогодні достатня, нормативно-правова база (Укази Президента України, Постанови Уряду, державні програми про співпрацю з Північноатлантичним Альянсом та міністерством оборони) яка дає можливості у прискореному темпі рушити до більш тісної співпраці, а невдовзі стати членом оборонного союзу вільних країн Європи Особливо це чітко розуміють військовослужбовці – учасники АТО, родини поранених та загиблих на фронті. За багато десятиліть миру на континенті декілька поколінь виросли не знаючи про жахи війни. Переважна більшість населення була впевнена, що поняття «окупант» залишилося в книгах та серіалах про Другу світову війну та середньовіччя.

 

Тому українських патріотичний рух був підтриманий багатьма зарубіжними організаціями та в Резолюції Другого історичного міжнародного конгресу козацтва, за нашою пропозицією, було прописано рішення про підтримку курсу на європейську та євроатлантичну інтеграцію, Запорізька координаційна рада облдержадміністрації, та Велика Рада отаманів України в своїх постановах закликали козаків до заходів щодо співпраці із структурами НАТО та відповідними вітчизняними урядовими та громадськими організаціями.

 

За декілька років, завдяки силі духу, великої любові до Батьківщини, звитязі, притаманної нашому народові ми не пустили ворогів-бандитів до себе, а проект «Новоросія» ганебно зник із шпальт жовтої преси. Як і сотні років тому ми стали на захист Русі-України та всієї Європи за право вільно дихати й жити на цьому світі., а й Операції «Дозор», «Перехоплення», «Козацький волонтер», велика культурна, історична, освітянська та виховна робота зробили можливим повернутися до розуміння політики наших всесвітньовідомих пращурів – героїв Дмитра Вишневецького (Байди), Петра Сагайдачного, Богдана Хмельницького, Івана Мазепи, Івана Виговського, Пилипа Орлика, які були не тільки полководцями, а політиками та державотворцями з великої літери й бачили Гетьманщину центральноєвропейською демократичною, розвиненою економічно країною. Нам необхідно й пам’ятати про невирішені проблеми, не зробити помилок, не вагатися, а твердо йти обраним шляхом, незважаючи на труднощі чи протидію політичних опонентів.

 

Історичним актом укладення угод Запорозьке козацтво підтвердило свою державницьку, безкомпромісну позицію щодо бачення України в майбутньому одною з перших за розвитком в Європі. Для скептиків нагадаю, що колись Германія лежала в колосальної за масштабами руїні, а сьогодні виробляє високотехнологічний продукт та має потужну соціальну базу.

 

Як голова зібрання та доповідач я доповів колегам про проведену роботу, дав аналіз військово-політичної ситуації в країні, Європі, та світі, розповів про правову базу та підкреслив історичну важливість підготованих документів, які повертають нас шляху Київської Русі-України та Гетьманату, підкреслив, що Альянс не тільки вирішує питання військові, а й економічні, культурні,освітянські, інформаційні та комунікаційні. Навів історичні приклади правильних та помилкових рішень які приводили іноді до руйнації вітчизняних владних інститутів та взагалі добробуту суспільства. Подякував голові ОДА генералу СБУ Брилю К.І. за допомогу в роботі та плідну співпрацю з управліннями держустанови. Поділився досвідом та напрацюваннями за роки боротьби.

 

Пропозицію підтримали відомі отамани – офіцери ЗСУ – учасники бойових дій – Лапін І.Є (закликав посилити оборону країни, боротися за свободу та неприпустимість недооцінки ворога)., отець Степан (представник Української православної церкви Київського патріархату) підтримав роботу в армії про створення капеланської служби, навів приклади реальної допомоги бійцям у складних обставинах, дав негативну оцінку розпалюванню ворожнечі на релігійній основі з боку інших церков ,батьки військовослужбовців учасників АТО – керівники козацьких організацій – Кущ М.М. Лютий В.М., Микола Говоруха – батько загиблого героя солдата підкреслили важливість створення системи колективної оборони, небезпеку війни в Європі. Притула О.Л. та Рижов К.А. (які виховали багатьох сильних духом та фізично захисників та учасників АТО) також наполягали на посиленні національно-патріотичної роботи в учбових закладах, підкресливши, що козаки це авангард нації, а старійшини Синєпольський І.А., та Матченко В.І. погодилися допомагати у створенні та роботі Гетьманської шляхетської академії яку ми вже реєструємо в Запоріжжі. Була внесена пропозиція щодо нагородження військових (як в розвинутих європейських країнах та США) побувавших у полоні. Змістовно виступали отамани Кучинський В.ІМельниченко В.І., Григоряк М.М. Гарін С.Г.Авдєєв Р.О.Ігнатченко С.Б., Грицаєнко І.М. (з перших днів Революції Гідності – активний учасник самооборони) ,полковник козацтва, спортсмен із світовим ім»ям пан Олександр Горшков (позивний «СИЧ»), представники науковців ЗНУ та культурологи, видавці козацької літератури.

 

Особливо треба підкреслити внесок Олександра Лукашенка (Керівника представництва в Запоріжжі центру інформації та документації НАТО в Україні. На протязі всього непростого для нас періоду, починаючи з 2014 року, а особливо у 2016-му нами спільно було проведено багато заходів в козацьких організаціях, учбових закладах, з патріотами руху, колишніми військовослужбовцями, митцями з метою роз’яснення політичного курсу Президента, необхідності підтримки євроатлантичного напряму дій громадянським суспільством, підвищення обороноздатності держави.

 

Впевнений, що наш зразок результативної роботи дасть змогу і в інших областях, особливо прифронтової зони, створити належні умови для проведення роз’яснювальної діяльності в козацьких організаціях в підтримку незалежності та забезпечення сталого та прискореного руху до приєднання до Євроатлантичного блоку. А козацька старшина проведе аналогічні заходи спільно з місцевими органами виконавчої та законодавчої влади на благо миру та щастя спільного життя в Європейському Домі.

 

З повагою,

голова постійно діючого оргкомітету

Міжнародного Конгресу козацтва,

Голова Всеукраїнського комітету

з питань преси та інформації козацьких ЗМІ ВРОУ

Сухінін Д.В.


У Запоріжжі презентували хроніки російсько-української війни від артилеристів

7 листопада 2016 р. в рамках семінару «Державний Прапор – від княжих часів до сьогодення» всеукраїнської патріотичної акції «Історія прапорів України – княжі, козацькі, мілітарні та Державний Прапор» у Запорізькому обласному краєзнавчому музеї презентували другий том книги «Усна історія російсько-української війни 2014 – 2016 років» – спільну роботу запорізьких та київських науковців.

 

До редакційної колегії серії увійшли історики Владислав Мороко (директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної держадміністрації, кандидат історичних наук), Олексій Штейнле (доцент кафедри новітньої історії України Запорізького національного університету, кандидат історичних наук), Роман Молдавський (кандидат історичних наук), Сергій Білівненко (кандидат історичних наук), історики Володимир Лініков (завідувач відділом новітньої історії Запорізького обласного краєзнавчого музею), Михайло Волобуєв та Михайло Павленко. Проект реалізується за підтримки Народного депутата України Ігоря Артюшенка та за сприяння Українського Інституту національної пам’яті на чолі з Володимиром Вятровичем.

 

Місце для презентації було вибране не випадково, адже запорізький музей першим в Україні відкрив тематичну експозицію «АТО – війна за незалежність». Минулого року за сприяння Українського інституту національної пам'яті побачив світ перший том «Усної історії російсько-української війни 2014 – 2015 років», що зібрав спогади бійців 79-ї та 55-ї бригад Збройних сил України, військовослужбовців Національної гвардії України, представників запорізької Служби з надзвичайних ситуацій та волонтерів. Цьогорічний, другий том, повністю присвячений артилеристам 55-ї бригади – найбільшого формування, що базується у Запорізькій області, та у складі якого найбільше запоріжців.

 

До книги увійшло 19 інтерв'ю з воїнами, які розповідають про своє життя до подій на Майдані 2013 – 2014 років та призов на військову службу, участь у бойових діях. Розповіді артилеристів подані без ретуші. Це по суті «окопна правда», така, як вона є. В інтерв'ю артилеристи дають відповіді на безліч питань щодо російсько-української війни, зокрема, й про те, як Запоріжжю вдалося встояти перед наступом так званого «русского мира».

 

Другий том книги «Усна історія російсько-української війни 2014 – 2016 років» вийшов накладом півтори тисячі примірників. Зважаючи, що він повністю присвячений запорізьким артилеристам 55-й бригади, Інститут національної пам'яті передав третину примірників безпосередньо до Запоріжжя. Книга не поступить у продаж, а буде розповсюджуватися через бібліотеки та громадські організації. Незабаром 500 примірників «Усної історії» прибудуть до Запоріжжя. З електронним варіантом книги можна вже зараз ознайомитися на сайті Українського інституту національної пам'яті.

 

Під час презентації один примірник книги було передано до Першої національної громадської козацької історичної бібліотеки ім. князя Дмитра Івановича (Байди)  Вишневецького.

 

За матеріалами depo.ua, фото 061.ua


Лави козацтва поповнилися!

Члени Запорізької обласної координаційної ради з питань козацтва прийняли до Покровського полку Міжнародного Союзу Козаків «Запорозька Січ» учасників АТО та молодь. Козацьке Коло покровських козаків підтримало рішення ради щодо Європейської та Євроатлантичної інтеграції України.


Запорізький козацький актив письменників та митців прийняв активну участь у Запорізькій книжковій толоці


Інформація про діяльність органів виконавчої влади та місцевого самоврядування України

27.10.2016 в Державному навчальному закладі «Центрі професійно-технічної освіти» відділом внутрішньої політики, зв’язків з громадськістю, взаємодії з військовими частинами та учасниками АТО виконкому і директором закладу Василем Гищуком було організовано зустріч керівництва обласної координаційної ради по розвитку козацтва при Запорізькій ОДА з викладачами і учнями навчального закладу. Генерал козацтва Дмитро Сухінін, полковник запасу ЗСУ (в минулому начальник штабу 37-ї бригади), учасник АТО, генеральний отаман ГО «МСК Запорозька Січ» Ілля Лапін, генеральний суддя ГО «МСК Запорозьска Січ» Павло Білан розповіли викладачам і учням Центру професійно-технічної освіти, як Запорозьке козацтво, як і багато століть тому, за першим покликом Вітчизни з усім завзяттям та самовідданістю сьогодні боронить українську землю, громадський спокій, захищає конституційні права та законні інтереси Українського народу. Дмитро Сухінін розповів також про Укази Президента України щодо європейської та євроатлантичної інтеграції України, з розширення заходів щодо національно-патріотичного виховання молоді, забезпечення глобальної безпеки спільно з блоком НАТО. Дмитро Сухінін передав викладачам книжки про важливі шляхи взаємодії України і НАТО. Виступаючі: директор учбового закладу Василь Гищук, секретар координаційної ради козацьких організацій міста Бердянська Ігор Зубрицький наголосили про активізацію національно-патріотичного виховання з метою консолідації молоді навколо захисту територіальної цілісності та незалежності України, профілактики сепаратизму,  вивчення історичних, патріотичних та культурних традицій Українського козацтва. Від навчального закладу заступник директора з виховної роботи Надія Косенюк урочисто вручила Дмитру Сухініну зібрані книги до громадської обласної козацької бібліотеки. Наприкінці зустрічі було проведено установчі збори по створенню окремого підрозділу ГО «Міжнародний союз козацтва «Запорозька Січ». Головою козацької організації одноголосно було обрано вчителя історії Юрія Вікторовича Білая. Після чого в бердянському храмі Покрови Пресвятої Богородиці Української православної Церкви Київського Патріархату   генерал козацтва Дмитро Сухінін,  генеральний отаман ГО «МСК Запорозьска Січ» Ілля Лапін, генеральний суддя ГО «МСК Запорозьска Січ» Павло Білан,  отаман Бердянського козацького куреня Олександр Камаєв спільно з священослужителями храму Степаном Вилущаком і Ігорем  Макаровим провели урочисто Посвяту в козаки. 16 молодих козаків зачитали козацьку присягу: «Присягаю перед Богом, наши Всевишнім, Матерю Божою і її Покровом, Святим Георгієм, переможцем і архангелом Михайлом, ім`ям кровних предків, святою українською землею і рідним народом, що буду стояти на смерть, захищаючи від загарбників і зрадників свободу і волю моєї Батьківщини, традиції і звичаї мої предків до самої смерті. Присягаю, що буду служити, наскільки вистачить мені сили і вміння Українському народові, піклуватися і творити для нього тільки все по справедливості і не допускати помислу, не тільки у себе, а й у інших козаків, які задумали порушити вище сказане. Якщо ж я по своїй волі чи з примусу порушу цю присягу, то нехай мене не прийме свята земля і я залишуся проклятим рідним народом без прощення на повіки.» Козацькі старшини, отамани  привітали молодих козаків з урочистою подією. Від міської координаційної ради козацьких організацій міста Бердянська молодих козаків з прийняттям козацької присяги привітав головний спеціаліст відділу внутрішньої політики виконкому Ігор Зубрицький.

 

27.10.2016 в Бердянській спеціалізованій школі № 16 відділом внутрішньої політики, зв’язків з громадськістю, взаємодії з військовими частинами та учасниками АТО виконкому і директором закладу Кондратюк Наталією Петрівною було організовано урочисту зустріч керівництва обласної координаційної ради по розвитку козацтва при Запорізькій ОДА з вчителями і учнями школи. Генерал козацтва Дмитро Сухінін після виконання Державного Гімну України спільно з колективом школи, розповів  учасникам зустрічі  як Запорозьке козацтво, як і багато століть тому, за першим покликом Вітчизни з усім завзяттям та самовідданістю сьогодні боронить українську землю, громадський спокій, захищає конституційні права та законні інтереси Українського народу. Від навчального закладу заступник директора з виховної роботи Коробова Ольга Олександрівна урочисто вручила керівнику-фундатору координатору обласної патріотичної акції «Вшануємо козацьку історичну літературу»  Дмитру Сухініну  книги до Першої Національної громадської історичної козацької бібліотеки імені князя Д.І.(Байди) Вишневецького.

 

Головний спеціаліст відділу

І.І. Зубрицький


Засідання «круголо столу» 27 жовтня 2016 року

27 жовтня  2016 року на базі гімназії № 1 «Надія» міста Бердянська  відбувся   круглий стіл«Актуальні питання організації  науково-методичного супроводу національно-патріотичного виховання в навчальному закладі».  На  засідання, учасниками якого стали заступники директорів навчальних закладів міста, що опікуються вищезазначеним питанням, були запрошені  голова Координаційної ради козацтва при Запорізькій ОДА  Сухінін  Дмитро Валентинович та його побратими. Варто зазначити, що освітянські заходи подібного характеру  завжди в місті Бердянську проходять в режимі  співпраці з міськими громадськими організаціями та осередками: ВО товариство «Просвіта ім. Т.Г. Шевченка», «Цивільний корпус «Азов», «Організація ветеранів Антитерористичної операції. Бердянськ» та за підтримки  головного спеціаліста відділу внутрішньої політики, зв’язків з громадськістю, взаємодії з військовими частинами та учасниками АТО виконавчого комітету БМР Зубрицького Ігоря Івановича.

 

На засіданні  обговорювалися питання  організації національно-патріотичного виховання в 2016 – 2017 н. р. : нормативні документи, напрями та форми роботи (методист міського методичного кабінету Васильєва С.М.). Вона зазначила, що героїчні й водночас трагічні події останнього часу визначили пріоритети у виховній роботі даного напряму й у цьому навчальному році вони залишаються актуальними.

 

Усі учасники виховного процесу — учні, вчителі, батьки – знову включилися у волонтерський рух по допомозі Українській армії: збір продуктів харчування, речей, підготовку малюнків, листів воїнам АТО, плетіння маскувальних сіток тощо. Васильєва С.М. інформувала, що до Дня захисника України в школі № 2 відбулося відкриття меморіальної дошки воїну-випускнику закладу Чабанову Дмитру,  загиблому в зоні АТО. Також пройшли урочисті заходи біля  меморіальних дощок загиблим у зоні АТО воїнам-випускникам: Сергію Шерстньову (гімн. № 2), Віктору Дев’яткіну (НВК № 1 «Мрія»), Олегу Семеновському (ЗОШ № 7), Станіславу Карачевському та Володимиру Довганюку  (ЗОШ № 5).

 

У навчальних закладах міста був проведений Єдиний день інформування, уроки мужності, виховні години, присвячені подвигу в боротьбі за суверенітет і територіальну цілісність України. У більшості заходів взяли  участь представники громадської організації «Цивільний корпус «Азов».

 

Васильєва С.М.  інформувала, що продовжують функціонувати шкільні музеї (ЗОШ №№ 5, 13), музейні кімнати (ЗОШ №№ 1, 2, 6, 9, гімназії № 2), шкільні тематичні куточки, стенди (усі ЗНЗ міста),  експозиції яких вчать молодь шанувати героїчне минуле та сьогодення школи, рідного міста, країни.

 

Доповідач висловив подяку вчителям, діяльність яких дає плідні результати, адже учні продовжують демонструвати високі результати під час участі в  обласних, всеукраїнських етапах конкурсів.

 

Методист ММК Васильєва С.М. запросила усіх учасників засідання «круглого столу» на міську виставку «Берегиня роду українського», яка проводиться на базі ЦДЮТ з 26.10 до 06.11.2016 в рамках  міського етапу  обласного дитячого конкурсу-виставки.

 

Нагадала про найближчі конкурси патріотичного спрямування та рекомендувала взяти участь в Обласному благодійному телемарафоні до Дня захисника України та Збройних Сил України.

 

Про роботу гімназії №1 «Надія», як опорного закладу з національно-патріотичного виховання учнів доповів заступник директора з виховної роботи гімназії Ралько О.В. На даний момент гімназія, що є осередком організації волонтерського руху серед навчальних закладів міста Бердянська,  не тільки бере участь у  благодійних акціях та волонтерських програмах, а й закликає усіх мешканців міста до акцій доброї волі. Створений гімназійним самоврядуванням волонтерський загін «Надія», який допомагає дітям з обмеженими фізичними можливостями та дітям-сиротам, опікується ветеранами Другої світової війни, воїнами Афганської війни, ветеранами праці та людьми похилого віку. Пріоритетним напрямком сьогодні гімназія обрала допомогу постраждалим із зони бойових дій та почала дуже активно співпрацювати з громадським формуванням міської самооборони та бійцями Національної гвардії України. Заклад першим у місті долучився до Всеукраїнської акції «Ліки замість квітів», став активним учасником акцій «Лист пораненому», «Теплі речі для захисників», «Українським військовим до новорічних свят», «Усе необхідне для побуту захисників», «Допоможи українському захиснику», «Обереги для воїна», «Допоможемо разом дітям з зони воєнних дій».

 

Саме в день засідання «круглого столу» в закладі проходив шкільний фестиваль «Ми українські». Учасники заходу мали змогу долучитися до гімназійного свята та оглянути виставкові стенди та тематичні матеріали.

 

Про реалізацію Концепції національно-патріотичного виховання в дошкільній освітній ланці доповів методист міського методичного кабінету Діхтярь Л.М.

 

Цього навчального року, як і в минулому, в усіх дошкільних навчальних закладах розроблені плани заходів патріотичного спрямування. Серед рейтингових залишається міський конкурс ораторського мистецтва «Заговори, щоб я тебе побачив».  Традиційно будуть відзначатися народні свята, зокрема: Святого Миколая, Різдвяні свята, Стрітення, Великдень тощо. Усі колективи ДНЗ є  теж активними учасниками  волонтерської  діяльності.

 

Про досягнення в управлінській діяльності щодо узагальнення та розповсюдження досвіду роботи навчального закладу з національно-патріотичного виховання доповів заступник директора з виховної роботи ЗОШ № 1 Головченко О.М.  Вона  стала переможцем міського етапу Обласного фестивалю «Лідери освіти» в номінації «Виховна робота»  і презентувала свій досвід з даного питання на рівні області.

 

З метою обміну досвідом Ольга Миколаївна на засіданні «круглого столу» висвітлила систему роботи школи в напрямі формування  школяра як громадянина і патріота України. Доповідач представив модель реалізації національно-патріотичного виховання учнів школи та пріоритетні підходи й форми виховної діяльності щодо її впровадження.  Звернув увагу присутніх, що своєрідним центром патріотичного виховання в навчальному закладі є шкільний музей, на базі якого проходять екскурсії, тематичні зустрічі та заняття.

 

Головченко О.М. зазначила, що велика увага в школі приділяється розвитку учнівського самоврядування, співпраці з батьками й громадськими організаціями. Педагог представив присутнім шкільну газету «Спичка», яка видається десятий рік поспіль, світлини шкільних заходів патріотичного спрямування.

 

Ольга Миколаївна познайомила присутніх з роботою шкільної творчої групи «Реалізація Концепції національно-патріотичного виховання в освітньому процесі». Вона продемонструвала результати соціологічного дослідження, проведеного в школі в травні 2016 р. серед учнів 4,8,10-х класів з питань національно-патріотичного виховання і звернула увагу на результативність роботи педагогічного колективу у даному напрямі, дієвість шкільної системи  національно-патріотичного виховання.

 

Педагог підкреслила, що для педагогічного колективу Бердянської ЗОШ І – ІІІ ст. № 1 патріотичний напрямок роботи сьогодні та в майбутньому залишиться пріоритетним.

 

До учасників круглого столу звернулися й гості засідання: голова Координаційної ради козацтва при Запорізькій ОДА  Сухінін  Дмитро Валентинович, полковник запасу ЗСУ (в минулому начальник штабу 37-ї бригади), учасник АТО, генеральний отаман ГО МСК «Запорозька Січ» Ілля Лапін, генеральний суддя ГО МСК «Запорозька Січ» Павло Білан, головний спеціаліст відділу внутрішньої політики, секретар координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання Ігор Зубрицький. Ведуча круглого столу: завідуюча методичним кабінетом міського відділу освіти Наталя Скиртач подякувала всім за активну участь у заході та обмін досвідом. Учасники «круглого столу» були єдині в необхідності проведення і надалі дієвих практичних шляхів і методів щодо національно-патріотичного виховання молоді, консолідації Бердянської громади навколо захисту територіальної цілісності та незалежності України, профілактики сепаратизму, поваги і популяризації державної національної символіки, Української мови, увічнення пам’яті Героїв всіх поколінь-борців за незалежність України, подальшому наданні волонтерської допомоги Українській армії, проведенні дослідницької та просвітницької роботи з питань відродження та розвитку історичних, патріотичних та культурних традицій Українського козацтва у Запорізькому краю і місті Бердянську. Окремою темою виступу голови обласної координаційної ради розвитку козацтва при Запорізької ОДА, генерала козацтва Дмитра Сухініна було надання рекомендацій у роз’яснювальній роботі щодо курсу Євроатлантичної інтеграції України, про участь України по забезпеченню глобальної безпеки спільно з блоком НАТО. Вчителям було роздано книжки про важливі шляхи взаємодії України і НАТО: «Що таке НАТО? Знайомство з Трансатлантичним альянсом» і «NATO. НАТО. ІСТОРІЯ. Жартома та всерйоз».

 

 Скиртач Н.В.,

Зубрицький І.І.,

Васильєва С.М.


Ми – діти козацького роду!

Дуже приємне що козацьким вихованням починають цікавитися не тільки в школах, а й в позашкільних навчальних закладах. 

 

В Комунальному дошкільному навчальному закладі № 7 «Теремок» комбінованого типу Дніпрорудненської міської ради Василівського району Запорізької області вже другий рік поспіль проводять посвяту в козачата. 

 

За згодою батьків відбирають найкращих вихованців, які проходять навчання за козацькою програмою, а потім запорозькі козаки посвячують їх в козачата. 

 

В цьому році висловили пройти посвяту не тільки хлопчики, а й дівчатка. 17 жовтня до Дніпрорудного прибула делегація Запорозького Війська Низового «Запорозька Січ» на чолі з кошовим отаманом Костянином Рижовим. В складі делегації були поважні козаки, берегиня Запорозького Спасу Любов Богданова, а також вихованці підрозділу «Спас-Яр» ДЮСШ «Спас» з тренером Михайлом Преображенцевим, курінним отаманом пластунівського куреня ЗВН «Запорозька Січ». Для посвяти в козачата і козачки вихователями садочка було підготовлено музичне свято «Ми діти козацького роду», з випробуваннями, танцями, піснями і сценками із козацького життя. Після випробувань кошовий отаман Костянин Рижов разом з курінним отаманом мистецького куреня Віталієм Пилипенко провели посвяту в козачата, а Любов Богданова в козачки. Всі козачата були нагороджені грамотами і внесені в реєстрову книгу Запорозького Війська Низового «Запорозька Січ».

 

Нових козачат і козачок привітали представники влади і депутати Дніпрорудненської міської ради, які вручили дітям ціні подарунки.

 

Після посвяти директор садочка Марина Ушакова ознайомила гостей з українською світлицею, а також кутком слави з фотографіями учасників московсько-української війни. 

 

В садочку постійно ведеться робота по патріотичному вихованню, підгримується зв’язок з українськими воїнами, які захищають наше мирне життя на фронті, з демобілізованими учасниками бойових дій і вдовами загиблих героїв. 

 

Гостей приємно вразила програма профілактики і оздоровлення дітей, яка проводиться в садочку. Працює кабінет профілактики на різні захворювання. Особливо хотілось відзначити вплив на здоров’я дітей відвідування «соляної кімнати», яка працює в садочку, що дало зниження захворювання на ОРВІ на 49 відсотків.

 

Старшина «Запорозької Січі» і керівництво садочка вирішило продовжити співпрацю, розробити методику роботи по козацькому вихованню з дітьми дошкільного віку і запропонувати її іншим навчальним закладам.

 

Козацькому роду, нема переводу. Слава Україні!


Козаки й освітяни в Запоріжжі започаткували та провели патріотичну акцію «Вшануймо українську історичну літературу»

В Запоріжжі підбито підсумки обласної культурно-патріотичної акції «Вшануймо українську історичну літературу».

 

Вперше на землі героїв-козаків районні осередки коордради, освітяни, військові та культурологічні організації в період з квітня по жовтень проводили семінари, відкриті уроки, збори з питань вивчення української історичної літератури, допомагали у формуванні книжкового фонду Першої національної громадської козацької історичної бібліотеки ім. князя Дмитра Івановича (Байди)  Вишневецького, створеної колективом небайдужих, патріотично налаштованих козаків, старійшин, громадських та державних діячів, народних депутатів України, вчених  та краєзнавців.

 

В залі Запорізької обласної ради зібралися учні, студенти, викладачі, керівники учбових закладів, отамани, старійшини та видатні козаки – учасники акції. Привітали присутніх керівник апарату обласної ради, активний учасник акції, прихильник розвитку козацької культури Подорожко Володимир Володимирович, який підкреслив важливість навчання, збереження дорого скарбу історичних знань, позитивний результат подібних заходів для молоді. Начальник управління внутрішньої політики ЗОДА, видатний козак, член коордради Зубченко Олександр Сергійович теж учасник акції, який вніс до бібліотеки свої особисті книжки, привітав зібрання та спільно з першим керівником – фундатором та автором ідеї Сухініним Дмитром Валентиновичем вручив подяки керівникам та заступникам Подяки голови Запорізької обласної державної адміністрації генерал-майора Бриля Костянтина Івановича та почесні грамоти Координаційної ради з питань козацтва ЗОДА. Керівник департаменту науки та освіти облдержадміністрації Озерова Тетяна Ярославівна за  системну вагому підтримку культурно-просвітницької акції, активну участь в організації та проведенні просвітницьких заходів отримала Пам'ятний Знак Фундатора історичної бібліотеки. Дуже приємно було слухати її виступ про заходи та плани на майбутнє, вся козацька старшина подякувала їй особисто та побажала щоб такі люди довго працювали на благо народу.

 

Щиро вітаємо шановних учасників акції. Впевнені, що робота з інтелектуального розвитку суспільства, на яскравих прикладах служіння Вітчизні допоможуть створити потужну когорту української інтелігенції.

 

З повагою,

Генаральний суддя КРК ЗОДА,

ветеран СБУ,  рятівник-чорнобилець

Білан П.А.


Напередодні козацького свята запорожці провели науково-практичну конференцію

В Запоріжжі проведена науково-практична конференція з нагоди 150-ліття з дня народження М.С. Грушевського.

 

Згідно плану роботи координаційної ради з питань козацтва Запорізької облдержадміністрації, в овальному залі урочистих прийомів Запорізької обласної ради 12 жовтня відбулася помітна подія. Силами козаків-науковців, істориків, представників декількох вищих учбових закладів (Мелітопольського педагогічного університету ім. Богдана Хмельницького, Запорізького національного університету, Запорізької інженерної академії) краєзнавців та активу руху були підготовані та оприлюднені матеріали аналізу діяльності першого українського демократичного уряду – Голови Центральної Ради, Михайла Сергійовича Грушевського. Привітали високоповажне зібрання та прийняли активну участь в обговоренні питань конференції керівник апарату Запорізької обласної ради, досвідчений правник, активно підтримуючий козацький інтелектуальний рух Подорожко Володимир Володимирович, учасник операції «Козацький волонтер», начальник управління внутрішньої політики ЗОДА Зубченко Олександр Сергійович, очільник департаменту науки та освіти ЗОДА Озерова Тетяна Ярославівна (учасник Другого міжнародного конгресу козацтва). Привітання до конференції надіслав народний депутат України Ігор Андрійович Артюшенко.

 

Враховуючи велике державне та політичне значення теми, особливо в наші дні коли актуальність підкреслюється вкрай складною міжнародною ситуацією та кровью і смертями на сході України, всім ватажкам козацького руху необхідно знати історію державотворення, правильно пояснювати козакам їх завдання у вихованні молоді,  об'єктивно з позиції громадянина –захисника інтересів нашої держави вести роботу в організаціях, навчатися до досвіді минулого, брати краще й не робити помилок.

 

Мені, як головуючому та доповідачу, було дуже приємно, що в залі були й активно доповідали, дискутували та відстоювали свою позицію автори книг, наукових праць міжнародного рівня, широковідомі громадською діяльністю з популяризації культури та історії нашої країни це професор Турченко Федір Григорович (доктор історичних наук), завідуючий кафедрою ЗНУ, Куратор з організаційно-виховної роботи зі студентською молоддю Мелітопольського педуніверситету  Гузь  Володимир Васильович, Ситнік Олександр Миколайович, завідувач кафедри історії, виступали й представники освіти, культурологи, старійшини коордради Синьопольський Ігор Анатолійович та Мельник Володимир Миколайович, керівники районних козацьких організацій Нікіпілий Микола Миколайович, Гонтарь Віктор Миколайович, отаман Міжнародного союзу козаків (учасник АТО) Лапін Ілля Євгенович, Запорозького війська низового Рижов Костянтин Анатолійович, фундатор герба Запорізької області Пилипенко Віталій Павлович, голова ради отаманів Лютий Володимир Миколайович, генеральний суддя Білан Павло Антонович, начальник штабу МСК «Запорозька Січ» Ігнатченко Сергій Борисович, шеф-редактор сайту «Україна козацька» Рижков Олександрович, священник отець Степан (УПЦ КП), помічник голови КРК ЗОДА Жаворонков Євген Олександрович представники інтелігенції, митці та козацька студентська старшина Лісовик Андрій, Добрев Микола, Фісанов Ростислав.

 

Доповіді талановитих науковців, виступи присутніх об'єднала головна думка про долю України як незалежної, вільної та європейської держави, яка тисячоліття була в Європі одною з потужних держав в період Київської Руси, та існування Великого Литовського, жмайтийського та Руського князівства, системно, з перемогою, боролася з ворогами під час створення Гетьманської Держави, зберігаючи автономію у важкі часи Руїни та терміново знаходячись у складі Московської держави. Було підкреслено, що державницький рух та боротьба за майбутню країну фактично йшла фактично безперервно з різними успіхами, іноді великими жертвами, помилками, але досвід народу, генетична пам'ять, сміливість дали змогу з честю пройти шлях аж до кінця ХХ століття, де проголошення незалежності й формування Уряду, інших важливих інститутів цивілізації та демократії  створили процес існування потужної й розвиненої нашої Вітчизни вже непереможним й незворотнім.

 

Михайло Грушевський, як видатний, признаний в Європі та усьому світі історик, науковець подарував українському суспільству фундаментальну працю про генезис та зміни економічного, культурного, соціального, військово-політичного стану України – Руси, всього шляху боротьби за свободу. Глибоко проаналізував й дав об'єктивну оцінку процесам державотворення, яскраво (але на підставі глибоко вивчених літописів, нормативно-правових актів, доповідей мандрівників та полководців, матеріалів, що збереглися в архівах інших держав тощо) розповів всьому світу про талановитих митців, хоробрих князів отаманів та гетьманів, священників та хліборобів, мирне недовге життя суспільства, війни та переможні походи козаків, подвиг та сила духу яких зіграли майже вирішальну роль у майбутньому країни, врятували життя мільйонам жителів континенту, захищали собою не тільки Україну, а й інших сусідів.

 

Як перший очільник Центральної Ради, Михайло Сергійович зміг швидко створити держані структури, концепцію розвитку України, науково-обгрунтовану базу для об'єднання та незалежності республіки, ідеологічну зброю, яка міцна та гостра й сьогодні.

 

Українська Народна Республіка  під керівництвом Грушевського залишилася в пам'яті народа та історії як приклад та підтвердження тези про велику силу духу громадян їх свідомості в правоті свого діла та  існування, незалежної держави – України як об'єктивної реальності, а в майбутньому однієї з потужніших держав Європи.

 

Було підкреслено необхідність проведення аналогічних заходів в районних та інших козацьких організаціях для для більш глибокого розуміння процесів, які відбувалися в нашому суспільстві.

 

З повагою,

член Національного союзу журналістів України,

історик, кандидат наук з державного управління

Дмитро Сухінін


Посвята в козачата. Нехай знає Україна – козачата гідна зміна!

Славна і багата історія нашого народу. Героїчну сторінку в неї вписали славні запорожці, степові рицарі, оборонці української землі. Черговий раз згадати про козаків, які колись безкрайніми степами вітром літали, шаблями ворогів змітали, на чайках по Дніпру гуляли, Крим руйнували, в Стамбул завертали та посвятити учнів 1 – 5 класів у козачата, 19 жовтня зібралася учнівська родина ЗОШ №1. На свято до школярів завітали почесні гості: голова Ради отаманів Міжнародного Союзу козаків «Запорозька Січ», генерал козацтва, член координаційної ради ОДА Володимир Миколайович ЛЮТИЙ, осавул, кавалер ордена «Козацького Хреста з мечами» Василь Григорович КОРОСТИЛЬОВ, представники Гуляйпільського козацтва – Юлія Григорівна Кравченко і хорунжий, учасник бойових дій в зоні АТО Ігор Станіславович Камеристий та священик УПЦ Свято-Покровського храму КП отець Григорій.

 

– Козацтво завжди було символом честі, сили і мужності нашого народу, дарувало історії яскраві зразки жертовного служіння Батьківщині, самовідданого захисту рідної землі, продовженням славних українських традицій, – говорив молодшим школярам Володимир Лютий. – Бути козаком – велика честь, але бути козаком гідним, тобто дисциплінованим, витривалим, сміливим, поважати старших, любити рідну землю. Сьогодні мені дуже приємно перебувати на Гуляйпільщині, на землі, де пройшло моє дитинство, відчувати той особливий дух, який тут панує і який ні з чим не можна порівняти, бо це дух волі, свободи, справжнього патріотизму. Мені дуже приємно брати участь у посвяті в козачата учнів вашої школи. Бажаю гарно вчитися і бути гідними продовжувачами козацького роду. Як зазначив генерал козацтва, Запорозька Січ – це наша історія, біографія наших прадідів, вона - праматір української державності і реальна військово-політична сила України, яка упродовж століть протидіяла спробам турецьких султанів, кримських ханів та польської шляхти поставити український народ на коліна. З огляду на це Володимир Миколайович запросив школярів на Хортицю, на «Запорозьку Січ», а в школі запропонував створити хоч один козацький клас.

 

Старійшина українського козацтва Василь Коростильов розповів учасникам урочистостей про історію українського козацтва, про їхні символи і атрибути, продемонстрував козацьку булаву і шаблю та побажав гідно носити почесне звання «козачата» і стати достойною зміною наших славних предків.

 

Посвята в козачата пройшла в святковій атмосфері, оскільки діти з задоволенням готувались до цих урочистостей. У залі лунали веселі українські пісні, вірші про славне козацтво, про рідну Україну. Благословив хлопчиків та дівчаток на добру справу отець Григорій. «Бажаю кожному з вас стати борцем за нашу щасливу, суверенну Україну, стати шанувальником рідного слова. Будьте гідними козацької слави! Дай же, Боже, всьому козацтву многая літа до кінця віку!» – зазначив священик. А після того як школярики прийняли присягу вивчати історію України, віддано нести традиції українського козацтва, рости сміливими, чесними, сумлінними, шанувати культуру свого народу, бути гідними спадкоємцями слави великих гетьманів, зростати справжніми захисниками своєї Вітчизни, вже справжнім козачатам вручили їх перший козацький документ, а саме: посвідчення козачат.

 

Ритуал посвячення в козаки пройшли і члени гуртка «Джура», який діє у школі. Його за козацьким звичаєм провели представники козацтва та отець Григорій.

 

Сьогодні козак - це не той, хто одягнений у шаровари і вишиванку. Козак, це перш за все, воїн за духом, але воюватиме він тільки за одну річ - свободу. То ж нехай прагнення волі та незалежності і надалі буде неодмінною рисою наших козачат, а в майбутньому дорослих козаків - справжніх громадян України.

 

Володимир Лютий


Очищение огнем или некоторые зарисовки Великой Рады Отаманов Украины

19 октября 2016 г. прошла Великая рада атаманов в г. Киеве. Собрание пестрило неестественно большим количеством маршалов и гетманов казачества. Первым вопросом на поставке дня стал будущий парад в столице (количество различных парадов и шествий в последнее время напрягает,скоро Бразилию переплюнем...).

 

По второму вопросу (докладчик маршал Д.И.Сагайдак) критике подверглась Запорожская организация за проведение второго международного конгресса казачества по вопросам антитеррористической борьбы и помощи Украинской армии. Не понравилось докладчику и присутствие женщин на собрании в Запорожье... Воевать можно, быть волонтером тоже можно,а вот присутствовать на конгрессе нельзя!

 

Сколько будем топтаться на граблях?! Складывается впечатление, что казачество Украины опять пытаются увести в вертикальную реальность лубочной шароварщины, кулиша, «наливай и пей» и т.д. Но это на сегодня еще малое зло... Куда опасней провокационные «песни» о крепкой дружбе с московским патриархатом, хотя ни для кого не секрет, что российские батюшки «дружат» своеобразно: предают анафеме защитников своего государства, отказываются отпевать погибших украинских героев и радостно благословляют  бандитов на разбой в чужой стране.

 

Таким же неуместным вопросом есть попытки создания очередной «карманной» партии. Это только разобщает людей и отталкивает патриотов Украины от единственно важной цели – борьбы за независимость и целостность нашего государства.

 

Стыдно, братья козаки, очень стыдно перед детьми и внуками нашими. Святая обязанность истинного казака, мужчины, защитить и сохранить страну Украину, РОДИНУ. В сложившейся ситуации альтернативы не существует! Воюй, учись, помогай армии, борись с провокаторами, веди информационную работу с людьми, а о парадах поговорим после победы.

 

Проснетесь гетманы и маршалы, смените парадные френчи на полную форму, проводите Великие рады в Мариуполе, Авдеевке, Краматорске... Отдайте все силы Украине, а душу – Вере!!!

 

Кто не может или не хочет - не мешайте!

 

Отаман Лапин И.Е. «Бронза».


Козацькому роду нема переводу!

14 жовтня жителі нашого району та запрошені гості відзначали День Покровського району, Свято Покрова Пресвятої Богородиці, День Українського Козацтва та День захисника України. У селищі Покровському Дніпропетровської області відбулася святкова ярмарка і Велика Козацька Покровська рада, на яку зібралися місцеві козаки у кількості 25 осіб та більш ніж тридцять гостей з восьми козацьких організацій. На запрошення отамана Покровського осередку генерал-хорунжого Никипілого М.М. прибули козацькі делегації МСК «Запорізька Січ» з Дніпра, Гуляй Поля, Чубарівки, Полог, Велико-Михайлівки та Гаврилівки. Делегацію МКС Українське Гетьманське Військо очолював начальник оперативного штабу обласної Координаційної ради з питань козацтва генерал-полковник Мельниченко В.І.

 

За козацьким звичаєм захід розпочався з молитви. З благословення о. Олександра (Левчука), настоятеля Свято-Успенського храму Київського Патріархату, - поруч з Меморіалом загиблих воїнів та біля Вічного вогню були прийняті до лав козацтва демобілізовані воїни Збройних Сил України. Привітати учасників заходу прийшли голова Покровської РДА С.Г. Назарчук та голова районної ради О.М. Василенко, котрі нагородили Покровський районний осередок МСК «Запорізька Січ» «Подякою» та подарунком за активну громадську діяльність.

 

Після проведення присяги о. Олександр (Левчук), відслужив молебень та привітав козаків зі святом. Потім козаки провели звітно-виборну Велику Козацьку Раду, під час якої звітували про свою роботу протягом року начальник штабу, обозний, канторжій, суддя та отаман. Звіти схвалені та затверджені одноголосно. Учасники Ради затвердили план роботи на 2017 рік, провели вибори старшини осередку та одноголосно обрали отаманом Покровського осередку МСК «Запорізька Січ» Никипілого Миколу Миколайовича.  Голова Запорізької обласної Координаційної ради з питань козацтва Сухінін Д.В. привітав козаків зі святами, проведенням Великої Ради та виборами старшини і отамана Покровського осередку. 

 

Козацька Рада завершилась молитвою, учасники та гості заходу були запрошені на традиційний козацький куліш. 


Старшина обласної коорради козацтва організувала семінар в краєзнавчому музеї

12 жовтня в приміщеннях Запорізького обласного краєзнавчого музею було, як кажуть, не проштовнутися. Напередодні великих та значних для кожного українця свят захисника України, Дня козацтва, християнського світового свята Покрови Пресвятої Богородиці, звільнення міста від германських нацистів члени координаційної ради з питань козацтва ОДА, колектив музею, патріотичні сили організували та провели, мабуть  одну з самих цікавих та корисних для молоді зустріч з героїчним минулим нашого краю, а саме з періодом Першої світової війни, революції, та могутнім козацьким рухом опору білогвардійцям, окупантам та більшовикам.

 

Мова йде про безумовну особистість останнього отамана-запорожця, героя, організатора повстанського руху та талановитого полководця Нестора Івановича Махна. На семінар були запрошені солдати й офіцери 55-ї артбригади, 37-го першого козацького батальону, сформованого в Запоріжжі, учнів ліцею «Захисник», студентів ЗНТУ та ЗНУ. Семінар, у ході огляду цікавих й так необхідних для розуміння подій початку ХХ століття, перетворився з часом на урок мужності, де виступали організатори й активні учасники сучасного руху опору, захисту із зброєю в руках незалежності нашої області та держави в цілому, учасники Революції Гідності, старійшини козацтва, бойові командири, а директор музею Мордовськой Михайло Михайлович,  в своїй доповіді в деталях та цікавих подробицях розповів про зібрані та вивчені експонати, дав високу патріотичну оцінку діям козацького повстанського руху, попрохав учасників зібрання звернути увагу на зразки, копії та оригінали документів які свідчили про прагнення до свободи та створення своєї незалежної держави ще в ті далекі часи нашої бойової історії. Дуже приємно, що багато людей з нашого активу допомагали та сприяли створенню цієї експозиції, бо всі гарно розуміли про на таких прикладах народжуються нові ватажки, чесні державотворці та сміливі командири. Дуже приємно було бачити з якою увагою слухали розповіді про  недалеке минуле, яке вже стало частиною новітньої бойової історії Запорозького козацтва , операції «Дозор», «Козацький волонтер», бойові дії сьогодення та звитягу останніх козаків періоду УНР та Гетьманської держави.

 

Виступили полковник ВСУ  Лапін Ілля Євгенович (колишній начштабу 37-го батальону) начальник штабу КРК ЗОДА, Матченко Валерій Іванович (учасник АТО, старійшина козацтва), Білан Павло Антонович (ветеран СБУ, учасник ліквідації аварії на ЧАЕС), Кулько Руслан Михайлович, полковник ВСУ (командир 23-го омпб), голова ради отаманів МСК «Запорозька Січ» ветеран органів внутрішніх справ Лютий Володимир Миколайович, отаман «Спілки вільних козаків» Матвієнко Іван Станіславович, отаман Покровського полку Міжнародного союзу козаків «Запорозька Січ» Никипілий Микола Миколайович.

 

Мені, як організатору семінару (керівнику руху, науковцю, державнику) на довгий час хотілося залишитися, біля експозиції, яка майже одною з перших з'явилася в такому масштабі в Україні, а бійці та учні висловили правильну та своєчасну думку про поширення подібних заходів які розширюють кругозор, дають змогу знайти багато спільного з минулим  сьогодні, на конкретних прикладах навчатися сміливо захищати народ та незалежність країни.

 

З повагою,

Голова КРК ЗОДА,

керівник семінару

Сухінін Д.В.


У запорізький музей на постійно повернули Махна

Вітаємо члена координаційної ради з питань козацтва Мордовського Михайла Михайловича (директора Запорізького обласного краєзнавчого музею) з відкриттям нової історичної експозиції.

 

У Запорізькому обласному краєзнавчому музеї до 150-річчя Михайла Грушевського відкрили нову експозицію, присвячену Запоріжжю на зламі імперій.

 

Нову експозицію «Запоріжжя на зламі імперій. 1914 – 1921 рр.» урочисто відкрили 29 вересня 2016 р. Експозиція налічує понад двісті унікальних експонатів, що свідчать про Першу світову та селянський рух під проводом Нестора Махна. Переважна частина — належить музею, її вісім років тому збирали для виставки, присвяченій Нестору Махну. Тепер легендарний батько, командувач Революційної повстанської армії України повернувся у Запоріжжя на постійно.

 

Експозиція повністю зайняла одну залу на другому поверсі музею. Тут представлені 220 унікальних експонатів, що розповідають про події часів Першої Світової війни, що мали відчутний вплив на політичне та громадське життя Олександрівська та всього Запорізького краю.

 

У створенні експозиції разом із запорізькими колекціонерами та краєзнавцями взяли участь фахівці й з інших міст: Києва, Львову тощо. Завдяки такій роботі, у запорізькому музеї вперше представлені документи і фотографії, що висвітлюють діяльність українських органів влади та Українських січових стрільців, а також форма сотника УСС Дмитра Вітовського тощо.

 

Крім того, петлюрівські листівки та зброю тих буремних часів передав музею спеціально для цієї нової зали запорізький колекціонер Леонід Петрашин. Консультативну допомогу у створенні експозиції надав заступник директора з наукової роботи Військово-історичного музею України Ярослав Тинченко та кандидат історичних наук, дослідниця історії національно-визвольних загань в Україні Тетяна Осташко.

 

Знаменно, що відкриття експозиції приурочено до 150-річчя від дня народження видатного українського державного та політичного діяча, Голови Центральної Ради Української Народної Республіки, першої у двадцятому столітті незалежної Української держави, історика і організатора української науки Михайла Грушевського.

 

На її відкриття прийшли десятки містян, серед яких історики та краєзнавці, митці та громадські діячі. Урочистості відкриттю нової експозиції додав спів вокального ансамблю «Viva del canto», який виконав «Соколів» та «Ой, у лузі червона калина», та запорізького кобзаря Олександра Стариковського.

 

За матеріалами сайту Depo. Запоріжжя


У Запоріжжі козацькі родини провели благодійну волонтерську акцію

Батьки-козаки зі своїми дітьми із Запорізької загальноосвітньої школи № 87 (директор Школьніков Михайло Зиновійович) напередодні козацького свята Покрови Пресвятої Богородиці, Дня захисника Вітчизни та Дня визволення міста Запоріжжя від німецько-фашистських загарбників в рамках операції «Козацький волонтер» провели благодійну акцію за допомогою членів обласної коордради з питань козацтва ОДА (Сухінін Д.В., Ігнатченко С.Б.), заступника директора ЗОШ №87 з навчально-виховної роботи Колпакової Юлії Миколаївни, викладачів Швець Віри Володимирівни, Кільової Олени Петрівни, Супрунович Тамари Григоровни, Ленчик Ірини Олександрівни, Шопової Валентини Борисівни, Шляднєвої Марії Валентинівни, Прокопенко Олени Анатоліївни, Петрової Дар’ї Вікторовни, Завгородньої Алли Миколаївни, Єременко Катерини Георгіївни та інших вчителів школи зібрали ліки, канцелярські приладдя, теплі речі так необхідні як бійцям на передовій так і дітям, які проживають та навчаються у прифронтовій зоні та передали зібране командиру 37-го козацького ОМПБ Дзюбі Володимиру Володимировичу

 

Вважаємо, що системна робота, яка проводиться вже майже третій рік, буде добрим прикладом для всіх небайдужих та зігріє душі і серця дітей та наших захисників — рідних військових. Велика шана і дяка за допомогу та велику виховну роботу.

 

Дмитро Сухінін


Запорожці вшанували пам’ять загиблих в Бабиному Яру

За запрошенням обласного штабу козацького руху Дніпровської області, делегація координаційної ради з питань козацтва Запорізької обласної державної адміністрації відвідала музейний комплекс в єврейському центрі Менора, де шановний Залман Бухінік цікаво розповів про історію, голодомор, репресії та трагедії Великої Війни. Присутні вшанували пам’ять загиблих у Бабиному Яру, говорили про колосальні жертви народів, небезпечність агресорів сьогодення, неприпустимість вирішення політичних проблем військовими методами та окупацією. Дуже вразили історичні релігійні речі, древні в прямому сенсі цього слова свитки молитов, культові прилади сивої давнини.

 

Особливо хочу підкреслити, що багато інформації зібрано про загибель євреїв в період Другої світової війни, глибоко, із застосуванням документів, матеріальних свідоцтв, високомайстерної роботи авторів експозиції яскраво й трагічно показані страждання й смерть мільйонів людей від злочинної ідеології нацизму та тоталітаризму, репресій 30-х років та масового терору. Живі й яскраві матеріали культурного життя, картини, фотографії та інші речі говорять про старовинну та глибоку історію народу.

 

Відвідавши бібліотеку, нас приємно вразила кількість та якість книжкового фонду українською, єврейською, англійською мовами, публіцистика, документальні та художні твори багато мемуарів та довідкова література.

 

Всім дуже сподобалася екскурсія, спілкування, обмін думками з культурно-історичних та політичних подій минулого та сьогоднішнього періоду. Всі були згодні, що такі зустрічі корисні та необхідні для взаємопорозуміння, укріплення дружби та миру між народами. Ми також запросили дніпровців до славетної козацької запорозької землі. Велика дяка отаманам Кущу М.М., Кучинському В.І. Лютому В.М. та представнику єврейської громади Дніпра Євгену Лівшицу. У зустрічі приймали участь представники семи козацьких потужних організацій з п’яти міст України.

 

З повагою,

голова КРК ЗОДА,

член Національного Союзу журналістів України,

генерал козацтва

 

Сухінін Д.В.


В Дніпровській області, біля фортеці Кодак, проведено козацьке споривно-фольклорне свято «Витоки»

Рано вранці руїни старої фортеці Кодак, як і в минулі часи, заповнилися сотнями людей. Складалося таке враження, що знову козаки-запорожці з різних місць зібралися захищати Січ, а кошовий отаман вийде з кола та покличе за собою самих сміливих та відважний воїнів... Справжні козаки, берегині, спортсмени – побратими та батьки з гостями приїхали до місця козацької слави на свято дитячо-юнацького центру «Штурм» під назвою «Витоки», а також щоб привітати колектив з сімнадцятиріччям та побачити дуже цікаву та змістовну програму, підготовлену педколективом та тренерами.

 

Свято відкрили керівники школи Ірина Герліванова, віце-президент федерації «Спас» Генадій Поляков, президент федерації «Спас», президент міжнародної федерації «Спас» Олександр Притула. Висококласні виступи, дуже ризиковані, але великотехнічно виконані, приємно вразили присутніх. Школярі й дорослі прийняли участь у традиційному виді козацьких розваг – «лава на лаву». Сьогодні перемагала дружба та, звісно, сильніші, малі школярі та міцні й сильні козаки – шістнадцяти й вісімнадцяти років показали майстер-клас, та так показали, що на виклик судді Полякова до пристосування до лав ніхто з дорослих з батьків вийти не наважився, а молодь дуже гарно продовжувала виступи. Потім гарно співали, отримували чимало подарунків та заслужено добрих слів за роботу та підготовку для майбутнього справжніх громадян-патріотів України.

 

Дуже приємно,що влада допомагає козакам та приймає активну участь як в Запоріжжі так і в Дніпрі. На святі були, виступали та приймали активну участь у спілкуванні з молодими спортсменами – учнями школи, розповідали багато цікавого про історію, культуру Дніпровщини та Запорозького козацтва, помічник голови Дніпровької облдержадмінітсрації Ірина Грицай, голова координаційної ради з питань козацтва Запорізької облдержадміністрації Дмиро Сухінін (від отаманів вручив книги та інші матеріали з питань євроатлантичної інтеграції до бібліотеки школи), заступник начальника управління молоді і спорту Владислав Яцук, керівники районної та місцевої влади.

 

Захід продовжувався декілька годин, але час минув непомітно, присутні ще довго обходили колись грізну й небезпечну для козаків, але двічі переможену фортецю та тепло дякували всім організаторам за проведену велику виховну роботу. Думаю, що рух який почали на Запоріжжі треба поширювати на всю Україну, а влада і в інших областях повинна підтримувати серйозну масштабну роботу заради майбутнього сильної квітучої України. Нам, запорожцям є багато чим поділитися з побратимами з інших областей це і робота по захисту Вітчизни – операції «Дозор», «Перехоплення», «Козацький волонтер», створення Першої національної громадської козацької історичної бібліотеки, наукова та культурно-історична діяльність, мобілізаційна робота, охорона кордонів, але виховання підростаючого покоління це висока майстерність й головна мета літніх козаків-патріотів та всього українського суспільства в цілому, бо майбутнє країни в братній сім’ї європейських народів.

 

З повагою,

голова Всеукраїнського комітету з питань преси

та інформації козацьких ЗМІ ВРОУ

 

Дмитро Сухінін


Міжнародний союз козаків «Запорозька січ» поповнився ще однією козацькою організацією

25 вересня у храмі Святої Трійці зібралися козаки, старшина, отамани на молебен. Дуже приємно, що українська молодь, як справжні патріоти, підтримуючи літніх, досвідчених братів, батьків та культурно-релігійні традиції тисячоліть йде до Бога, прагне робити добрі справи та вивчаючи свою історію намагається бути гідною честі пращурів-героїв. Як і в минулому церква повсякденно допомагала козацтву духовно та морально, а вони захищали храми від окупантів та загарбників. Тому створений Бородинський курінь був освячений згідно старовинних звичаїв, нові молоді козаки та старшина куріню склала присягу на вірність Україні, святої церкви, народу, Владико Фотій у проповіді та зверненні до козаків підкреслив те важливе, значення та вплив які мали лицарі степу, ісполіни духу, сміливі та відважні рятівники народу, переможці-козаки.

 

І в цей час Свята церква, держава, громадяни відчувають допомогу та велику роботу яка проводиться заради захисту миру та спокою людей. Голова Запорозького козацького руху Дмитро Сухінін дав високу оцінку бойової та виховної роботи керівників організацій, підкреслив історичні паралелі дій минулого та сьогодення, побажав бути гідними слави пращурів. Старейшина Валерій Матченко подякував за бажання служити високим цілям в цей не простий та важкий час випробувань. Голова Ради отаманів Володимир Лютий закликав уважно та наполегливо вчитися та жити за традиціями славного Запорозького коша, допомагати та поважати друг друга. Начальник штаба МСК допоміг провести особовий склад куріня до присяги, кожний цілував прапор та справжню козацьку шашку. Впевнений, що це залишиться в пам'яті кожного на довгі роки, принесе користь народу України.

 

З повагою,

старійшина А. Цвятков


Запорозькі козаки розгортають операцію «Козацький волонтер» на прикордонні області України

На початку 2014 року патріотичні сили об'єдналися у справжню могутню силу яка вже не один рік веде роботу по організації волонтерського руху, допомоги воїнам Збройних сил України, сім'ям поранених та загиблих, дітям, та переселенцям. За роки роботи організовано більше 220 рейдів та заходів, надана допомога бригадам, батальонам, силам Національної гвардії, зібрано та напрвлено до адресатів до 100 тонн різноманітних вантажів, продовольчих та непродовольчих товарів, в тому числі книг з патріотичної, історичної тематики, дитячи іграшки, малюнки учнів, проведено не один десяток виступів творчіх колективів в прифронтових областях, лікарнях на заходах загальнодержавного характеру, в учбових закладах.

 

Завдяки мужнім та самовідданим справі жінкам, таким як, наприклад директор благодійного фонду Куріленко Лариса Володимирівна багато бійців витримали зиму, користуучись теплими речами, а діти отримали можливість не забути про дитинство в ці нелегкі часи та мали змогу грати дуже цікавими іграшками, а дорослі отримали нові необхідні професійні знання. Велика Рада отаманів України, Об'єднана Рада Всеукраїнського та Зарубіжного козацтва, ГО «Козацтво Запорозьке» одними з перших підтримали цей рух і сьогодні це не просто бажання деяких командирів козацьких загонів, а серйозно організована програмна діяльність майже всіх задіяних потужних багаточисельних та впливових патріотичних гроиадських організацій, знаково, що, наприклад, в Запоріжжі обласна влада (облдержадміністрація, Обласна рада народних депутатів) також долучилися до операції «Козацький волонтер» завдяки чому спектр можливостей розширився, що в свою чергу зробило роботу більш масштабною та результативною.

 

Нещодавно ми проводили науково-практичні гуманітарні конференції в вищих учбових закладах в Запоріжжі, Мелітополі, Бердянську, були в 55-ї артбригаді, в Маріуполі у солдатів та офіцерів легендарного казацького 37-го батальоні, Планується проведення учбових, виховних, волонтерських заходів в Дніпрі, Маріуполі, Харкові, Миколаїві, Одесі, Херсоні. Від щірого серця дякую за велику роботу керівникам, старійшинам, старшинам та представникам влади за допомогу, системну роботу та результати, а особисто народним депутатам України Артюшенко І.А., Фролову М.О., Лукьяненку Л.Г., Буряку В.В., Сємєнкову Є.О., патріарху Філарету, Левандо О.П., Сагайдаку Д.І., Зубченку О.С., Озерової Т.Я., Синьопольському Ш.А., Білану П.А., Лютому В., Матвієнку І.С., Гонтарю В.М., Нікіпілому М.М., Кущу М.М., Кучінському В.І., Мельниченку В.І., Подорожку В.В., Лапіну І.С., Ігнатченку С.Б., Молодиченку В.В., Олійнику О.Л. Впевнений — добрі справи залишаться в серцях всіх людей, а тепло допомоги у важкі часи буде зігрівати душу. Операція «Козацький волонтер» й надалі буде охоплювати якомога більше людей та увійде в новітьню історію Запорозького козацтва як приклад любові до людини, не на словах, а ділом доказуючи дотримання українцями християнських цінностей.

 

З повагою,

координатор Всеукраїнської патріотичної

акції «Казацький волонтер»,

заступник Верховного Отамана України

Сухінін Д.В


Бердянські студенти-патріоти створили козацьку організацію та обрали отаманом куріня Олімпійського чемпіона

15 вересня відбулася зустріч студентів факультету фізичного виховання Бердянського державного педагогічного університету з очільниками Міжнародного союзу козаків “Запорізька Січ”. У заході виявили бажання взяти участь 40 студентів. Почесним гостем був Сухінін Дмитро Валентинович – заступник Верховного отамана України; голова координаційної ради козацтва при обласній державній адміністрації.

 

Мета зустрічі – національно-патріотичне виховання студентів, а особливо залучення молоді до захисту своєї Батьківщині, коли російський агресор, загарбник і окупант топче рідну українську землю. А також: поглибленого вивчення історії, культури та побуту козаків. Велику увагу було приділено бойовим походам періоду гетьманської держави та національно-визвольній війни.

 

Завдяки пропозиції керівництву Міжнародного союзу козаків “Запорізька Січ”, студенти факультету фізичного виховання створили свою козацьку організацію та одностайно обрали отаманом куреня Олімпійського чемпіона, декана факультету фізичного виховання Кушнірюка Сергія Георгійовича. Головним суддею було обрано заступника декана Ефімова Сергія. Писарем було затверджено студентку 4 курсу Худан Катерину.

 

Загалом, зустріч справила на студентів неймовірне враження. Ми впевнені в майбутній тісній співпраці та в плідній роботі нашого козацького осередку.

 

АнастасіяХудан,

писар куреня


Національна козацька громадська історична бібліотека ім.князя Д.І. (Байди) Вишневецького поповнилася книгами відомого вченого та письменника

22 вересня, згідно всеукраїнської культурно-інтелектуальної акції із створення в місці козацької слави — Запоріжжі громадського центру поглибленого вивчення історії, традицій та звичаїв героїчного минулого та сьогодення у квітні цього року була відкрита перша в новітній історії козацтва громадська бібліотека, першими читачами якої, до речі, стали офіцери та солдати 55-ї артбригади та 37-го батальону та представники патриотичного руху області.

 

В проекті вже прийняли участь багато відомих людей (народні депутати, керівництво області, управління внутрішньої політики, освіти та науки, старійшини, ветерани ЗСУ та СБУ активні козаки), тому дуже приємно, що акцію підтримали вчені, кандидати науки, автори дуже цікавих книг. Так на зустрічі, яка була проведена за запрошенням талановитої людини, в минулому державного керівника, історика, кандидата наук, відомого українського письменника — директора Торгового коледжу Олександра Олійника було підкреслено важливість розширення діапазону впливу на громадськість, молодих людей, студентів саме про героїчні сторінки діяльності гетьманів, отаманів, Запорозького козацтва , світової української козацької спільноти та створення умов для формування нової прогресивної моделі державного управління за допомогою кадрів вихованих на книгах нової громадської бібліотеки.

 

Шановний колего десятки років не словом, а ділом підтримує справу освіти козаків, написав декілька серйозних з наукової точки зору творів, де яскраво, спираючись на документи, показав не тільки частину бойової роботи козаків,а й розвиток господарства та побуту, що дуже важливо для об'єктивного аналізу періодів існування Нової Січі та інших важливих сторінок різноманітного та важливого для історії Європи внеску України, наприклад, в систему демократичних принципів як фундаменту державотворення на континенті, підвалин сталого та справедливого життя людей. Тому ми, члени координаційної ради з питань козацтва Запорізької облдержадміністрації, з великим задоволення, запросили пана Олійника до співпраці на теренах освітянської важкої, але вкрай необхідної роботи, заради майбутнього нашої сильної, творчої та непереможної держави.

 

Велика дяка за підтримку в нарямах культурно-інтелектуального розвитку суспільства.

 

З повагою,

керівник-засновник Першої національної громадської

козацької історичної бібліотеки,

член Національного союзу журналістів України

Дмитро Сухінін


Вперше у новітній історії українського козацтва перепоховано прах Запорозького козака ХVII ст. — учасника переможних походів

Завдяки зусиллям  членів координаційної ради з питань козацтва Запорізької ОДА (отамана  Галича Сергія Григоровича, Федченка Володимира Миколайовича), Пуделка Юрія Борисовича, полковника, заступника  отамана Усть-Азовського полку, начальника  штаба, начальника штабу Соколова Едуарда Вікторовича та козаків – патріотів Генічеського району Херсонської області  в селі Стрєлкове було проведено урочисте перепоховання козака – героя, нашого пращура, переможця.

 

Як козацький капелан Галич С.Г. розповів про заходи щодо створення меморіального комплексу,  раптового знайдення останок, зібравши всіх у козацьке коло, згідно старовинних християнських звичаїв, прочитавши молитву по всіх загиблих воїнах минулих битв, відомі ватажки та старшина Запорозького козацького руху опору новітньої історії України (Сухінін Д., Рижов К., Білан П., Пилипенко В., Горшков О., Ігнатченко С. та інші) передали останки Матері – землі.

 

Хочу підкреслити, що вперше ми перепоховували прах лицаря степу, майже на території  прифронтової зони, де несуть службу, охороняючи мирне життя людей, козаки та прикордонники, та як символ незламної сили волі, любові до Батьківщини, віри в перемогу та сакральний сигнал ворогу, навічно цей ісполін бойового духу буде заслоном та охоронцем великої ідеї незалежності та свободи української Держави.

 

Також біля церкви Українського патріархату, яка будується силами Азовського козацтва та волонтерів – підприємців в цей день, вперше в історії району було відкрито Меморіальний комплекс пам’яті загиблим воїнам Збройних сил України, віддавшим життя за мир та спокій на нашій землі (427-ми солдатам та офіцерам  80-Ї, 79-Ї, 25-Ї та 95-ї ОДШБ, 199-го навчального центру ЗСУ, та воїнів – мешканців Генічеського району). Далі на честь всіх козаків силами козаків – гениччан, запорожців, волонтерів, мешканців району та гостей була започаткована Алея козацької слави. Дуже приємно, що багато дітей приймали активну участь в цьому, вкрай необхідному, символічному, урочистому заході куди приїхали представники дев’яти областей України (Запоріжжя, Херсону,Дніпра, Київа, Одеси, Харківу, Чернигіву, Крапивницьку, Маріуполю). Підкреслюючи величезне виховне значення зоходу, народження нових народних традицій та вшанування часів минулого ми стаємо справжніми братами по зброї, всі разом (хто мирною працею, хто у лавах козацтва та в армії) виборюючи право на незалежність єднаємося у велику народне братство де перемоги, трагедії, надбання та досягнення іноді, на жаль, йдуть разом. А Україна, як могутня європейська держава, невдовзі, буде на заслуженому п’єдесталі  слави та поваги серед світових лідерів високої якості життя.

 

Наприкінці заходу, за звичаєм, прийняли присягу молоді козаки Новоалексійовського куреню Усть-Азовського полку. Отаман С.Галич побажав всім здоров’я та наснаги в нелегкій справі охорони кордонів країни. На козацькому колі виступили видатні отамани та гості. Так, козаки-слобожанці  нагородили медалями  херсонців, а голова КРК ЗОДА Дмитро Сухінін даючи характеристику військово-політичної ситуації в прикордонних областях передав теплі слова великої шани й дяки за великий внесок у справу боротьби з ворогом від керівництвом Запорізької обласної ради та облдержадміністрації та за дорученням керівництва обласної ради нагородив цінними подарунками – символами Запорізької області та України Галича С.Г., Соколова Е.В. Попуденко Ю.Б. та воїнів героїв – козаків. За допомогою державної влади нашої області ми й надалі будемо проводити патріотичні та виховні заходи для забезпечення сталого розвитку рідної землі, підсумував він.

 

Слава Україні!!!!! Слава Запорозькому козацтву!!!

 

Генеральний суддя КРК ЗОДА, ветеран СБУ,

ліквідатор аварії на Чорнобильській АЕС

Білан П.А.


Допомога військовим – один із пріоритетів роботи обласної та місцевої влади

Сьогодні голова обласної державної адміністрації Костянтин Бриль перебуває з робочою поїздкою у Розівському районі.

 

Насамперед очільник регіону ознайомився з умовами несення служби військовослужбовцями військової частини А 1319 та з ходом ремонтних робіт у казармах. За словами заступника командира частини  майора Сергія Сергієва, нині за активної підтримки народних депутатів Олександра Пономарьова та Сергія Валентирова, а також керівництва Розівської райдержадміністрації, місцевих фермерів та керівників сільгосппідприємств надається шефська допомога військовим. Попередньо за їх участю було відремонтовано під’їзний шлях  на загальну суму 50 тисяч гривень, забезпечено електро-, водопостачання та стаціонарний зв’язок. Крім того, за особистого сприяння голови облдержадміністрації Костянтина Бриля для ВЧ А 1319 придбано два холодильники та морозильна камера.

 

Нині за активної підтримки місцевих підприємств, а саме  ТОВ «Прогрес» та його керівника Ярослава Пенгрина, в казармах частини  проведено утеплення, встановлено вікна та двері, а також резервну систему водопостачання, відремонтовано душові приміщення та вмивальники, закуплено постільну білизну.

 

За словами Костянтина Бриля, обласна влада продовжує виконувати Указ Президента «Про шефську допомогу військовим частинам ЗСУ, Нацгвардії України та Державної прикордонної служби».

 

- За нами закріплено 11 військових частин і кожній з них ми приділяємо увагу. Ця частина не входить до переліку в Указі, проте ми не оминаємо увагою потреби всіх військових. Після мого останнього візиту до цього об*єкта у лютому тут відбулося чимало позитивних змін. Я дуже вдячний усім, хто розуміє необхідність підтримки наших солдатів. Насамперед це наші фермери та підприємці, які розуміють, кому ми всі зобов*язані мирним небом над нашими головами. Хочу підкреслити, що допомога нашим військовим — це один із пріоритетів діяльності місцевої та обласної влади і ми не зупинимо роботу в цьому напрямку, — підкреслив голова облдержадміністрації Костянтин Бриль.

 

Управління у справах преси та інформації


На всі віки, на всі часи у спогадах живі

В ці вересневі дні 73 роки по тому Пологівський район був визволеним від нацистських окупантів.

 

На виконання доручення голови райдержадміністрації 16 вересня з метою вшанування  ветеранів ІІ Світової війни відділом культури і туризму організовано, а творчим колективом Пологівського районного будинку культури  проведено мітинг «На всі віки, на всі часи у спогадах живі».

 

Захід розпочався урочистою ходою громадян Пологівського району за участю керівників району та міста, учасників бойових дій, військових та представників підприємств, організацій, установ, громадських організацій, релігійних громад, учнівської молоді.

 

Зі словами  вітань виступили: заступник голови райдержадміністрації Ірина Півень, голова районної ради Олександр Покутній, міський голова Юрій Коноваленко, військовий комісар Пологівського районного військкомату підполковник Олександр Манжос, голова Пологівського районної організації ветеранів України Микола Степний, командир бригадної артилерійської групи окремої бригади морської піхоти підполковник Роман Шостак.

 

Театралізоване дійство проведено учасниками зразкового аматорського театрального колективу «БравО».

 

Здравницю Україні заспівало вокальне тріо будинку культури.

 

Пам’ять загиблих вшанували покладанням квітів, хвилиною мовчання.

 

Учнівська молодь до підніжжя пам’ятника поклала гірлянди з туї.

 

Салютові постріли були здійснено на честь героїзму ветеранів-переможців!


Почесний гість спортивного свята Володимир Лютий: «минуле не вмирає, продовжується у нащадках»

На спортивному святі, що відбулося на стадіоні «Колос» минулої п’ятниці на запрошення голови районної державної адміністрації Світлани Кумановської, за дорученням голови координаційної ради з питань козацтва Запорізької обласної держаної адміністрації Д. В. Сухініна побував почесний гість — генерал-хорунжий, голова  Ради отаманів України, заступник  голови координаційної ради з питань козацтва Запорізької обласної державної адміністрації Володимир Миколайович  Лютий.

 

Побачивши Володимира Миколайовича до нього одразу ж підбігли юні спортсмени з вигуками: «Дивіться, наш отаман приїхав» і обступили генерал-хорунжого з усіх боків, засипавши запитаннями. Виявилося, що малі великолепетисці, які бували на Хортиці, добре знають почесного гостя, адже саме під його супроводом проходить більшість екскурсій знаменитим заповідником і стародавнім Запоріжжям для учнів наших шкіл. До речі, саме завдяки патронату Володимира Миколайовича частина цих екскурсій для наших дітей проводиться безкоштовно.

 

- Як вам наше свято?, — запитуємо у головного отамана

 

- Чудово. Я дуже вражений тим, на скільки багата Великолепетищина юними спортсменами, на високому рівні знаходиться і військово-патріотичне виховання. Та маю мрію щоб тут, на козацькій землі запрацювала козацька секція, або козацький клас, а ще краще – козацька школа. Саме історія дідів і прадідів, славетних козаків, — яскравий приклад доблесті, звитяги, військової честі для підростаючого покоління. Такі школи, класи, ліцеї  існують по всій Україні. На проведення уроків запрошують отаманів з усіх куточків України. І повірте, ті, хто там навчається ростуть справжніми патріотами. Це мужні, хоробрі і чесні козачата, які виростуть і стануть нам на зміну. У вас дуже багато діточок, які захоплюються історією Козаччини, бойовими мистецтвами. Тож у Великій Лепетисі  обов’язково має бути такий осередок.

 

- Ви з таким захопленням розповідаєте про козацтво, Запорозьку Січ, мабуть все життя цьому присвятили?

 

- Ні, хоча історією козацтва дійсно захоплювався з дитинства, я ж зростав у Пологах, а Запорізька область – колиска козаччини. А все моє трудове життя було присвячене служінню в органах МВС. А після виходу на заслужений відпочинок відкрив охоронну фірму. І одним з об’єктів, який ми охороняли був Національний заповідник «Хортиця». Разом з козаками охороняли заповідник, ловили браконьєрів, слідкували за дотриманням порядку. І з кожним днем своєї служби там я все більше і більше усвідомлював, що саме тут моє місце, серед мужніх, хоробрих чоловіків, які шанують і свято бережуть героїчне минуле своїх пращурів, постійно працюють над собою, виховують молоде покоління у кращих козацьких традиціях. У 2005 році я вступив до Міжнародного Союзу Козаків «Запорозька Січ». На сьогодні я голова Ради отаманів України і головним життєвим завданням вважаю просвітницьку роботу та військово-патріотичне виховання молодого покоління нашої країни на прикладі героїчного минулого запорозьких козаків.

 

- А як до ваших просвітницьких планів потрапила маленька сільська Лепетищина?

 

- З головою Великолепетиської районної  державної адміністрації знайомий вже не один рік. Добре знайомий і з вашими талановитими дівчатами з районного будинку культури. Вони приїздили до нас з концертами, ми запрошували на екскурсії. Ось так і розпочалась наша співпраця і дружба. Саме тому я з задоволенням прийняв пропозицію Світлани Кумановської побувати на святі і користуючись нагодою, передати в дарунок книги про Запорозьку Січ, передані керівництвом Запорізької обласної державної адміністрації.

 

- А правда, що екскурсії для наших дітлахів ви проводите безкоштовно?

 

- Так, де тільки можу домовитись. Коли до Запоріжжя приїздять школярі на екскурсію, вона не обмежується відвідуванням Хортиці. Я намагаюсь показати дітям усі найцікавіші куточки нашого славетного міста, знамениті музеї, історичні пам’ятки тощо. Та й на самій Хортиці скільки цікавого, що за день точно не оглянеш. Експонати музеїв постійно поповнюються. Пам’ятаєте  «Чайку», яку дістали з Дніпрового дна. Зараз біля неї вже є «Бригантина» і зовсім нещодавно з’явилася ще одна «Чайка». А яка на острові енергетика! Проте, це вже тема для іншої розмови.

 

- В часи мого дитинства там ще не було скільки музеїв, кінного театру, музею під відкритим небом. Але пам’ятаю, як вразив велетенський дуб, тоді саме він був головною окрасою Хортиці, живим свідком прадавніх подій. Від нього віяло чимось величним, могутнім, аж трішки страшнувато було.  А років п’ять тому на ньому залишалась тільки одна зелена гілочка, шкода…

 

- А ми з тієї гілочки назбирали жолудів. Зараз зростають 8 дубків – нащадків свого славнозвісного батька. Але на справді їх набагато більше: молоді деревця подаровані нами гостям зростають в усіх куточках земної кулі. Ось так, минуле не вмирає, продовжується у нащадках.

 

- Звучить життєстверджуюче. Я щиро дякую вам за розмову і дуже сподіваюсь, що ваша мрія про козацький клас для маленьких великолепетисців здійсниться. А ще дозвольте від імені батьків і школярів Великолепетищини подякувати за цікаві, змістовні екскурсії, які ви проводите для них, не рахуючись з часом.

 

Світлана Павліченко


Розширене засідання координаційної ради козацьких організацій і громадських формувань з охорони громадського порядку

15 вересня у виконкомі за участю секретаря міської ради Олексія Холода, голови обласної координаційної ради з питань козацтва Дмитра Сухініна, заступника голови обласної координаційної ради козацтва Павла Білана, представників силових структур в рамках «круглого столу» відбулось розширене засідання координаційної ради козацьких організацій і громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону міста Бердянська. У засіданні також взяли участь начальник міського відділу СБУ Андрій Івашко, заступник начальника Бердянського міського відділу поліції Костянтин Безруков, офіцери Бердянського прикордонного загону, Бердянського ОМВК, батальйону «Азов» Національної гвардії України, отамани козацьких організацій і командири громадських формувань: «СОБР», «Громадська Варта — самооборона», “Козацька дружина “Єсаул”, «АЛМАЗ».

 

В місті активно працюють 8 національно-патріотичних козацьких організацій, 4 громадських формування, більшість яких допомагають правоохоронним органам в забезпеченні правопорядку. Секретар міської ради Олексій Холод подякував від міської влади за співпрацю, волонтерську роботу, підкреслив важливість спільної діяльності міської влади і козацьких організацій, громадських формувань у взаємодії з правоохоронними органами, прикордонним загоном в/1491, зміцненні патріотичного духу в суспільстві, вшанування мужності і героїзму захисників незалежності України, популяризації державної символіки, військових традицій Українського народу.

 

Генерал козацтва Дмитро Сухінін розповів про діяльність Другого міжнародного конгресу козацтва щодо сприяння Українській армії захисту територіальної цілісності, свободи і незалежності України, євроінтеграції та входження країни в НАТО, забезпечення консолідації козацтва в Запорізькій області по захисту кордонів Запорізького краю і України, військово-патріотичного виховання молоді, узгодження дій обласної і міської влади щодо допомоги козацьким організаціям.

 

На зустрічі були розглянуті питання про порядок створення, підготовки та допуску до діяльності громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, підсумки та шляхи спільної діяльності Бердянського відділу поліції в першій половині 2016 року з громадськими формуваннями з охорони громадського порядку, козацькими громадськими організаціями для допомоги правоохоронним органам у підтримці громадського порядку, захисту Державного кордону в м. Бердянську. Було заслухано звіт командирів громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону, отаманів козацьких організацій про спільну діяльність з правоохоронними органами і Бердянським прикордонним загоном протягом поточного 2016 року.

 

Отамани козацьких організацій і командири громадських формувань також звернулися до міської влади з проханням по допомогу у забезпеченні військовою формою, пальним для чергових автомобілів та завірили секретаря міської ради, керівництво Запорізької обласної Координаційної ради з питань козацтва в прийнятті і надалі активної участі у захисті України від агресора, спільно з силовими структурами домовились узгоджувати свої дії щодо патрулювання з поліцією в мікрорайонах міста, чергування на блок-постах, забезпеченні допомоги прикордонному загону.


Вшануймо історичні, переможні походи пращурів козаків-героїв

Згідно з рішенням координаційної ради з питань козацтва Запорізької області проводяться заходи щодо поглибленого вивчення історії, культури, побуту, бойових походів періоду гетьманської держави, національно-визвольної війни із проведенням дискусій, семінарів, виступів козацьких хорових колективів та залученням студентів, козацтва, українських бійців, патріотів, творчої інтелігенції та громадських організацій.

 

Перед початком цієї акції у Сухініна Дмитра Валентиновича ( заступника Верховного отамана України; представника координаційної ради при обласній державній адміністрації; кандидата наук України; члена національного союзу журналістів; автора 9 книжок з історії та прав людини; державного соціального діяча; почесного працівника державних потреб стандарту України) взяли інтерв’ю представники місцевого телебачення.

 

На цей захід зібралося більш ніж сто бажаючих студентів. Зі вступним словом до усіх присутніх звернувся кандидат педагогічних наук — Гузь Володимир Васильович. Після його слів вся аудиторія хором проспівала гімн, тим самим зблизила оточуючих та підняла дух патріотизму. Наступним вражаючим моментом для усіх був виступ козацького хору з файного міста Енергодар. Своїми запальними піснями та дзвінкими голосами ці чотири жінки та чоловік з акордеоном оживили увесь зал. В кінці їх виступу люди аплодували стоячи та навіть свистіли. Це ще раз довело нам усім, що українські жінки мають наймелодійніші голоси.

 

Після цього до нас звернувся Куртяну Юрій Іванович ( козацький генерал м.Енергодар) він розповів історію Запорозького козацтва та України в цілому та в кінці зустрічі презентував колекцію козацьких та релігійних старовинностей, пам’яток історії. Студенти та викладачі отримали можливість доторкнутися до історії, потримавши в своїх руках шматочки козацьких символів та біблійну книгу ,що була написана в 1770-х роках.

 

Наступним виступав Лапін Ілля Євгенович (полковник ЗСУ, колишній командир 55-ї артбригади, колишній начальник штабу 37-го козацького батальйону, учасник АТО, начальник обласного оперативного штабу КРК ЗОДА), який розповів про визначні битви сучасної війни на сході, про героїв які брали в них участь, висловив величезну подяку мелітопольським волонтерам та усім небайдужим людям.

 

Всеукраїнську організацію «Спас» представляв Рижов Контстянин Анатолійович який докладно розповів про її функції та діяльність. Також на форумі були присутні Волков Сергій Вікторович (отаман з Енергодару, учасник операцій «Дозор», та «Перехоплення», учасник Афганської війни), Лукашенко Олександр (представник NATO Centre), Литвин Александр Іванович (офіцер, отаман м.Мельтополь, представник мелітопольського козацького полку),  Лисовик Андрій Іванович (учасник АТО), Михайлов Володимир Вікторович (доцент кафедри суспільно-гумарнітих наук ТДАТУ), Кондаков Іван ( отаман студентського куреня ТДАТУ), Медвецький Ростислав Станіславович, Фейсанов Ростислав Валерійович, Добрев Микола.

 

Слід наголосити, що під час проведення акції були порушені такі теми : важливість Європейської та Євроатлантичної інтеграції, підтримка офіцерів та солдатів АТО, проблема надзвичайної цінності історичного минулого та досвіду, про котрий не можна не пам’ятати, про котрий потрібно згадувати та розмовляти як можна частіше, необхідність зміцнення культурних, ділових та економічних відносин з європейськими організаціями на прикладі університету МДПУ та коледжу ТДАТУ, що має стати прикладом для інших вищих учбових закладів України. Але головним завданням цього збору було патріотичне виховання молоді, як захисників своєї Батьківщини, адже саме зараз наша рідна ненька Україна їх так потребує.

 

Також, хотілося б додати, що студенти не нудьгували, їм дійсно було цікаво, бо після завершення виступів гостей, вони ставили запитання та отримували на них змістовні і ґрунтовні відповіді.

 

До речі, Дмитро Валентинович розповів про плани щодо відкриття першої в історії «Гетьманської шляхетської школи», що здивувало та водночас порадувало всіх присутніх. Також він висловив думку кожного з нас, кажучи, що такі зустрічі необхідно влаштовувати якомога частіше, що розмовляти про історію славних козаків — це є нашим зобов’язанням перед героями, також не можна забувати про жахливу війну на сході, яка забирає життя в сотень молодих парубків, їх сімей та дітей. Ми маємо пам’ятати, що саме історія показує нам приклади жахливих помилок, яких ми не маємо повторювати. Ми повинні вчитися на чужих помилках, щоб наше майбутнє було світлим, безжурним, яскравим та з чистим небом над головою.

 

Студентська рада МДПУ, всі викладачі безмежно вдячні гостям та завжди раді бачити вас в стінах нашого університету.

 

Отже, Ласкаво просимо та Слава Україні !!!

 

З повагою, Марія Тур


Мелітопольські студенти розширюють співпрацю з козацтвом

За ініціативою обласної координаційної ради козацтва та за підтримки  облдержадміністрації у Мелітопольському державному педагогічному університеті  ім. Б.Хмельницького відбулося засідання круглого столу, присвячене розбудові козацького руху серед молоді.

 

Відкриваючи дискусію, заступник Верховного отамана України Дмитро Сухінін наголосив , що запорука успіху патріотичного руху – інтелект, енергія та високі організаторські здібності тисяч громадських активістів.

 

- Сучасному козаку вже недостатньо добре володіти бойовими мистецтвами, знати звичаї та традиції, але й потрібно добре орієнтуватися у військово-політичній ситуації, вміти швидко приймати рішення, досконало володіти сучасними інформаційними технологіями», — зазначив Дмитро Сухінін.

 

Молодь Мелітопольщини активно долучається до козацького руху. Зокрема, в МДПУ вже працюють два козацькі студентські курені, найближчим часом таке формування планують створити у Таврійському державному агротехнологічному університеті.

 

Учасники круглого столу значну увагу приділили обговоренню підсумків Другого міжнародного конгресу козацтва, активізації європейської та євроатлантичної інтеграції України, питанню підтримки бійців Української армії у зоні проведення антитерористичної операції, підвищення ефективності викладання на спеціалізованих військових кафедрах у вишах.

 

На завершення на учасників зібрання чекав яскравий виступ козацького народного хору із м. Енергодар та виставка унікальних коштовностей, зброї та предметів побуту XVII – XVIII століть.


Вітаємо Дмитра Сухініна з почесними відзнаками!

Запорізька обласна координаційна рада з питань козацтва, а також все українське козацтво щиро вітає Дмитра Валентиновича Сухініна та Федора Григоровича Турченка з нагородженням відзнакою Президента України ювілейною медаллю «25 років незалежності України» за значні особисті заслуги у встановленні незалежної України, утвердженні її суверенітету та зміцненні міжнародного авторитету, вагомий внесок у державне будівництво, соціально-економічний та культурно-освітній розвиток, активну громадську, політичну діяльність, сумлінне та бездоганне служіння українському народу.

 

З рук голови Запорізької обласної ради Григорія Вікторовича Самардака Д.В. Сухінін отримав Подяку голови Запорізької обласної ради.


Козаки привітали бійців 37-го батальону

Областной оперативний штаб Запорозького козацького руху відвідав та привітав командирів та особовий склад легендарного 37-го батальона з lругою річницею створення. 3 вересня до місця дислокації наших героїв з Запоріжжя прибула делегація з представників координаційної ради з питань козацтва ЗОДА та ветеранів підрозділу, який в складні часи початку військового конфлікту на Донбасі та АТО формувався з патріотів, козаків, самооборонців та просто порядних людей, які прийняли рішення захищати рідну землю. Всі ретельно готувалися до урочистого відрядження, намагалися приїхати до солдатів та офіцерів з необхідними речями для нормального життя в нелегкому походному становищі не тільки для побуту, а й для серця та душі.

 

На площі вишикувався батальон з прапорами України, військового підрозділу, Запорозького козацтва, Після виконання Державного гімну , що співали разом всі присутні, урочистий збір відкрив комадир Олександр Лобас (організатор та перший очільник підрозділу) , який тепло привітав присутніх та нагородив кращіх бійців, офіцерів, волонтерів та представників преси медалями, почесними грамотами, цінними подарунками, також були вручені документи учасників бойових дій та оголошено про присвоєння чергових військових званнь.

 

Учасник афганської війни та колишній командир 55-ї артбригади, перший начальник штабу 37-го батальону Ілля Лапін щіро подякував всім захисникам Вітчизни за подвиг та ратний труд, побажав здоров'я та перемог.

 

Керівник Запорозького козацького руху, організатор операцій «Дозор» та «Козацький волонтер», заступник Верховного отамана України Дмитро Сухінін підкреслив велику визвольну роль батальону, який як і сотні років тому, по-козацьки, врятував людей від окупантів та бандитів, вручивши книги першої національної історичної козацької бібліотеки та зроблені руками діточок – учнів Запорізької області талісманів – обереги на щастя та здоров'я . Також в дар були передані дитячі малюнки про козацькі перемоги з Другого історичного міжнародного конгресу козацтва.

 

Начальник управління внутрішньої політики ЗОДА Олександр Зубченко за дорученням голови Запорізької облдержадміністрації Бриля К.І., вітаючи присутніх, вручив Почесні грамоти. Святковий настрій було підтримано високопрофесійним, талановитим, заслуженим колективом «Жайвір» Пологівського козацького полку (керівник Удод Г.М., отаман Гонтарь В.М.), які співали не одну годину, а солдати веселим сміхом, оплесками, а іноді із сльозами на очах уважно слухали артистів.

 

Поки йшов виступ та нагородження волонтери з військовими розвантажили автобус. Було привезено теплі речі, спальники, продовольчі товари, миючи засоби та інше (дяка за участь Чубаревському куреню, отаман Кумуржи Ю., Зеленцов А.).  У вільний час після концерту та офіційних заходів всі щіро вітали одне одного, говорили про минулі роки, про втрати та подвиги й пермоги, мріяли про мирне життя та повернення до своїх родин.

 

Святковий день пройшов насичений цікавими подіями в атмосфері тепла та злагоди. Треба підкреслити, що вперше в історії збройних сил України батальон став козацьким, прийнявши звичаєву присягу, освячену православнною церковью Київського патріархату, та вже тисяча військових є справжніми козаками пройшовши горнило війни.

 

Думаю буде правильним ввести в традицію святкування створення військових частин та як вірішила Рада Отаманів України присвоювати їм почесні звання великих керманичів визвольного руху. Необхідно втілювати у життя нові традиції будування нової сильної армії, беручі до уваги звичаї минулого. Дай Бог здоров'я солдатам, офіцерам їх родинам та близьким, велика дяка за високу організацію цього незвичайного та цікавого відрядження Голові КРК ЗОДА Сухініну Д., Кагітіну В., Лютому В.. Лапіну І..Зубченку О., Куриленко Л.

 

Слава Збройним силам України!!!

 

З повагою,

член всеукраїнського комітету

з питань преси та інформації

козацьких ЗМІ ВРОУ осавул С.Ігнатченко


Козацька бібліотека зустріла перших читачів

Першими читачами козацької історичної бібліотеки в Запоріжжі стали солдати та офіцери 55-ї артбригади. 31 серпня, напередодні нового навчального періоду, до особового складу легендарної бойової та зразкової 55-ї артбригади прибули вчені, учасники бойових дій, досвідчені офіцери, журналісти, козацька старшина координаційної ради з питань козацтва Запорізької облдержадміністрації, щоб зробити свій інтелектуальний внесок у перемогу, підвищити рівень знань та привернути увагу молоді до героїчного минулого держави та проблем розвитку суспільства сьогодення.

 

Саме військові стали першими читачами Національної громадської козацької історичної бібліотеки ім. Д.І. (Байди) Вишневецького і це символічно, бо не тільки гетьмани та отамани в свій час мали високу освіту, знали багато мов, та началися у найкращих учбових закладах Європи, а й прості козаки, на відміну від інших воїнів країн світу, мали для того часу помітно вищу культурно-освітню підготовку. Тому в своєму виступі директор – засновник бібліотеки (куди увійшла й частина його особистих книг), голова Запорозького козацького руху, автор книг, вчений Сухінін Дмитро Валентинович, вітаючи присутніх з цією незвичайною подією, наголосив на необхідності глибоко знання історії своєї Батьківщини, державотворення, славетних перемог, тактики та стратегії не тільки у битвах чи війнах, а й на ниві дипломатичної роботи, розбудови соціально-економічної стратегії дій та пошук нелегких рішень внутрішніх проблем.

 

В книгах, що були надані, висвітлюються події боротьби за створення Гетьманської незалежної держави, розвитку та існування як могутньої центральноєвропейської держави Київської Русі-України, подій великої геополітичної історії в роки Першої та Другої світових війн та спогади про переможні походи великих всесвітньо відомих ватажків – Дмитра Вишневецького, Петра Сагайдачного, Богдана Хмельницького, Івана Мазепи, Івана Виговського, Івана Сірка, Івана Богуна, Івана Підкову, Павла Скоропадського та інших. Особливо було підкреслено, що в період, коли й сьогодні ми боремся за свою політичну, культурну та економічну незалежність, правду необхідно знати й про фактичну війну на сході України з бандитами та окупантами Криму тому багато книжок було представлено й про новітню історію.

 

Також виступили колишній командир 55-ї бригади, начальник штабу 37-го батальйону Лапін Ілля Євгенович, який розповів про реалії війни, бойову роботу та підготовку книжкового фонду, закликав навчатися, бути гідними пращурів. Голова ради отаманів, батько учасника АТО Лютий Володимир Миколайович, порадив шановним учасникам зібрання працювати над підвищенням рівня знань, отримувати вищу освіту, бути інтелектуально розвиненою людиною та частіше користуватися літературою.

 

Захід був дуже гарно організований, велика дяка керівнику клубу Тимчишин Христині та керівництву частини. Присутні домовились зустрітися через місяць та обговорити отриману інформацію у форматі круглого столу та продовжувати роботу, підкресливши символічність події.

 

З повагою, В. Пилипенко 


Привітання Верховного Отамана козацтва Республіки Білорусь генерал-лейтенанта Миколая Ерковича з 25-річчям Незалежності України

Высокочтимые Атаманы!

Господа казаки и казачки!

Дорогие друзья!

 

От имени Совета Атаманов, Совета старейшин и казаков Республики Беларусь сердечно поздравляю Вас  с Днём Независимости!

 

Несмотря на многочисленные вызовы, народ Украины выстоял, доказав тем самым, что способен сам решать как и в какой стране ему жить. Огромную роль в процессе построения независимого государства сыграло Украинское казачество. Ибо казаки всегда были защитниками национальных традиций и духовных ценностей своего народа и больше всех хотели свободы и независимости. Не следует забывать, что Войско Запорожское первым в Европе создало могучую демократическую республику. Первую в мире Конституцию ввело Гетманское государство.

 

Желаю Вам, дорогие друзья, светлого пути, взвешенных обдуманных решений, здоровья, терпимости к тем, кто окружает, божьей благодати и помощи во благо казачеству, во славу Отечества. Выражаю надежду, что сотрудничество казаков Республики Беларусь и Украины принесёт огромную пользу нашему делу возрождения и становления казачества, укреплению межгосударственных связей.

 

Наши народы едины, и непобедимы!

 

24.08.2016 г.


Вітання Левка Лук'яненка учасникам Другого Всесвітнього Конгресу козацтва

 

Чолом Вам славне козацтво!

 

Ви зібралися у надзвичайно важливу добу в історії України – війни України супроти московської орди.

 

З ХV сторіччя українська нація створила свою збройну силу для опору татаро-турецьким, польським і московським загарбникам.

 

Пам´ять про Велику державу (імперію) русичів упродовж багатьох сторіч переносила від покоління до покоління як завдання козацтву боротьбу за відновлення української національної державності.

 

У кожному поколінню знаходилися лицарі, що міняли чепіги плуга на шаблю і йшли на Січ. Шаблею козацтво утверджували право українців на великий арійський простір від Чорного моря до Полісся, від Дону до Закарпаття.

 

Сім сторіч зовнішні обставини протидіяли українському прагненню до самостійності. Тепер уперше зовнішні сили сприяють нашій боротьбі. Це означає, що Україна переможе Московію і здобуде справжню незалежність.

 

Ця війна обтяженадля України колоніальною спадщиною — зрусифікованістю значної частини нації.

 

Задля подолання русифікації та прискорення консолідації нації ІІ-му козацькому Конгресові слід би допомогти полковнику Ігорю Синєпольському заснувати Коледж джур та розробити план витіснення з України відкритих явних ворогів, таких як директор Запоріжського заводу Мотор-Січ.

 

Азіатське дикунство і садизм московських вояків на Сході України багатьом українцям розкрили очі на справжню суть Московщини. Та в Україні є чимало запеклих шовіністів, яких просвітянством не змінниш. Їх просто необхідно витіснити з України цілою системою організованих заходів, про які досвітчене козацтво, як я думаю, добре знає.

 

Пам´ятаймо добру українську приповідку: «Під лежачий камінь вода не тече». Хочемо для України добра, то мусимо працювати!

 

Хай світове Козацтво стає дружнім помічником України. Бажаю Вам доброго здоров´я, бадьорого духу й успіхів у спільній національній справі.

 

 

Левко Лук´яненко, Герой України


Велика шана і дяка козацькому активу!

Постійно діючий оргкомітет Другого міжнародного історичного конгресу козацтва щиро дякує за допомогу в проведенні урочистого, патріотичного заходу Запорізьку обласну державну адміністрацію, Запорізьку обласну раду, Запорізьку міську раду, Герою України, одному з фундаторів Української держави Лук’яненку Л.Г.,   народним депутатів України Артюшенка І. А., Фролова М. О.,  Запорозькому міському голові Буряку В. В., голові Пологівської РДА  Крупському А.Є., Бердянському міському голові Чепурному В.П., голові Великолепетиської РДА Херсонської області Кумановській С.С., начальнику відділу внутрішньої політики Запорізької міської ради Головешко В.В., Верховного отамана ОРУЗК Левандо О.П., Гетьмана МГО «Козацтво Запорозьке» Сагайдака Д.І., отамана Лапіна І. Є., начальника штабу Ігнатченко С.Б. та старшину МСК «Запорозька Січ» Лютого В.М., Білана П.А., отаманів Гонтаря В.М., Никипілого М.М., Григоряка М.М., Литвина О.І., отамана ЗВН «Запорозька Січ» Рижова К.А., членів коордради ЗОДА Пилипенка В.П., Мордовського М.М., Жаворокова Є.О., Зубченка О.С., Волкова С.В.. отаманів Дніпровської КРК з питань козацтва Куща М.М., Кучинського В.Г., Мельниченко В.І., активістам Українського козацького руху Пилипенку А.Ф., Гарбузу В.С., директору департаменту освіти і науки ЗОДА Озеровій Т.Я., зав. відділом департаменту освіти і науки ЗОДА Чуріковій Л.В., директору КЗ «ЗЗОЦХЕЄТУМ» ЗОР Кузнецовій Н. Г., отаманам Тягунову Г.С., Падалко В.М., офіцеру штабу 55-ї артбригади Тимчишин Х.Л., старійшинам Запорозького козацького руху Синьопольському І.А., Мельнику В.М., Шаповалову Г.І., письменнику та науковцю Шпитальову Г.Г.

 

З глибокою повагою, голова оргкомітету

Д.В. Сухінін


Урочистою ходою запоріжці відзначили День незалежності

В обласному центрі відбулися урочисті заходи, присвячені 25-й річниці Незалежності України. Проспектом Соборним пройшла святкова хода за участю військових частин та ветеранів АТО, до якої долучилося кілька тисяч запоріжців.

 

Цього року всі святкові заходи проходять під знаком консолідації українського суспільства, вшанування військових та увічнення пам’яті загиблих захисників.

 

Учасники ходи з державними прапорами пройшли проспектом Соборним від пл. Маяковського до пл. Фестивальної. На головній площі міста відбулось пряме включення з Києва, де пройшла трансляція привітання Президента України Петра Порошенка.

 

— У День Незалежності України Запорізька область приєднується до всіх патріотів та щиро вітає запоріжців зі святом. З давніх-давен наш козацький край славився, як колиска державності та людей, які за жодних умов не підкоряться ворогам. Сьогодні всі ми боронимо нашу волю, незалежність та мирне небо, — зазначив у своєму виступі голова облдержадміністрації Костянтин Бриль.

 

У другій половині дня на площі Фестивальній заплановано культурну молодіжну програму, фестиваль національної кухні, святковий концерт. Протягом дня працюють волонтерський ярмарок, виставки військової техніки, виробів майстрів декоративно-прикладного мистецтва, «Національне подвір’я» — національна кухня, розташовано намети національно-культурних товариств.

 

Низка святкових заходів також відбувається в містах і районах області.


Урочистості в театрі ім. В. Магара до Дня Прапора та 20-ї річниці незалежності України

День Державного Прапора — це свято всіх поколінь українців. Це данина поваги символу держави, що пройшов довгий, часом героїчний, часом трагічний шлях. Під рідним прапором український народ утвердив віковічну мрію про державність, соборність і самостійність. Благородні синій і жовтий кольори неба і пшениці символізують велику працю наших людей від сходу до заходу й з півночі до півдня України. Патріотизм, любов до Батьківщини, почуття національного єднання народжується в наших серцях, коли звучить Державний Гімн і майорить Державний Прапор.

 

У повазі до національних символів, до числа яких належить і Державний прапор, проявляються громадянська самосвідомість, вміння і готовність об’єднати сили і подолати будь-які перешкоди, вирішити завдання будь-якої складності. Саме в цьому полягає справжній патріотизм, любов до своєї великої Батьківщини, гордість за свою історію. За відносно невеликий період становлення України, державний прапор став відомий у всьому світі. Сьогодні від кожного з нас залежить, щоб це визнання тільки зміцнювалося, адже це визначає авторитет нашої країни, авторитет державної символіки. Бажаємо всім українцям миру, щастя, благополуччя, успіхів в роботі і у всіх починаннях на благо Вітчизни! Бажаємо всім нам бути гідними пам’яті наших попередників, які працею, здоров’ям, а деколи і своїм життям створювали славу і велич Державного прапора країни! Зі святом вас, дорогі українці!

 

Запорозькі козаки куреня театру ім. В.Г. Магара МСК «Запорозька Січ» прийняли активну участь в урочистому концерті. Велика шана і дяка вам, шановні побратими.


Українці світу в палких обіймах козачат

Для козачат дитячої козацької чоти імені святого праведного Петра Калнишевського КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 25 м. Суми 25-та річниця Незалежності України стала незабутнім і визначним державним святом. Їм разом із Валерієм Козупицею, відомим композитором і виконавцем, Заслуженим діячем мистецтв України, випала честь брати участь та представляти Сумщину на Високому всесвітньому зібранні українців під гаслом  «Обіймись, Україно, зі світом! Україна – світ»,  що проходив у рамках VI Всесвітнього Форуму Українців.

 

21 серпня 2016 року в Українському Домі на великому урочистому святковому концерті  вони співали пісню «Юності пора», слова якої співзвучні з чаяннями українського народу, а особливо учнівської молоді, котра прагне жити, зростати, творити під мирним небом серед краси рідної природи й зовсім не бажає бачити війни та чути про неї.

 

На урочистому святковому концерті були присутні представники Міністерства оборони України, Міністерства культури України, багатьох козацьких громад України, діаспор десятків країн світу, людей доброї волі.

 

Слід зазначити, що до цього концерту залучалися тільки народні артисти України, заслужені діячі мистецтв України, заслужені артисти України, лауреати всеукраїнських та міжнародних конкурсів, кращі актори українських діаспор світу та відомі  художні колективи  України, які постійно здійснювали волонтерську діяльність, виступаючи перед воїнами АТО на Сході України.

 

Дитячий козацький гурт (окрім одного козачати) не бачив війни й не був на Сході України, однак – за сприяння батьків – постійно підтримував козаків Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке», котрі мужньо та гідно відстоювали кордони нашої незалежної держави й боролися за її територіальну цілісність. Козачата КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ст. № 25 (директор Лідія Голуб) завжди надавали воїнам посильну допомогу: теплий одяг та інші вкрай необхідні речі, підсилювали віру й дух бійців своїми листами і дитячими дарунками. Зі змістовними концертними програмами й гарними словами зустрічали у рідній школі та проводжали у гарячі зони АТО воїнів 27-мої окремої реактивної артилерійської бригади Збройних Сил України.

 

Отже, звістку про участь у Високому зібранні українців з усього світу  сприйняли з нестримними радісними вигуками й обіймами, як нагороду за свій дитячий внесок у загальнодержавну справу. Ще більше підсилилася й емоційно забарвилася дитяча радість, коли дізналися, що їдуть до Києва за підтримки Миколи Клочка, голови Сумської обласної  державної адміністрації. Готувалися відповідально, часто двічі на день. Знали, що більше у них такої нагоди не буде у всі наступні шкільні роки. Адже діаспори з усіх країн світу приїздять до Києва на Всесвітній Форум Українців лише один раз на 5 років.

 

Щоденно вимогливо, прискіпливо й по-батьківські лагідно готували до виступу учнів козацького класу Валерій Козупиця, Олександр Ванюшенко, Людмила Стародимова,  Ліна Крівшенко, Віктор Лях. Саме від них залежали і вдала поїздка до Києва, і виконавська майстерність та злагодженість дій Заслуженого діяча мистецтв України Валерія Козупиці, зростаючих солісток Яни Тимошенко, Валерії Сіробаби та хору козачат, і головне – демонстрація всьому світові активної громадської позиції, вихованості й культури козачат – майбутньої генерації України.

 

У роботі  VI Всесвітнього Форуму Українців, що відбувся 20-21 серпня цього року, прийняли участь представники закордонного українства  з 36 країн світу. Пленарне засідання і діяльність 10 секцій та комісій з вирішення актуальних питань, що хвилюють українців в Україні та діаспорах світу, проходили в Українському домі.Отже, значимість такого Форуму у зміні на краще долі України очевидна. До його успішної роботи були запрошенікращі фахівці  різних галузей, представники духовенства, громадськості та активних членів підростаючого козацтва, на яке сьогодні  з надією дивиться весь світ.

 

Представники підростаючого козацтва Сумщини приємно вразили киян і гостей столиці. Дорослі щораз підходили до струнких усміхнених дітей, вдягнених у камуфляжні однострої, віталися, цікавилися, хто вони, звідки приїхали, чим займаються, фотографувалися з ними. Військові віддавали  честь, а воїни з АТО віталися з козачатами за руку, розповідали про солдатські будні.

 

На Хрещатику до дітей підійшли приємно вражені  Петро Паєвський – командир 1-ї артилерійської батареї 72-ї окремої механізованої бригади 8-го артилерійського корпусу та Олена Мокренчук  – військовий кореспондент. Вони попросили дозволу сфотографуватися з такою «бойовою громадою» чи хоча б сфотографувати їх самих. Розговорилися. Наостанок козачата подарували бійцям пісню «Солдат України». Дорослі на стримали сліз. «Ми приємно вражені: таких дітей ще не бачили, ніколи про них не чули й нічого подібного не відчували» – тихо промовили розчулені воїни. Учасник Майдану  Віктор Яценко відстебнув від свого однострою жовто-блакитну стрічку, яка була у нього на грудях впродовж усього періоду революції Гідності, й подарував її козачатам. Приємний бурхливий шквал емоцій викликало у киян і гостей міста виконання козачатами Гімну України під супровід іспанської волинки (гайти). Дорослі зупинялися, підспівували та хвалили козачат оплесками та дарували квіти. Подібний супровід майбутніх захисників Вітчизни тривав упродовж 5-ти годинної мандрівки визначними та історично значимими місцями центру столиці.

 

В Українському домі серед поважних делегатів всесвіту вони – єдиним дитячим козацьким гуртом із славної Сумщини – гідно представляли світовій громадськості учнівську патріотично налаштовану молодь України.

 

Під час репетицій познайомилися з багатьма художніми колективами. Встигли подружитися з Ніжинським народним самодіяльним фольклорно-козачим гуртом «Червона калина» і проспівати з ним кілька пісень: «А калина гарна», «Як була в мене коняка», «Гей, розвивайся, дуб зелененький» та ін. Від Ніжинських акторів дізналися, що звання «Народного…» вони отримали за сприяння Верховного отамана України, Гетьмана МГО «Козацтво Запорозьке», Маршала Козацтва Дмитра Сагайдака, що зближувало та споріднювало наші співучі козацькі гурти.

 

До козачат придивлялися, підходили й цікавилися їхнім життям представники українських діаспор з багатьох країн світу, а Штефана Черненко, котра очолює Центр українців у м. Тульча (Румунія), виявила бажання творчо співпрацювати з школою щодо функціонування козацьких класів.

 

Козачатам будо приємно й комфортно почуватися у товаристві всесвітньої спільноти, де всі говорили лише про мир, який тепер, на думку дітлахів, наступить скоро. Хотілося обійняти й пригорнути до своїх  сердець усіх українців!

 

Учасники VI Всесвітнього Форуму Українців одноголосно виступили за суверенітет, єдність та територіальну цілісність України, її міжнародно визнаних кордонів. Закликали країни всього світу осудити військові дії на сході України, які  проводять озброєні злочинні формування за військової підтримки з боку Російської Федерації. Вони звернулися до Російської Федерації із вимогою – відмовитись від дій, спрямованих на порушення територіальної цілісності України.

 

Форум став для дітей справжньою школою життя, котре показує, як важливо відстоювати мир і спокій держави разом, усіма українцями світу. Ми сподіваємося, що гасло   «Обіймись, Україно, зі світом!»    грітиме серця козачат упродовж усього життя.

 

Прес-центр Сумської паланки

МГО «Козацтво Запорозьке»

 

ВЕЛЬМИШАНОВНИЙ ПАНЕ ВІКТОРЕ ЛЯХ, ДОЗВОЛЬТЕ ПОДЯКУВАТИ ВАМ ОСОБИСТО ЗА ВЕЛИКУ ВИХОВНУ РОБОТУ ТА ЗАПРОСИТИ ВЗЯТИ УЧАСТЬ В РОБОТІ ОРГКОМІТЕТУ ДРУГОГО ІСТОРИЧНОГО МІЖНАРОДНОГО КОНГРЕСУ КОЗАЦТВА В ЗАПОРОЖЖІ.

 

З ПОВАГОЮ, Д. СУХІНІН